VETERANI, DEBITANTI, 91 ŽENA I NAJVIŠE BEOGRAĐANA

Istražujemo kako će izgledati novi saziv Narodne skupštine: "Srbija protiv nasilja neće imati jedan poslanički klub"

Konstitutivna sednica Skupštine Srbije biće održana sutra u Beogradu, tačno 51 dan posle izbora, na dnevnom redu biće potvrđivanje mandata narodnih poslanika, kao i izbor predsednika i potpredsednika Skupštine Srbije, a sa posebnom pažnjom se iščekuje odluka opozicije da li će bojkotovati sednicu ili će se odlučiti za neki vid protesta.

Sednicu Skupštine će, kao najstariji poslanik, predsedavati matematičar Stojan Radenović s liste “Aleksandar Vučić - Srbija ne sme da stane”, a njemu će kao najmlađi poslanici u radu pomagati Marko Milošević iz SPS, Aleksandar Đukić i Sanja Milošević iz SNS i Nastasja Baković sa liste “Srbija protiv nasilja”.

Poslovnik predviđa da predlog kandidata za predsednika Narodne skupštine podnosi najmanje 30 narodnih poslanika. Pre pristupanja izboru predsednika parlamenta, Narodna skupština odlučuje da li će se glasati tajno ili javno.

SNS najbrojniji, ima i debitanata

Od 18 lista koje su učestvovale na izborima 17. decembra, njih deset je obezbedilo mesto u Skupštini Srbije, a ispod cenzusa su ostale Dveri, Zavetnici, Narodna stranka, pa bivši predsednik Srbije Boris Tadić, Čedomir Jovanović, Saša Radulović... Po prvi put u parlament, sa tri poslanika, ušla je stranka Zdrava Srbija, Milana Stamatovića i to na listi Srpske napredne stranke.

Sa 129 mandata Srpska napredna stranka je potvrdila da je najjača u Srbiji, samo što ovog puta imaju više od polovine poslanika i u prilici su da sami formiraju buduću vladu, mada je izvesno da će uz sebe privoleti još neke tradicionalne saveznike, pre svega Socijalističku partiju Srbije i stranke manjina.

Među 250 poslanika koji će 6. februara sesti u poslaničke klupe (neki će možda podneti ostavke i prepustiti svoje mesto drugima sa izborne liste na kojoj su bili) nalaze se mnoga poznata imena poput Miloša Vučevića, Ane Brnabić, Vladimira Orlića, Arno Gujona, Dejana Tomaševića, Željka Rebrače sa liste SNS, pa Miroslav Aleksić, Dragan Đilas, Radomir Lazović, Marinika Tepić, Zdravko Ponoš sa liste “Srbija protiv nasilja”, koaliciju SPS-JS predvodiće Ivica Dačić, Dragan Marković Palma, Slavica Đukić Dejanović, Branko Ružić, Dušan Bajatović, a u poslaničke klupe trebalo bi da sednu i Miloš Jovanović, Branimir Nestorović, Balint Pastor, Usame Zurkolić, Šaip Kamberi...

U klupama najviše pravnika i 91 žena

U četrnaestom sazivu Skupštine Srbije biće najviše pravnika (49) i ekonomista (40), slede politikolozi (19), a u parlamentu će sedeti i 14 lekara i 12 penzionera.

Najviše pravnika izabrano je sa liste Srpske napredne stranke (19), među poslanicima koalicije „Srbija protiv nasilja“ ih je 15, dok je petoro pravnika sa liste koalicije NADA. Ekonomisti su takođe najzastupljeniji na listi koju predvode naprednjaci – 26, sledi koalicija "Srbija protiv nasilja" sa šestoro i savez Socijalističke partije Srbije i Jedinstvene Srbije sa troje, preneo je N1.

Broj politikologa je skoro izjednačen na listama SNS (7) i SPN (6), a to je i najčešće zanimanje među budućim poslanicima SPS-JS – ima ih četvoro, na čelu sa liderom socijalista Ivicom Dačićem. Od 14 lekara, čak deset je ušlo u parlament sa liste SNS, dok je najviše univerzitetskih profesora među poslanicima koalicije „Srbija protiv nasilja“ – troje od ukupno šestoro. Svaki drugi penzioner u novom sazivu parlamenta dobio je poslanički mandat kao predstavnik liste SNS.

