U Vladi neće biti promena sledeća dva meseca
RAZGOVOR - Balint Pastor, šef poslaničke grupe manjina u Skupštini Srbije i funkcioner SVM
Razlog za odugovlačenje sa izglasavanjem statuta Vojvodine leži u činjenici da je ostatku Srbije neophodno objasniti zbog čega će Vojvodina imati posebne nadležnosti
Beograd - Ne očekujem rekonstrukciju Vlade u naredna dva meseca, a šta će biti posle, o tome ne mogu ništa izvesno da tvrdim, kaže u razgovoru za Danas Balint Pastor, šef poslaničke grupe manjina u Skupštini Srbije, komentarišući najave o mogućoj promeni sastava vladajuće koalicije.
Da li je sukob između Demokratske stranke i G17 plus tolikih razmera da bi mogao da izazove rekonstrukciju Vlade, ili čak raspisivanje prevremenih izbora?
- Ne očekujem da bi ovaj sukob mogao da rezultira vanrednim parlamentarnim izborima. Veća je verovatnoća da bi to moglo da izazove izlazak G17 plus iz vladajuće koalicije i promenu sastava u njoj. Ipak, mislim da će na kraju DS i G17 plus naći zajednički jezik i da će prevazići trenutne nesuglasice.
Lider Liberalno-demokratske partije Čedomir Jovanović izjavio je da je već sada spreman da razgovara o ulasku u Vladu, ukoliko budu ispunjeni uslovi koje bi postavio pred članove koalicije.
- Nije mi jasna pozicija LDP, budući da su neki istaknuti članovi te stranke demantovali spremnost da uđu u Vladu. U svakom slučaju, podrška LDP nekim Vladinim zakonskim predlozima i do sada je bila evidentna, pa se najava dalje podrške može učiniti razumljivom.
Predsednica parlamenta Slavica Đukić Dejanović rekla je da i pored usvojenih amandmana na predlog o izmenama zakona o javnom informisanju, SPS nije promenio stav o tome da će prilikom glasanja ostati uzdržan, odnosno da ga neće podržati. Predstavnici G17 plus, s druge strane, kažu da će ukoliko zakon ne prođe, razmotriti da li ostaju u Vladi.
- Ne bi trebalo razmišljati o rekonstrukciji Vlade samo zbog jednog zakonskog predloga. Jasno je, međutim, da ukoliko taj zakon bude izglasan, to će biti omogućeno glasovima opozicije. SVM će podržati zakon, jer smatramo da je nakon izmena amandmanima, njegova suština potpuno izmenjena u odnosu na prvobitni predlog. Jedina sporna odredba odnosi se na blokadu računa, ali nju je moguće lako osporiti pred Ustavnim sudom. To je, međutim, moguće učiniti tek nakon što zakon bude usvojen u parlamentu.
Vašu stranku izneverili su koalicioni partneri više puta kada je reč o usvajanju Predloga statuta Vojvodine. Sada se može čuti da bi on zajedno sa predlogom zakona o nadležnostima Pokrajine mogao naći pred poslanicima tek krajem godine.
- Nisam čuo o tome ništa, ali ne bi me iznenadilo da to bude slučaj. Ištvan Pastor, predsednik SVM, razgovarao je nedavno sa predsednikom Srbije Borisom Tadićem koji mu rekao da Ustav nije nikakva prepreka za usvajanje statuta Vojvodine, i da nije potrebno čekati na njegove promene kako bi najviši pravni akt Pokrajine stupio na snagu. O rokovima, kada će to biti, tada nije bilo reči.
Da li je Tadić objasnio razloge zbog kojih se odugovlači sa donošenjem statuta?
- Ostali su nepoznati razlozi zbog kojih se Predlog zakona o nadležnostima još nije našao pred članovima Vlade. Nadam se da će se to dogoditi u septembru. Razlozi za odugovlačenje jeste zapravo činjenica da je pre usvajanja ostatku Srbije neophodno objasniti zbog čega Vojvodina ima posebne nadležnosti, a drugi regioni ne. Ali, obezbeđivanje posebnih nadležnosti i drugim regionima Srbije nije moguće bez promene Ustava.
Da li imate razumevanja za takve razloge, budući da o njima nije bilo priče kada je Predlog statuta prošao pokrajinski parlament?
- Koordinacija unutar vladajuće većine, odnosno razgovori između predsednika stranaka su neophodni. I predsednik SVM je dogovorio sa Tadićem da imaju sastanke svakog meseca, kako bi se ubuduće izbegle ovakve situacije.
Imam razumevanje za ponašanje SPS
Kako komentarišete ponašanje SPS koji ostaje pri svom stavu, iako je tekst zakona, kako sami tvrdite, suštinski izmenjen?
- Imam razumevanja za ponašanje SPS, jer ne može se očekivati od svih partnera u koaliciji da glasaju za predloge zakona o kojima su prvi put obavešteni tek kada se on našao u skupštinskoj proceduri. Loša komunikacija unutar koalicije mora biti prevaziđena.
SNEŽANA ČONGRADIN