Postavite pitanja Bálintu Pásztoru ovde >>
| Nina Vig, 19.05.2011.: Postovani, imam par pitanja za Vas u vezi dobijanja madjarskog drzavljanstva.Moj deda, po ocevoj liniji je bio madjar,rodjen 1927.godine u Paciru ( Backa ). Otac je rodjen u Odzacima a ja u Somboru. Pretpostavljam da deda ima madjarsko drzvljanstvo,po godini i mestu rodjenja. Po toj liniji bih zelela da trazim madjarsko drzavljanstvo, pa me zanima sta mi je sve od dokumenata potrebno za dokaz o dedinom madjrskom drzvljnastvu,i sta sve trebam da prilozim konzulatu prilikom predaje dokumenata. Jezik sam pocela da ucim,pa osim toga sta je drugo potrebno sve. Unapred hvala. S'postovanjem Nina Vig |
P.B., 19.05.2011.:Poštovana gospođo/gospođice Vig,
Kao što znate, mađarski zakon o državljanstvu postavlja dva uslova za dobijanje državljanstva: da je neko od predaka lica ili samo lice koje se obraća za državljanstvo bio državljanin Mađarske i da govori mađarski jezik. A Vašem slučaju prvi uslov je ispunjen. Treba samo da se dokaže (npr. izvodom iz matične knjige ili bilo kojim drugim dokumentom) da je Vaš deda 1944. ili 1945. godine živeo u Pačiru ili negde drugde u Bačkoj, a ukoliko to nije slučaj, da je neko od njegovih predaka pre 1920. godine živeo na teritoriji današnje Vojvodine (to automatski znači da je bio državljanin Mađarske). Što se tiče drugog uslova, podnosilac zahteva treba da je sposoban da napiše svoju biografiju i da prilikom predaje zahteva bude u stanju da sa konzulom porazgovara na madjarskom. Da biste mogli da dobijete državljanstvo treba da ispunjavate oba uslova. Što se tiče potrebnih dokumenata treba da popunite formular, priložite fotografije, kao i Vaš izvod iz matične knjige rođenih i izvod Vašeg oca ili majke (tj. deteta Vašeg dede ko je bio mađarski državljanin). Treba i da se prijavite u Generalnom konzulatu u Subotici ili u Ambasadi u Beogradu zbog dobijanja termina. Tamo ćete dobiti svu potrebnu pomoć i odgovore na eventualna dodatna pitanja. Savetujem Vam da posetite i web site www.allampolgarsag.gov.hu
| Pribicevic Erzebet, 01.04.2011.: Danas 1.04.2011.godine punim jednu godinu kako sam stupila u punu penziju iz obrazovanja, medjutim otpremninu koja mi pripada nisam dobila, sada sam zvala i Pokrajinski sekretarijat za obrazovanje koji navodno iz Beograda cekaju novac za otpremnine penzionisanih iz prosvete, odgovor slizbenice iz Pokrajinskog sekretarijata je bio da pojma nemaju kada ce doci do realizacije, dogovor sindikata sa Vladom je bio da ce isplata biti tokom marta odnosno do kraja marta, pitanje je da li ce uopste biti te isplate a ako i bude kada ce biti realizovana? |
P.B., 01.04.2011.:Poštovana gospođo,
Pare za otpremnine treba da stignu iz Beograda. Pokrajinski sekretarijat sigurno neće kočiti isplatu. Raspitaću se i javiću Vam kad nešto saznam.
| Balint, 18.03.2011.: Poštovani imenjače, politiku se trudim da pratim koliko je god moguće više. Vama se divim što toliko delujete smireno. Zanima me da li vaša stranka ima odbor u Pančevu i da li možda organizuje učenje mađarskog jezika? Pre par godina je kurs organizovala Reformatska crkva, ali je to prekinuto. Kao Mađar, želeo bih da govorim svoj maternji jezik, ali ovde prosto nema gde da se nauči. Pančevački Mađari su dosta očuvali svoje običaje, veru i kulturu, ali jezik retko ko govori. Vama sam se obratio kao poslaniku i kao Mađaru, sa nadom da možda imate neke odgovore. Sve najbolje vam želim. |
P.B., 18.03.2011.:Poštovani imenjače,
Od pre nekoliko nedelja Savez vojvođanskih Mađara ima odbor u Pančevu. Predlažem Vam da se u vezi ovih, ali i svih drugih lokalnih pitanja obratite Erneu Birou (Bíró Ernő) na mail adresi: pragmatikus@verat.net.