Kada su pripadnice lepšeg pola u pitanju, u novom skupštinskom sazivu biće ih za tri manje nego u prethodnom – ukupno 91 (34,4 odsto).

Iz Beograda 43 odsto, a prosek godina 48

U novom sazivu Skupštine Srbije biće narodni poslanici iz 64 grada i opštine, dok svoje predstavnike u parlamentu neće imati stanovnici 85 opština iz centralne Srbije i Vojvodine. Među lokalnim samoupravama iz kojih neće biti nijednog poslanika su Ruma, Aranđelovac, Aleksinac, Bačka Palanka, Prijepolje, Knjaževac, Ivanjica, Gornji Milanovac...

Najveći broj budućih narodnih poslanika je iz Beograda – 107, odnosno čak 43 odsto, sledi Novi Sad sa 18, iz Niša je desetoro, a iz Kragujevca osmoro. Kako prenosi N1, Leskovac, Požarevac, Priboj, Novi Pazar, Kraljevo, Sombor, Zrenjanin i Jagodina su mesta iz kojih dolazi po četvoro narodnih poslanika, dok je iz Vranja, Kruševca, Subotice, Pančeva, Šapca i Kosovske Mitrovice po troje poslanika.

Prebivalište u Čačku, Sremskoj Mitrovici, Zaječaru, Boru, Inđiji, Požegi, Bajinoj Bašti, Vršcu, Staroj Pazovi, Smederevskoj Palanci, Velikoj Plani i Vladičinom Hanu ima po dvoje narodnih poslanika.

Kada je starost narodnih poslanika u pitanju, prosek godina je tačno 48. Ne računajući izborne liste sa jednim ili dva poslanika, najstariji su predstavnici liste „Mi – glas iz naroda, Branimir Nestorović“ sa prosečnih 56,7 godina starosti, dok su budući poslanici sa liste „Srbije protiv nasilja“ u proseku najmlađi - 45,7 godina.

Najavljeno bar 14 poslaničkih klubova

Novi saziv Skupštine Srbije bi prema najavama trebalo da ima najmanje 14 poslaničkih klubova. Prema Poslovniku Narodne skupštine, da bi se poslanička grupa obrazovala potrebno je da se predsedniku Narodne skupštine dostavi spisak svih članova koji su potpisali pristup toj grupi, a na spisku se posebno naznačava ko su predsednik poslaničke grupe i njegov zamenik. U prethodnom sazivu bilo je ukupno 16 poslaničkih klubova, jer su i stranke koje su zajedno nastupale na izborima u okviru jedne liste imale svoje poslaničke grupe.

Najveći poslanički klub imaće Srpska napredna stranka i on će, ukoliko se nešto ne promeni u poslednji čas, imati 118 poslanika, odnosno za devet više nego u prethodnom sazivu. Sa liste koju je predvodio SNS, očekuje se da, kao i ranije svoj poslanički klub formira PUPS sa šest poslanika, kao i Socijaldemokratska stranka Rasima Ljajića sa pet poslanika.

"Srbija protiv nasilja" neće imati jedinstven poslanički klub

Izvesno je da najveća opoziciona grupacija “Srbija protiv nasilja” neće imati jedinstven poslanički klub, već će biti podeljena na više poslaničkih grupa što će im omogućiti duže vreme za diskusiju i druge pogodnosti u radu. Moglo bi da se desi da zato imaju čak šest poslaničkih grupa.

Najbrojniji bi bio poslanički klub Stranke slobode i pravde sa 19 poslanika, od kojih bi tri bila iz Pokreta slobodnih građana. Svoje timove mogli bi da imaju Narodni pokret Miroslava Aleksića, Ekološki ustanak, Pokret Srce Zdravka Ponoša, Zeleno-levi front čija je okosnica Ne davimo Beograd, te Demokratska stranka i Zajedno.

Odvojene poslaničke klubove mogli bi da imaju Socijalistička partija Srbije i Jedinstvena Srbija, pa koalicija NADA, debitanti Nestorovićevi “Mi-glas iz naroda”, ali sa šest poslanika i Savez vojvođanskih Mađara.

