Tegyen fel kérdéseket Pásztor Bálintnak itt >>


ottó, 2014.07.11.:

Tisztelt Képviselő úr! Két kérdésemre kérem megtisztelő válaszát. Magyar és szerbiai állampolgár is vagyok, nemrég Budapesten szereztem B-kategóriás jogosítványt, és a napokban költözöm vissza Szabadkára. Honosíttassam-e, illetve honosíttatnom kell-e a jogosítványomat? A másik kérdésem, szerb rendszámú kocsit vezetve és esetlegesen honosított jogosítvánnyal közlekedve határátlépésnél használhatom-e a magyar útlevelem? Előre is köszönöm!

P.B., 2014.07.12.:

Tisztelt Ottó!

Szerbiában az Állampolgárságról szóló tötvény (Zakon o državljanstvu "Sl. glasnik RS", br. 135/2004 i 90/2007), valamint a Törvényösszeütközés rendezéséről szóló törvény (Zakon o rešavanju sukoba zakona sa propisima drugih zemalja ("Sl. list SFRJ", br. 43/82 i 72/82 - ispr., "Sl. list SRJ", br. 46/96 i "Sl. glasnik RS", br. 46/2006 - dr. zakon) beszél explicit módon az állampolgársági kérdésekről, a többi partikulárisan van rendezve. Magyarországon A magyar állampolgárságról szóló 1993. évi LV. Törvény, illetve annak módositásai az irányadó. 

Konkrétan válaszolva az Ön kérdéseire:

A vezetői engedélyre vonatkozó kérdések, illetve szabályok, nagyon képlékenyek. Szabály szerint minden személynek csak egy jogosítványa lehet (ahogy egy állandó lakcíme is). Az állandó lakcím a mérvadó a vezetői engedély kiadásánál és annak birtoklásánál, azaz, amelyik államban a polgár állandó lakcíme (prebivalište) van, annak az államnak a jogosítványával kell a polgárnak rendelkeznie. 

Külföldi rendszámú autó vezetése engedélyezett hazai vezetői engedéllyel, viszont akkor tartózkodási engedéllyel (boravište) is kell rendelkeznie a polgárnak abban az országban amelyikben a gépjárművet bejegyezték. Ez a szabály Magyaroszágon is és Szerbiában is.

Elismertetheti a Magyarországon szerzett vezetői engedélyt Szebriában (azon a rendörségen amelyik az Ön állandó lakcíméhez képest területileg illetékes). Ebben az esetben le kell adni a magyarországi engedélyt. 

A “duplikát” engedélyek ideje már hogy úgy mondjam lejárt. Ez a korábbi években volt bevett gyakorlat, viszont az utóbbi években a hatóságok Szerbia és Magyarország között ezen a téren igen jól együttműködnek, úgyhogy ezt kifejezetten nem ajánlom.

Nincs jogi akadálya annak, hogy határátlépésnél a magyar útlevelét használja, de Ön kettős állampolgárként is Szerbiában szerbiai, Magyarországon pedig magyar állampolgárnak számít.


Morisza, 2014.04.25.:

Remelem nem veszi tabu temanak a kovetkezo kerdeseket! 1.Hogyan erzi magat,hogyan kezeli azt a tenyt hogy az oreg Krkobabic halala utan, Ont es az edesapjat egy uj politikao dinasztianak nevezik,mostmar csak maguk maradtak. Es sokszor mondjak jo politikai vallalkozas a politizalas Szerbiaban,csaladi biznisz. Jo megvidik a magyarokat de a csaladi megelhetes is megvan,nem tagadhatja. 2. Hol lehonuszet megtekinteni a vmsz tisztegviselok milyen anyagi javakkal rendelkeznek? 3. Mint adofizeto polgarok miert nem tudjuk mire megy el a penzunk, pl az utikoltsegek Szabadka, Belgrad kozott, egy autoval utaznak mind az es kulon megfizettik vagy? Miert titok a fizetes es egyeb bonuszok,privelegiumok? Tobb szerb szavazott magukra mint magyarok,mert tartanak a kettos/allamp. megvonasatol es ugy erzik maguk ezt tamogatjak..az utlevel meg kell az elvendorlashoz..

P.B., 2014.04.25.:

Kedves Morisza!

Számomra nincsenek tabutémák. Amíg az egyetlen támadási felület az, hogy ugyanazzal foglalkozom, amivel édesapám, nem nagyon ejtenek gondba az ilyen vélemények. Tudom, hogy a szerb liberális újságírók az utóbbi időben egyre többet foglalkoznak ezzel, mert nem tudják elviselni, hogy a VMSZ megerősödött. Örülök, hogy az Ön véleménye is az, hogy "jól megvédjük a magyarokat". Ez a legfontosabb. Az összes tisztségviselő vagyonbevallását és a jövedelmükre vonatkozó adatokat megtalálja a Korrupcióellenes Ügynökség honlapján. Ezek az adatok mindenki számára hozzáférhetőek. A választási eredmények azt mutatják, hogy nagyon kevés szerb szavazatot kapott a Vajdasági Magyar Szövetség. A magyarok bizalmából erősödött meg a magyar politikai érdekképviselet az országos Parlamentben.

ottó, 2014.04.21.:

Tisztelt Képviselő úr! Az új összetételű parlament alakuló ülése összefoglalójának megtekintése közben azt láttam, hogy a padsorokban Bojan Pajtic, a tartományi kormány elnöke is helyet foglalt. Nem értem, hogyan lehet ő tartományi kormányelnök is, és köztársasági parlamenti képviselő is egyben. Nincs itt szó összeférhetetlenségről? Válaszát köszönöm!

P.B., 2014.04.21.:

Tisztelt Ottó!

A két tisztség valóban összeférhetetlen. Pajtić úr le fog mondani vagy már le is mondott képviselői mandátumáról. Így volt ez 2012-ben is.