Zamerke na Zakon o nadležnostima

Beograd, Novi Sad -- Iako su iz Vladine Radne grupe koja je pisala Zakon o nadležnostima Vojvodine poručivali da će tekstom biti zadovoljni svi, to predviđanje se nije obistinilo.

Iz Lige socijaldemokrata Vojvodine poručuju da vladajuća koalicija na njihove glasove ne može da računa, ukoliko se ne usvoje njihovi amandmani. Ligi socijaldemokrata Vojvodine smeta to što u nacrtu zakona Novi Sad nije definisan kao glavni grad Pokrajine i to što on ne predviđa postojanje Vojvođanske akademija nauka i umetnosti.

Zamerke su i to što pokrajina prema nacrtu ne može da upravlja javnim preduzećima, a nisu definisani ni izvorni prihodi ni imovina Vojvodine.

Zamenik predsednika LSV-a Bojan Kostreš najavljuje da će Glavni odbor LSV-a usvojiti amandmane na nacrt zakona i da će o njima u narednih nekoliko dana razgovarati sa republičkim premijerom Mirkom Cvetkovićem, nadajući se da će oni biti prihvaćeni i uvršteni u Zakon.

Ukoliko se to ne dogodi, LSV sa svoji pet poslanika neće dati kvorum na sednici republičke Skupštine na kojoj će se o ovom zakonu raspravljati niti će glasati za zakon.

Predsednik Izvršnog veća Vojvodine Bojan Pajtić priznaje da radna verzija zakona o nadležnostima nije savršena.

On, međutim, kaže da je u nju ušlo više od 90 odsto vojvođanskih predloga, pa će u ruke Pokrajine preći 152 nove nadležnosti.

“Napominjem da teme kao što su glavni grad, kao što je VANU, kao što je upravljanje javnim preduzećima jesu u isključivoj nadležnosti Pokrajine, da se one nalaze u Statutu, da se te odredbe Statuta neće menjati, ali da one iz formalnih razloga uopšte ne treba da budu deo Zakona o nadležnostima. Ovaj predlog koji vidimo na sajtu Vlade jeste radna verzija”, objasnio je Pajtić.

Tekst predloga ne smatra idealnim ni Savez vojvođanskih Mađara, koji će i pored toga, kako najavljuju, glasati za zakon.

“Videli smo da u Srbiji ne postoji politička volja za davanje većeg stepena autonomije Vojvodini, ovo je maksimum koji se može postići, maksimum koji je u skladu sa Ustavom Srbije, koji je važeći zakonski akt”, rekao je Balint Pastor iz SVM-a.

“Zbog toga, mi ćemo glasati i za zakon i za Statut, jer ne želimo da budemo kočnicari ova dva akta”, naveo je on.

Zamerke ima i Liberalno-demokratska stranka, ali kako kažu, glasaće za Statut.

"Mi time nismo zadovoljni, ali je za nas najvažnije staviti tačku na tu političku nestabilnost koja hrani politiku Koštunice, Nikolića, Šešelja. Unutrašnje slabosti vladajuće koalicije su očekivane i mi ne mislimo na tome da poentiramo", rekao je lider LDP-a Čedomir Jovanović.

Opozicija je u svom stavu jasna. Za zakon i Statut Vojvodine neće glasati ni radikali ni Demokratska stranka Srbije.

Poput lidera DSS-a Vojislava Koštunice, i Miloš Aligrudić smatra da je reč o protivustavnim aktima koji vode stvaranju države u državi.

Zakon o nadležnostima Vojvodine trebalo bi prekosutra da se nađe pred Vladom Srbije, a već ovog meseca verovatno i pred republičkim poslanicima, zajedno sa Statutom Vojvodine koji na usvajanje čeka više od godinu dana.

17. mart 2025.

18,00 - Subotica - Gostovanje u političkoj emisiji „Közügyek” na TV Pannon (na mađarskom jeziku, uživo)

18. mart 2025.

10,00 - Beograd - Sednica Narodne skupštine

19. mart 2025.

10,00 - Beograd - Narodna skupština – nastavak glasanja (I sednica Prolećnog redovnog zasedanja)

16,15 - Šupljak - Sastanak sa zamenikom ministra spoljnih poslova i spoljne trgovine Mađarske Leventeom Mađarom

20. mart 2025.

10,00 - Subotica - Gostovanje u Podcast emisiji „Het nap plus” nedeljnika Het nap

21. mart 2025.

12,00 - Budimpešta - Gostovanje u podkast emisiji poslanika Fidesa u Parlamentu Mađarske i zamenika ministra za evropske poslove, Pala Žigmonda Barne

22. mart 2025.

17,00 - Bezdan - Svečana predaja obnovljene zgrade pozorišta

24. mart 2025.

16,00 - Hajdukovo - Sednica Predsedništva i Saveta SVM-a

25. mart 2025.

07,30 - Subotica - Gostovanje u jutarnjem programu Subotičkog mađarskog radija „Napindító” (na mađarskom jeziku, uživo)

26. mart 2025.

11,45 - Budimpešta - Sastanak sa državnim sekretarom Mađarske za nacionalnu politiku, Lerincem Načom

27. mart 2025.

10,00 - Subotica - Sastanak sa zamenikom šefa misije Ambasade Mađarske u Beogradu, Gaborom Palinkašem

17,00 - Subotica - Sednica Saveta Gradske organizacije SVM-a u Subotici

1. april 2025.

17,30 - Subotica - Sastanak sa potpredsednikom Vlade Mađarske Žoltom Šemjenom

2. april 2025.