Poslanici u parlamentu takođe mogu nastupati i samostalno, odnosno ne moraju da budu deo poslaničke grupe.

Na prošlu vladu Srbije smo čekali čak 206 dana

Prethodna vlada Srbije oborila je rekord u istoriji srpskog višestranačja pošto je za njeno formiranje bilo potrebno čak 206 dana! Toliko je, naime, proteklo od dana izbora do dana kada je izglasana u Domu Narodne skupštine. Podsetimo, parlamentarni izbori 2022. održani su 3. aprila, dok je treća vlada Ane Brnabić izglasana 26. oktobra iste godine. A glavni razlog je bilo ponavljanje glasanja, čak pet puta, na izbornom mestu u Velikom Trnovcu, u opštini Bujanovac, zbog čega su konačni rezultati saopšteni tek 5. jula, a konstitutivna sednica Skupštine Srbije održana je 1. avgusta.

Prethodni rekord je držala druga vlada Mirka Marjanovića, za čije je formiranje 1998. godine bilo potrebno 184 dana nakon što su u septembru 1997. održani izbori za narodne poslanike.

Rekord u brzom formiranju vlade drži Zoran Đinđić 2001. koji je to uradio za 33 dana. Iza njega su vlada Dragutina Zelenovića iz 1991. formirana za 37 dana, zatim prva vlada Aleksandra Vučića (2014) za 42 dana, pa vlada Nikole Šainovića (1993) kojoj je trebalo 52 dana, dok je kabinet Mirka Cvetkovića (2008) sastavljen za 57 dana. Onda sledi prva vlada Vojislava Koštunice iz 2004. kojoj je trebalo 66 dana za izglasavanje, pa vlada Ivice Dačića iz 2012. sa 82, zatim prva vlada Mirka Marjanovića iz 1994. za 89 dana.

Šta će reći Evropski parlament na sednici zakazanoj za 8. februar?

Najjača opoziciona koalicija “Srbija protiv nasilja” protestovala je što je konstitutivna sednica zakazana za 6. februar, dva dana pre nego što je planirano da se poslanici Evropskog parlamenta izjasne o izborima u Srbiji održanim 17. decembra prošle godine.

Kako su istakli “zakazivanjem prve skupštinske sednice pre 8. februara režim je pokazao da se plaši ocene evroparlamentaraca”.

Evropski parlament (EP) pozvao je članove koalicije “Srbije protiv nasilja“ da prisustvuju sednici parlamenta kada se 8. februara u Strazburu bude usvajala rezolucija o izbornim neregularnostima, potvrđeno je za “Insajder” iz ove koalicije.

Raspodela mandata

•             Srpska napredna stranka 129

•             Srbija protiv nasilja 65

•             Socijalistička partija Srbije 18

•             Koalicija Nada 13

•             Nestorović, Mi - glas iz naroda 13

•             Savez vojvođanskih Mađara 6

•             SPP Zukorlić - DSHV Žigmanov 2

•             SDA Sandžaka Sulejman Ugljanin 2

•             Politička borba Albanaca - Kamberi 1

•             Ruska stranka 1

Vlade i premijeri od 2000.

•             Milomir Minić 2000-2001.

•             Zoran Đinđić 2001-2003.

•             Zoran Živković 2003-2004.

•             Vojislav Koštunica 2004-2007.

•             Vojislav Koštunica 2007-2008.

•             Mirko Cvetković 2008-2012.

•             Ivica Dačić 2012-2014.

•             Aleksandar Vučić 2014-2016.

•             Aleksandar Vučić 2016-2017.

•             Ana Brnabić 2017-2020.

•             Ana Brnabić 2020-2022.

•             Ana Brnabić 2022-2024.

MARKO TAŠKOVIĆ

22. oktobar 2024.

07,30 - Subotica - Gostovanje u jutarnjem programu Subotičkog mađarskog radija „Napindító” (na mađarskom jeziku, uživo)

23. oktobar 2024.

16,00 - Palić - Polaganje venaca povodom godišnjice izbijanja mađarske revolucije 1956.

