Postavite pitanja Bálintu Pásztoru ovde >>
Luka Kačina, 03.10.2012.: Postovani gospodine Pastor, procetao sam 70 % pitanja i vasih odgovora. Svi moji preci, sa oceve strane, su rodjeni i ziveli u Vojvodini, i u Austrougarskoj, kao sto i ja zivim u Vojvodini. Mene brine sto sam ja jedini rodjen u Beogradu, a zivim u Vojvodini, da li bi mi to perdstavljalo neki problem? Zanima me i to sta bih prvo trebao da uradim, sta da popunim za drzavljanstvo, kome da se obratim? Madjarski ne znam, ali sam poceo da ucim! Imam 20 godina, i mozda zbog toga moje pitanje izgleda smesno. Hvala vam puno! |
P.B., 04.10.2012.:Poštovani Luka Kačina,
To što ste rođeni u Beogradu ne predstavlja smetnju. Obratite se subotičkom ili beogradskom konzulatu Mađarske. Kao što ste videli kod ostalih odgovora, treba da popunite formular i da pribavite prateću dokumentaciju. Vredi krenuti sa sajta www.allampolgarsag.gov.hu. Pored toga, predlažem Vam da intenzivno učite jezik.
rajda aleksandar, 02.10.2012.: POSTOVANI GOSP.PASTOR.POSTO VIDIM DA IMATE DOSTA RAZUMEVANJA ZA SVA PITANJA I JA BI IMAO NEKA:SVI PRECI SU MI MADJARSKE NACIONALNOSTI SA OCEVE STRANE,VOJVODJANSKI STAROSEDEOCI,KATOLICKE VEROISPOVESTI KAO I JA I DECA.UZ POTREBNU DOKUMENTACIJU TO JE SVE OK ZA DOBIJANJE MADJARSKOG PASOSA ALI JA NE ZNAM NI REC MADJARSKOG ZA RAZLIKU OD OCA,BABE,DEDE,FAMILIJE...KOLIKI JE TO PROBLEM PRILIKOM ODLASKA U AMBASADU I MOZE LI OTAC ICI SAMNOM RADI POMOCI.UNAPRED ZAHVALAN,S PUNO POZDRAVA IZ VRSCA........ |
P.B., 03.10.2012.:Poštovani Aleksandre,
To je dosta ozbiljan problem. Svakako morate savladati jezik u meri da biste bili u mogućnosti da se na tom jeziku sporazumete sa konzulom koji će sa vama obaviti razgovor. Mađarski identitet nije uslov, ali znanje jezika jeste. Predlažem Vam da bar nekoliko meseci učite jezik.
Ranko, 01.10.2012.: moja supruga ima madjarsko drzavljanstvo takodje i cerka,u braku smo 29 godina,ja nemam pretke rodjene na teritoriji Madjarske ali znam madjarski jezik,dali ispunjavam uslov za dobijanje madjarskog drzavljanstva ako ne mozete li mi reci na koji nacin moze.unapred zahvalan. |
P.B., 01.10.2012.:Poštovani Ranko,
Nažalost ne postoji mogućnost da se državljantstvo dobije ako nemate pretka ko je bio državljanin Mađarske. Na osnovu činjenice da je Vaša supruga mađarska državljanka, mogli biste dobiti državljanstvo, ako biste se nastanili i živeli nekoliko godina u toj zemlji, ali je to druga priča.