O izboru vlade Đura Macuta
PREDSEDNIK: Hvala. Reč ima narodni poslanik Balint Pastor. Izvolite.
BALINT PASTOR: Poštovana predsednice Narodne skupštine, poštovani gospodine budući predsedniče Vlade, dame i gospodo budući članovi Vlade, dame i gospodo narodni poslanici, prvo bih želeo da izrazim zadovoljstvo zbog ovakve atmosfere u Narodnoj skupštini Republike Srbije, mi u SVM mesecima govorimo o tome da politiku treba vratiti u institucije, u Narodnu skupštinu Republike Srbije, da narodni poslanici treba da zastupaju interese onih zahvaljujući kojima su stekli mandate u Narodnoj skupštini, da ovde treba da se vodi dijalog i da politički život treba vratiti u normalu. To se dešava danas. Mi danas u sasvim normalnoj atmosferi raspravljamo, neki govore za, neki govore protiv izbora nove Vlade Republike Srbije.
Ova će Vlada biti 19. Vlada od uvođenja višestranačja, od 1990. godine, a vi ćete, gospodine Macut, biti 91. predsednik Vlade Srbije, računajući od Prote Nenadovića, pa zaključno sa vama, tako da vam ja želim puno uspeha na ovom položaju.
Moram da vam kažem, pošto pretpostavljam, ta pretpostavka je, doduše, oboriva, ali pretpostavljam da ćete biti izabrani i da ćemo dobiti novu Vladu u roku od nekoliko dana. Moram da vam priznam da ste govorili na način kako smo se mi nadali da ćete govoriti. Nismo vas poznavali, pa nismo znali šta da očekujemo, ali moram da vam kažem ovako u početku da smo se nadali da ćete ovakav ekspoze izložiti, da ćete na ovaj način izložiti ekspoze i ta naša nadanja su se ostvarila.
Ekspoze je onakav kakav treba da bude i kvantitativno i kvalitativno po našim ocenama. Trajalo je sat i 15 minuta. Citirali ste kneza Miloša Obrenovića, citirali ste kralja Petra Karađorđevića, koga mi, doduše, ne nazivamo oslobodiocem, ali se radi o kralju Prvom Petru Karađorđeviću. Citirali ste Nikolu Teslu i govorili ste o svim bitnim društvenim pitanjima. Odmah ste na početku dali do znanja da ste jedan racionalan čovek, razuman čovek, čovek dijaloga i profesionalan. Zbog toga mi se možemo nadati da ćete vi biti dobar predsednik Vlade Republike Srbije, iako mi političari, mi koji smo dosta dugo u Narodnoj skupštini i kojima je već ne znam koji mandat, mi imamo ili da se drugačije izrazim, mi se slažemo sa onom ocenom Platona da možda državu ne treba da vode filozofi.
Mi smo imali neke eksperte na značajnim političkim funkcijama koji se nisu pokazali i dokazali, ali na osnovu ovoga što smo od vas danas čuli mi zaista možemo da, i te kako osnovano, budemo sigurni u to da ćete vi biti dobar predsednik Vlade Republike Srbije.
To niko do sada nije učinio, ja želim da to učinim, da se zahvalim, da zahvalim Milošu Vučeviću, prethodnom predsedniku Vlade Republike Srbije, što je godinu dana časno i dobro obavljao ovaj posao i što je vođen svojim moralnim pogledima, osećajima podneo ostavku na ovu funkciju. Mislim da Narodna skupština treba da bude zahvalna za ono što je on učinio za vreme mandata kao predsednika Vlade. Mi ćemo sa njim i dalje sarađivati kao sa predsednikom SNS, pošto mi, SVM, imamo koalicioni sporazum sa SNS. Mi tako funkcionišemo od 2014. godine i naš je jedin cilj, jedini zadatak da ostvarimo što više prioriteta iz koalicionog sporazuma koji potpišemo. Tako smo činili 2014, 2016, 2020, pa 2022, pa 2023. godine i mi ćemo na taj način dalje funkcionisati.
Jako je dobro što ste na prvo mesto stavili temu obrazovanja i mislim da to dosta govori o vašim prioritetima i o tome kako zamišljate politiku i kako zamišljate vođenje Vlade Republike Srbije.