17,00 - Subotica - Sastanak sa državnim sekretarom Ministarstva odbrane Mađarske, Žoltom Bartel-Ruža

18,00 - Subotica - Centralna manifestacija SVM-a povodom godišnjice izbijanja mađarske revolucije 1956.

24. oktobar 2024.

15,00 - Bonjhad, Mađarska - Sahrana Arpada Janoša Potapija, državnog sekretara, poslanika u Parlamentu Mađarske

27. oktobar 2024.

16,45 - Palić - Sastanak sa predsednikom republike Mađarske dr Tamašem Šujokom

18,30 - Palić - Zajedničke izjave za predstavnike medija sa predsednikom republike Mađarske dr Tamašem Šujokom

28. oktobar 2024.

09,00 - 13,45 - Beograd - Učešće u delegaciji Republike Srbije na sastanku predsednika Mađarske dr Tamaša Šujoka sa predsednikom Republike Aleksandrom Vučićem, predsednikom Vlade Milošem Vučevićem i predsednicom Narodne skupštine Anom Brnabić

15,00 - Čurug, Spomenik Pomirenja - istovremeno polaganje venaca, predsednik Republike Srbije i predsednik Mađarske, zajedničko polaganje venca - predsednik Saveza vojvođanskih Mađara i predsednik Nacionalnog saveta mađarske nacionalne manjine

15,20 - Čurug, Muzej žrtava racije - „Topalov magacin“ - istovremeno polaganje venaca, predsednik Republike Srbije i predsednik Mađarske, zajedničko polaganje venca - predsednik Saveza vojvođanskih Mađara i predsednik Nacionalnog saveta mađarske nacionalne manjine

15,50 - Žabalj - Blagosiljanje i svečana predaja katoličke crkve Snežne Gospe uz prisustvo predsednika Mađarske dr Tamaša Šujoka i predsednika Republike Srbije Aleksandra Vučića

29. oktobar 2024.

18,00 - Palić - Dodela nagrada smotre televizijskih filmova u organizaciji Odbora „Koš Karolj“

30. oktobar 2024.

11,00 - Nosa - Otkrivanje spomen-ploče Ištvanu Pastoru

14,00 - Subotica - Sveta misa povodom prve godišnjice od smrti Ištvana Pastora

15,30 - Subotica - Polaganje venaca na grob Ištvana Pastora

17,30 - Subotica - Program povodom obeležavanja prve godišnjice od smrti Ištvana Pastora u okviru kojeg će se uručiti Nagrada „Pásztor István”

31. oktobar 2024.

15,00 - Subotica - Intervju dnevnom listu Večernje novosti

16,00 - Subotica - Svečano potpisivanje ugovora o dodeli studentskih stipendija Nacionalnog saveta mađarske nacionalne manjine

2. novembar 2024.

15,00 - Subotica - Komemoracija nevinim žrtvama iz 1944. i '45. godine

5. novembar 2024.

07,30 - Subotica - Gostovanje u jutarnjem programu Subotičkog mađarskog radija „Napindító” (na mađarskom jeziku, uživo)

12,00 - Bor - Obeležavanje 80. godišnjice smrti mađarskog pesnika Mikloša Radnotija

6. novembar 2024.

13,30 - Subotica - Intervju za magazin „Diplomacy&Commerce”

9. novembar 2024.

15,00 - Budimpešta - Memorijalna trka „Pásztor István” - Subotička nagrada u okviru Srpsko–mađarskog kasačkog susreta na hipodromu „Kinčem park“

13. novembar 2024.

10,00 - Subotica - Otvaranje naučne konferencije – 80. godišnjica stradanja mađarskog stanovništva - Decenija istorijskog pomirenja

14. novembar 2024.

13,00 - Budimpešta - 2. sednica Strateškog saveta za saradnju Srbije i Mađarske

18,00 - Budimpešta - Svečana večera predsednika republike i predsednika Vlade Mađarske u čast predsednika Republike Srbije

16. novembar 2024.

19,00 - Novi Itebej - Svečanost povodom Dana mađarske dijaspore

18. novembar 2024.

