Postavite pitanja Bálintu Pásztoru ovde >>


Maja Suboticki, 22.04.2012.:

Postovani, Imam pitanja u vezi madjarskog drzavljnstva.Da li mi treba izvod iz maticne knjige rodjenih ili umrlih od dede koji je rodjen 1940. , a umro 1998. godine ili oba?Posto je to majkin otac,jel su oni madjari, e sada da li mi je potreban i izvod iz maticne knjige vencanih mojih roditelja, da bi se videla veza sa dedom, jel se ne prezivam isto.Madjarski razumem skoro sve, treba jos smo fond reci da prosirim, pa me zanima dokle idu ta pitanja, tj. ka cemu su usmerena, naravno osim pitanja iz biografije, koja nije ni opsirna, jer sam tek zavrsila fakultet.

P.B., 23.04.2012.:

Poštovana Maja Subotički,

Treba Vam izvod iz matične knjige rođenih vašeg dede. Moje je mišljenje da treba izvod iz matične knjige venčanih, kao i izvod iz matične knjige rođenih vaše majke. Mora da se vidi srodstvo između onog lica, ko je bio mađarski državljanin i Vas, a preskakanja nema (tu dolazimo do vaše majke).

Što se razgovora tiče, učite, vežbajte jezik. Radi se o slobodnom razgovoru.

dragan, 22.04.2012.:

Jel je moguce da se smanji dozvoljeni limit lopova od 15000 din jer u praksi je taj iznos i 10 puta veci pa i onda policija ne podnosi krivicne prijave po sluzbenoj duznosti, ne hapsi ih pod izgovorom da sudije ce ih i onako pustiti ceo sistem ne funkcionise a lopovi se sve vise osilili ljudi cak nemaju pravo de se odbrane od njih jer ako ih povrede na svom imanju tokom kradje, samoodbrane ili odbrane svoje porodice bice tuzeni. Da ne tupim dalje mislim da i sami razumete u cemu je VELIK PPROBLEM, hvala

P.B., 23.04.2012.:

Poštovani Dragane,

U potpunosti razumem šta je problem. Predložili smo tri mere. Da se gornja granica vrednosti krivičnog dela sitna krađa smanji na 3-5.000 dinara; da se krađe vrednosti od 1 do 3-5.000 dinara tretiraju kao prekršaji koji se gone po službenoj dužnosti; da se uvede mogućnosti da se i u opštinama formira komunalna policija. Ubeđeni smo da bi ove mere mogle rezultirati poboljšanje katastrofalne bezbednosne situacije. Nažalost, do sada naši koalicioni partneri nisu smatrali bitnim da se nešto konkretno uradi na ovom planu. Kod formiranja buduće vlade insistiraćemo na rešavanju ovog problema.

Márk, 21.04.2012.:

Postovani, molim Vas da mi odgovorite na sledeca pitanja: Da li posedovanje dva drzavljanstva (SRB + jos jedno) u bilo kom smislu predstavlja prepreku za sticanje madjarskog drzavljanstva po pojednostavljenoj proceduri? Nasao sam negde na internetu da se osobe rodjene npr. 1944 god. u Novom Sadu (pa sve do januara 1945 god.) smatraju bivsim madjarskim drzavljanima. Da li je to tacno? Da li je taj uslov dovoljan za sticanje madjarskog drzavljanstva po pojednostavljenoj proceduri? Unapred puno hvala i pozdrav, Márk

P.B., 22.04.2012.:

Poštovani Márk,

Posedovanje više državljanstava ne predstavlja prepreku za sticanje mađarskog.Tačno je, ljudi rođeni u tom periodi se smatraju državljanima Mađarske. Taj uslov je dovoljan, uz znanje mađarskog jezika, koji je drugi preduslov.