Apsolutno podržavam što ste govorili i o važnosti pripadnika nacionalnih manjina, što ste posebno govorili o Bošnjacima, o Romima i o Mađarima i ja se sa vama apsolutno slažem da ono što smo mi postigli u relacijama Srbi-Mađari, Srbija-Mađarska, to može da posluži kao primer i u nekim drugim relacijama i prema Hrvatima i prema Bošnjacima i prema drugima, a i između drugih naroda u drugim delovima Evrope. Ono što smo mi uspeli postići, mi Mađari i Srbi, to su u dosadašnjoj istoriji Evrope uspeli da postignu još, osim nas, samo Nemci i Francuzi i Nemci i Poljaci. Mi treba da budemo apsolutno ponosni na te rezultate, na to istorijsko pomirenje koje je postignuto, sada već duže od jedne decenije, pre više od decenije. Nakon toga što smo zatvorili neka bolna poglavlja naše zajedničke istorije, mogli smo se okrenuti sadašnjim temama, razvoju infrastrukture, razvoju naučno saradnje, razvoju prosvetne saradnje i možemo da govorimo o strateškom partnerstvu.
Republika Srbija u ovom trenutku ima sporazum o strateškoj saradnji sa ukupno osam zemalja sveta, ali je Mađarska jedina zemlja sa kojom Republika Srbija nema samo i isključivo Sporazum o strateškoj saradnji, već imamo i Strateški savet, jedno telo koju čine predsednici država, predsednici Vlada, ministri i neki poslanici i taj strateški savet jednom godišnje se sastaje i razgovara o najbitnijim pitanjima i o tome kako možemo još da poboljšamo saradnju između Srbije i Mađarske.
U poslednje vreme su ti razgovori počeli da se vode ne samo o energetici, a energetika je danas i bezbednost i pitanje bezbednosti ne samo energetika u užem smislu reči, a ta saradnja se sada već prostire i na pitanja vojne saradnje i odbrane. Kada dve zemlje razgovaraju o vojnoj saradnji onda to znači da ne mogu da postoje još bolji odnosi i mi smo apsolutno zainteresovani za očuvanje ovakvih odnosa između Srba i Mađara, Srbije i Mađarske i na nas o tome, profesore Macut, uvek možete da računate.
Ono što je nama jako bitno to je pitanje bezbednosti. Kao što vidite, ova pitanja nemaju nacionalni predznak, ovo pitanje nije nešto što je bitno samo vojvođanskim Mađarima ili Srbima ili bilo kome drugome, pošto mi nastojimo da vodimo računa i o državnim interesima, osim toga što vodimo računa i zastupamo interese vojvođanski Mađara, one grupacije stanovništva zahvaljujući kojima mi sedimo tu u Narodnoj skupštini.
Kada govorimo o bezbednosti, onda moram da kažem da smo apsolutno zadovoljni načinom kako u proteklih godinu i po dana Vlada Republike Srbije tretira migrantsku krizu i nije to uvek tako bilo, ali bih želeo da apelujem i na vas, budući predsedniče Vlade, i na resorne ministre da ovo stanje bezbednosti koje ste obezbedili, koji smo zajednički obezbedili pre godinu i po dana, i tu želim da zahvalim i pripadnicima MUP-a i Vojske i svim ostalima, obaveštajnim službama, znači, ono što smo uspeli pre godinu i po dana da postignemo, to stanje u opštoj bezbednosti, to da čuvamo i to da bude stanje i u budućnosti.
Kada smo kod pitanja bezbednosti, vi ste spomenuli, profesore Macut, da će se menjati Krivični zakonik, i to je apsolutno opravdano i mi se sa tim slažemo, ali pošto ćemo imati novog ministra pravde, gospodina Vujića, želim da skrenem, a sa kojim smo do sada sarađivali, doduše, sa druge pozicije, ali nadam se da će ta dobra saradnja opstati i ostati, pažnju u vezi bezbednosti to je vezano za tzv. sitne krađe. Mi smo stava da krađa ne može da bude sitna. Mi se apsolutno zalažemo za zaštitu imovine građana. Opet sa druge strane znamo da neki limit iz praktičnih razloga mora da postoji i da država ne može da goni krađu, ne znam, žvakaće gume i da pokrene čitavu organizaciju prinude. To nije jednostavno u ovom trenutku izvodljivo, ali smo uspeli da pre 10 godina, kada je ministar pravde bio gospodin Selaković, da smanjimo limit tih sitnih krađa sa 15.000 dinara na 5.000 dinara. Koliko smo mi upoznati, pošto je bila i javna rasprava prethodnih meseci, neki eksperti su predložili da ta granica bude ponovo povećana na 15.000 dinara. Mi se sa time apsolutno ne slažemo. Mi smo dali te primedbe u okviru javne rasprave i, koliko mi znamo, te primedbe su usvojene u to vreme, ali pošto sve počinje ispočetka, pošto je nova Vlada, novi ministar, želim da skrenem pažnju na ovo, jer je jako bitno da taj limit ostane 5.000 dinara.