09,00 - Beograd - Razgovor sa predsednikom Republike Srbije, Aleksandrom Vučićem

17,00 - Subotica - Svečano potpisivanje ugovora o dodeli stipendija za studente medicine, stomatologije i ekonomije u organizaciji Nacionalnog saveta mađarske nacionalne manjine

3. april 2025.

10,30 - Subotica - Intervju dnevnom listu „Politika” 

14,00 - Subotica - Generalni konzulat Mađarske u Subotici - svečano uručenje državnih odlikovanja povodom nacionalnog praznika Mađarske

7. april 2025.

16,00 - Hajdukovo - Sednica Predsedništva i Saveta SVM-a

8. april 2025.

07,30 - Subotica - Gostovanje u jutarnjem programu Subotičkog mađarskog radija „Napindító” (na mađarskom jeziku, uživo)

10. april 2025.

17,00 - Budimpešta - Sastanak sa predsednikom Vlade Mađarske, Viktorom Orbanom

15. april 2025.

10,00 - Beograd - Druga posebna sednica Narodne skupštine u Četrnaestom sazivu - Na dnevnom redu: Izbor Vlade

13,00 - Beograd - Snimanje emisije „Közügyek” TV Pannon (na mađarskom jeziku; na programu u 18,00 časova)

16. april 2025.

10,00 - Beograd - Sednica Narodne skupštine

16,30 - Beograd - Dan za glasanje (Druga posebna sednica Narodne skupštine u Četrnaestom sazivu - Izbor Vlade)

22. april 2025.

07,30 - Subotica - Gostovanje u jutarnjem programu Subotičkog mađarskog radija „Napindító” (na mađarskom jeziku, uživo)

28. april 2025.

10,00 - Subotica - Gostovanje u Podkast emisiji „Het nap plus” nedeljnika "Het nap"

12,00 - Subotica - Intervju dnevnom listu „Dnevnik”           

16,00 - Hajdukovo - Sednica Predsedništva i Saveta SVM-a

30. april 2025.

10,00 - Novi Sad - Gostovanje u emisiji „PoliTér” Drugog kanala Radio Novog Sada (na mađarskom jeziku; uživo)

6. maj 2025.

07,30 - Subotica - Gostovanje u jutarnjem programu Subotičkog mađarskog radija „Napindító” (na mađarskom jeziku, uživo)

10,30 - Subotica - Sastanak sa Igorom Velimirovićem, Načelnikom PU Subotica

10. maj 2025.

10,00 - Doroslovo - II vojvođanska medijska konferencija

12. maj 2025.

10,00 - Sentandreja (Mađarska) - Pozdravni govor na susretu udruženja građana Karpatskog basena „Civil Kavalkád“

14. maj 2025.

19,00 - Čantavir - Sednica mesne organizacije Saveza vojvođanskih Mađara

15. maj 2025.

18,00 - Senta - Sednica mesne organizacije Saveza vojvođanskih Mađara

20. maj 2025.

07,30 - Subotica - Gostovanje u jutarnjem programu Subotičkog mađarskog radija „Napindító” (na mađarskom jeziku, uživo)

19,00 - Kanjiža - Sednica mesne organizacije Saveza vojvođanskih Mađara

21. maj 2025.

17,00 - Temerin - Obilazak zgrade sedišta Mađarskog udruženja zanatlija i preduzetnika Temerin pre renoviranja

18,00 - Temerin - Sednica mesne organizacije Saveza vojvođanskih Mađara

22. maj 2025.

17,00 - Budimpešta - Sastanak sa predsednikom Vlade Mađarske, Viktorom Orbanom

24. maj 2025.

09,30 - Palić - Sastanak sa Silardom Nemetom, potpredsednikom Fidesa, poverenikom, poslanikom u Parlamentu Mađarske, predsednikom Mađarskog rvačkog saveza

10,00 - Palić - Palićke Olimpijske igre i Memorijalni dani „Lajoš Vermeš” – polaganje venaca kod spomenika Lajoša Vermeša

12,00 - Subotica - Svečano otvaranje Vojvođanskog galopa

16,30 - Subotica - Memorijalna trka „Pásztor István”

18,30 - Subotica - Finale Vojvođanskog galopa i uručenje nagrada

26. maj 2025.

11,00 - Subotica - Sastanak sa Antonijom De Blasiom, predsednikom Udruženja Zdravih gradova Karpatskog basena

27. maj 2025.

10,00 - Subotica - Gostovanje u Podkast emisiji „Het nap plus” nedeljnika "Het nap"

28. maj 2025.

10,00 - Palić - Svečano potpisivanje ugovora o dodeljenim sredstvima ustanovama i udruženjima po konkursu NSMNM

29. maj 2025.

09,00 - Budimpešta - Učešće na četvrtoj CPAC Hungary - međunarodnoj Konferenciji konzervativne političke akcije

30. maj 2025.

16,00 - Novi Sad - Obeležavanje 10. godine od osnivanja Studentskog doma „Evropa”

3. jun 2025.

07,30 - Subotica - Gostovanje u jutarnjem programu Subotičkog mađarskog radija „Napindító” (na mađarskom jeziku, uživo)

16,00 - Subotica - Sednica Saveta Gradske organizacije SVM u Subotici

4. jun 2025.

16,00 - Bački Vinogradi - Svečanost povodom Dana mađarskog nacionalnog jedinstva

5. jun 2025.

09,00 - Budimpešta - Plenarna sednica Foruma mađarskih poslanika Karpatskog basena

17. jun 2025.

08,00 - Subotica - Gostovanje u jutarnjem programu Subotičkog mađarskog radija „Napindító” (na mađarskom jeziku, uživo)