10,00 - Subotica - Sastanak sa Vinceom Salai-Bobrovnickim, zamenikom državnog sekretara u Kabinetu predsednika Vlade Mađarske zaduženim za civilne organizacije i društvene odnose

14,30 - Subotica - Intervju nedeljniku Ekspres

19. novembar 2024.

07,30 - Subotica - Gostovanje u jutarnjem programu Subotičkog mađarskog radija „Napindító” (na mađarskom jeziku, uživo)

12,30 - Beograd - Snimanje gostovanja u emisiji Pravi ugao na RTV1 (emitovaće se u 17,20 časova)

20. novembar 2024.

09,30 - Subotica - Sastanak sa Robertom Žigom, zamenikom ministra kulture i inovacija Mađarske

10,00 - Subotica - Uručivanje diploma „Šandor Čori”

19,00 - Budimpešta - Prijem u parlamentu za članove Stalne konferencije Mađara (MÁÉRT)

21. novembar 2024.

10,30 - Budimpešta - 22. sednica Stalne konferencije Mađara

22. novembar 2024.

17,00 - Subotica - Svečano otvaranje vojvođanskog obrazovnog centra „Mathias Corvinus Collegium” (MCC) iz Budimpešte

18,00 - Subotica - Učešće u panel diskusiji „Nakon američkih predsedničkih izbora – kako se svet okreće ka novom svetskom poretku“

25. novembar 2024.

10,00 - Beograd - Sednica Narodne skupštine (II sednica Jesenjeg redovnog zasedanja)

11,00 - Beograd - Komemorativna sednica povodom smrti Dragana Markovića Palme

13,00 - Beograd - Snimanje emisije „Közügyek” TV Pannon (na mađarskom jeziku; na programu u 18,00 časova)

26. novembar 2024.

09,00 - Subotica - Komemorativna sednica povodom smrti Ištvana Šarkezija

10,00 - Subotica - Sednica Predsedništva i Saveta SVM-a

27. novembar 2024.

10,00 - Beograd - Narodna skupština - Dan za glasanje (II sednica Jesenjeg redovnog zasedanja)

14,00 - Stara Moravica - Pomen povodom godišnjice upokojenja Ferenca Čubele i Antala Kiša

29. novembar 2024.

17,00 - Hajdukovo - Obeležavanje 15 godina od osnivanja Ženskog Foruma SVM-a

30. novembar 2024.

09,00 - Adorjan - XIII Festival hurke i kobasice

12,00 - Dalj Planina (Hrvatska) - Godišnja skupština Demokratske zajednice Mađara Hrvatske

3. decembar 2024.

07,30 - Subotica - Gostovanje u emisiji "Napindító" na Subotičkom mađarskom radiju (na mađarskom jeziku; uživo)

6. decembar 2024.

10,00 - Subotica - Svečano uručenje tablet uređaja u organizaciji Nacionalnog saveta mađarske nacionalne manjine

9. decembar 2024.

09,00 - Kanjiža - Sastanak sa zamenikom ministra spoljnih poslova i spoljne trgovine Mađarske, Leventeom Mađarem

09,30 - Kanjiža - Microcer d.o.o. - Svečana predaja, razvojni projekat velikog obima od istaknutog značaja

10,30 - Gornji Breg - Svečana predaja precizne farme svinja - razvojni projekat velikog obima od istaknutog značaja u oblasti poljoprivrede

11,30 - Senta - Svečano potpisivanje ugovora o dodeljenim sredstvima po konkursu Fondacije „Prosperitati“ za razvoj poljoprivrede i za kupovinu seoskih kuća sa aplikantima čije su prijave prihvaćene u zavisnosti od finansijskog okvira

12,40 - Senta - Sastanak sa predsednicom opštine Senta, Hajnalkom Buranj

11. decembar 2024.

15,00 - Novi Sad - Svečana prezentacija Mađarsko–srpskog frazeološkog rečnika prof. dr Edite Andrić

12. decembar 2024.

