Postavite pitanja Bálintu Pásztoru ovde >>


eszter körmendi, 26.03.2009.:

postovani gospodine pastor molim vas, tj. citaoce da moje pitanje ne tumace kao provokaciju, zaista sam politicki neupucena, ali sam radoznala i tice me se pitanje vojvodine. 1) da li je normalno ili legitimno da se crkva mesa u politiku? 2) gospodin egeresi putuje po srbiji kao trgovacki predstavnik "super usisivaca" i reklamira statut vojvodine, po meni je to smesno i ponizavajuce, jer ne trazimo mi nista sto nije nase, niti nam treba icije. mene i ne cudi da se vojvodina nasla u ovoj situaciji, jer se ponasa kao da prosi, a ne da trazi svoja demokratska prava. da li sam ja jedina koja vidi sve ovo na ovaj nacin? 3) sta ako do ovo statuta uopste ne bude doslo? sta mi vojvodjani-gradjani mozemo uraditi protiv nametanja ovakve politike, koja nas koci vec 20 godina u razvoju. navodno zivimo u demokratiji, ja sam je poslednjih 25 godina dozivljavala, negde vam granica ove drzave, drugacije. hvala unapred na odgovoru. e.k

P.B., 27.03.2009.:

Poštovana g-đo/gđice Körmendi,

Slažem se sa većinom vaših konstatacija (izuzev one u vezi predsednika Egeresija).

1) Članom 13. Ustava, Srbija je definisana kao svetovna država u kojoj su crkve odvojene od države i u kojoj se nijedna religija ne može uspostaviti kao državna. To naravno ne znači da crkve ne treba da imaju mišljenje o važnim pitanjima, ali ne događa se prvi put da SPC izvrši pritisak na značajne stranke i funkcionere. To je po meni nedopustivo, ali naravno nije crkva odgovorna. Odgovorni su političari koji olako menjeju stavove.

2) Slažem se, ne tražimo mi ništa što nije naše, ali mislim da je celishodno ovo što predsednik Egeresi radi u vezi predstavljanja Predloga statuta. Kada imate parlamentarne stranke koje poređuju Predlog statuta sa bombardovanjem, 1999., onda mislim da nije loše pružiti šansu građanima u užoj Srbiji, koji to žele, da se informišu o tome šta predviđa Predlog statuta. Da Statut nije problem, već rešenje. Ne samo za Vojvođane nego za celu Srbiju.

3) Ja se nadam da će se Statut i Zakon o nadležnostima Vojvodine usvojiti u Narodnoj skupštini. Savez vojvođanskih Mađara će učiniti sve da tako bude. Nemamo puno saveznika, ali se nadam da ćemo uspeti.

SNEZANA, 05.03.2009.:

Gospodine Pastor ,ne zelim da vam postavim pitanje, vec da pohvalim vas nacin rada i misljenja.Bilo bi lepo za gradjane da i drugi politicari slede vas primer.Iz Vojvodine sam kao i vi i jako mi smeta nacin na koji ova vlast tretira Vojvodinu i nase potrebe.Jedini nacin da se nesto postigne u Parlamentu jeste da Vojvodjani glasaju za svoje stranke i da budemo jedinstveni i uporni u svojim nastojanjima.Pozdrav za vas i sve Vojvodjane koji ovo citaju.

P.B., 06.03.2009.:

Hvala Vam, Snežana. Trudiću se da dosledno zastupam interese građana Vojvodine. Nadam se da ni rezultati neće izostati.

Драган Колак, 04.03.2009.:

Поштовани господине Пастор, драго ми је кад видим младе људе који уносе и новине у политички живот. Нисам довољно обавештен па бих Вам поставио неколико питања. Како би то изгледала МУЛТИЕТНИЧКА РЕГИЈА у којој би било 90 одсто житеља једне националности? Како би мултиетнички изгледали органи регионалне самоуправе у којима би "равноправно учествовали сви становници без обзира на националну припадност" ако је однос 9:1? Да ли би код одлучивања било мајоризације или ће се у органима "штитити права мањина"?

P.B., 05.03.2009.:

Poštovani gospodine Kolak,

Hvala Vam na ovim pitanjima. Uvek je dobro kada se razgovara o temama u vezi kojih postoje razni nesporazumi. Niste prvi koji mi na sajtu postavljate pitanja u vezi regionalne samouprave - multietničke regije na severu AP Vojvodine. Ne bih da ponavljam ono što sam već napisao odgovarajući Vašim prethodnicima, ali svakako želim i Vama dati odgovor. Dakle, SVM, DSVM i DZVM su u martu 2008. usvojili koncept autonomije. U tom dokumentu se govori i o spomenutoj multietničkoj regiji (deo III). Predlažem Vam da pročitate ovaj dokument na web adresi: http://www.vmsz.org.rs/templates/articles/files/MK_konceptautonomije_2008.pdf. Ovim dokumentom nisu detaljno regulisani organi regionalne samouprave, to bi trebalo urediti republičkim zakonom, ali bi ravnopravnost svih žitelja tih opština koje bi oformile region, bila zagarantovana. Mađari u ovoj regiji ne čine 90, već 52% stanovništva. I dalje sam ubeđen da bi određene poslove u vezi infrastrukture, ekologije, poljoprivrede, organi ovog subregiona efikasnije izvršavali od organa lokalnih samouprava, autonomne pokrajine ili Republike.