Kada govorimo o ustavnosti i zakonitosti, pošto ste vi, profesore Macut, čovek dijaloga i apsolutno se slažem sa svime što ste rekli u vezi potrebe zaštite ustavnosti, imamo mi tu jedno pitanje, a to je pitanje Zakona o finansiranju AP Vojvodine. Nadam se da je napokon došlo vreme, to nije krivica ove Vlade, niti prethodne, niti prethodnih, šta više, taj zakon je trebao biti donet pre osnivanja SNS, do kraja 2008. godine. Znači, apsolutno niste vi, ne možete vi da budete odgovorni za to da taj zakon još nije usvojen, ali se nadam da je došlo vreme za to i da povedemo dijalog, raspravu o donošenju tog zakona pošto je to ustavna obaveza i unutar institucija o tome treba razgovarati, kao što treba razgovarati, i to je isto u vezi sa Ministarstvom pravde i sa još nekim ministarstvima, o pitanju ostvarenja ustavnog principa, odgovarajućoj zastupljenosti pripadnika nacionalnih manjina i u državnom tužilaštvu i u sudovima i u svim drugim državnim organima.
Imamo gospodina profesora Glamočića, povratnika u Vladu Republike Srbije. Želeo bih da spomenem jedno pitanje sa kojim je on apsolutno upoznat. Siguran sam da zna o čemu ću da kažem dve rečenice. To je pitanje penzijskog i invalidskog osiguranja poljoprivrednih proizvođača. To je jedno pitanje koje je nerešeno od davne 1986. godine. Znam da je interesorno, znam da je komplikovano, znam da puno košta, ali mislim da naši poljoprivredni proizvođači, i neki pomaci su napravljeni, ali naši poljoprivredni proizvođači apsolutno s pravom zahtevaju da ovo pitanje bude stavljeno na zdrave osnove i da bude u skladu sa principima pravičnosti i pravde.
Gledam i ministra Malog, pošto bez njega ovo sve ne može da funkcioniše i ne može da ide i ja se nadam da ćemo ovo pitanje uspeti da rešimo.
Sledeće pitanje je pitanje infrastrukture. Tu ne očekujem neke bitne ili neke značajnije poteškoće, pošto smo mi sa Aleksandrom Sofronijević sarađivali i u prethodnim godinama, pošto je bila u ministarstvu. Znate tačno koji su nama bitni projekti. Mnogo toga je urađeno i u razvoju železničke i u razvoju putne infrastrukture. Znate da smo se mi septembra prošle godine sa tadašnjim predsednikom Vlade dogovorili koji su oni najznačajniji projekti koji bi trebali u skorije vreme da budu ostvareni.
Znam da se radi na ostvarenju tih projekata, ali pošto je nova Vlada, sada ćete postati ministar, moj je posao da o tome nešto kažem. Samo primera radi- to je izgradnja kružnog toka u Subotici kod Majšanskog mosta, to je rekonstrukcija puta između Bečeja i Bačke Topole, to je put između Sente i Subotice, to je put između Bikova i Oroma, to je značajno i za regionalnu deponiju u Subotici, put Banatsko Aranđelovo-Crna Bara.
Prošli put kada je bila birana Vlada ja sam spomenuo potrebu rekonstrukcije jednog puta. To se sada već ostvaruje iz pokrajinskih sredstava. To je put između Ade i Utrina. Znači, na taj način mi realizujemo ovaj naš koalicioni sporazum sa SNS. Nadam se da ćemo biti u tome i dalje uspešni.
Ja sam apsolutno optimista što se tiče rada buduće Vlade. Apsolutno sam optimista zbog ove atmosfere koja vlada u Narodnoj skupštini Republike Srbije. Mi iz Saveza vojvođanskih Mađara želimo da budemo i dalje glas razuma, želimo da budemo konstruktivni.
Na kraju želim da kažem i budućem predsedniku Vlade i budućim ministrima, i starima i novima i onima koji su dobili nove resore, da na nas iz Saveza vojvođanskih Mađara apsolutno mogu gledati kao na partnere i da smo mi apsolutno zainteresovani za to da Vlada bude uspešna, da Srbija bude uspešna, da vojvođanski Mađari unutar Srbije kao građani Srbije budu jedna uspešna nacionalna zajednica.
Savez vojvođanskih Mađara će u danu za glasanje glasati za izbor Vlade profesora Macuta. Hvala lepo.
PREDSEDNIK: Hvala vam. Sledeći reč ima narodni poslanik Života Starčević.