09,45 - Subotica - Snimanje gostovanja u Jutarnjem dnevniku RTS-a (emitovaće se: 13. decembra u 8 sati)

11,00 - Subotica - Sastanak sa državnim sekretarom Mađarske za nacionalnu politiku, Lerincem Načom

11,30 - Subotica - Obilazak katedrale Sv. Terezije Avilske sa državnim sekretarom Mađarske za nacionalnu politiku, Lerincem Načom

12,15 - Bačka Topola - Obilazak rk. crkve Bezgrešne Device Marije sa državnim sekretarom Mađarske za nacionalnu politiku, Lerincem Načom

13,00 - Subotica - Obilazak Medijske kuće Panon sa državnim sekretarom Mađarske za nacionalnu politiku, Lerincem Načom

17,00 - Palić - Svečana akademija povodom obeležavanja 30 godina od osnivanja Saveza vojvođanskih Mađara

13. decembar 2024.

09,00 - Subotica - Komemorativna sednica povodom smrti prof. dr Šandora Šomođija

16. decembar 2024.

16,30 - Subotica - Intervju dnevnom listu „Magyar Nemzet” iz Mađarske

17. decembar 2024.

08,05 - Subotica - Gostovanje u emisiji "Napindító" na Subotičkom mađarskom radiju (na mađarskom jeziku; uživo)

17,00 - Subotica - Mesni odbor SVM-a Subotica - Bajnat-Prozivka - Dečji program i uručenje božićnih paketića

18. decembar 2024.

10,00 - Novi Sad - Gostovanje u emisiji „Hangadó Szerda” Drugog programa Radio Vojvodine (na mađarskom jeziku; uživo)

13,00 - Subotica - Intervju za nedeljnik „Het Nap” (Hét Nap)

19. decembar 2024.

11,00 - Subotica - Intervju za dnevni list „Mađar so (Magyar Szó)

13,00 - Subotica - Intervju za Radio „Košut“ (Kossuth Rádió) iz Mađarske

16,00 - Kanjiža - Božićni program Vojvođanske rvačke akademije

20. decembar 2024.

09,00 - Subotica - Intervju nedeljniku Nove subotičke novine

11,30 - Novi Sad - Svečana predaja nove sale za konferencije D.o.o. za novinsko izdavačku delatnost „Magyar Szó“

11,45 - Novi Sad - Svečano otvaranje izdvojenog odeljenja u Novom Sadu Mađarske predškolske ustanove i vežbaone „Vackor“, Subotica

12,00 - Novi Sad - Obeležavanje 80. godišnjice dnevnog lista „Magyar Szó“

21. decembar 2024.

15,00 - Senta -  Proslava stogodišnjice Rvačkog kluba Senta

23. decembar 2024.

11,30 - Kanjiža - Svečano uručenje poklona za decu u organizaciji Saveza „Rakoci“ i NSMNM

27. decembar 2024.

09,00 - Subotica - Snimanje gostovanja u emisiji „Politbiro” na RTV (na programu 3. januara 2025. u 17,20 časova)

10,00 - Subotica - Intervju za Mađarsku nacionalnu agenciju MTI

17,00 - Male Pijace - Forum predsednika mesnih, opštinskih, okružnih odbora i drugih funkcionera SVM-a

28. decembar 2024.

10,00 - Subotica - Prijem predsednika SVM-a povodom kraja godine

19,00 - Subotica - Novogodišnji koncert u sinagogi

7. januar 2025.

12,00 - Subotica - Snimanje gostovanja u jutarnjem programu Radio „Košut“ (Kossuth Rádió) iz Mađarske (na programu 08. januara između 06-09,00 časova)

13. januar 2025.

10,00 - Budimpešta - Svečano preuzimanje Posebne nagrade Narodne banke Mađarske „Šandor Vekerle“ za inovacije – za zasluge u oblasti razvoja ekonomije u državama regije Karpatskog basena

14. januar 2025.

08,00 - Subotica - Gostovanje u jutarnjem programu Subotičkog mađarskog radija „Napindító” (na mađarskom jeziku, uživo)

16. januar 2025.

15,45 - Subotica - Intervju za dnevni list „Mađar So” na mađarskom jeziku

17. januar 2025.

12,00 - Subotica - Sastanak u vezi sa izradom nove verzije Strategije SVM-a za regionalni i ekonomski razvoj vojvođanskih mađarskih zajednica

20. januar 2025.

18,00 - Subotica - Gostovanje u političkoj emisiji „Közügyek” na TV Pannon (na mađarskom jeziku, uživo)