Sve više siromašnih
Ministar rada i socijalne politike u Vladi Srbije Rasim Ljajić u društvu saradnika i poslanika Mađarske koalicije u republičkom parlamentu Balinta Pastora juče je posetio Kanjižu i Martonoš. U Skupštini opštine Kanjiža razgovarao je sa predstavnicima lokalne samouprave i akterima socijalne zaštite, obišao Gerontološki dom i Crkveni dom za stare „Baćaneum“ u izgradnji. Iza zatvorenih vrata sa predstavnicima Mesne zajednice Martonoš razgovarano je o aktuelnim prilikama u ovoj sredini u vezi problema Roma sa Kosova, koji su se naselili u ovom mestu.
U razgovorima u Kanjiži poseban naglasak dat je projektima koje opština ostvaruje u oblasti socijalne zaštite, a ministar Ljajić je konstatovao da je sistem usluga socijalne zaštite na vrlo visokom nivou, te da će Ministarstvo rada i socijalne politike podržati neke od projekata koje će sprovoditi opština i Centar za socijalni rad. Razgovarano je o otvaranju prihvatilišta u okviru Centra za socijalni rad s obzirom na to da je veliki broj ilegalnih imigranata, čiji se broj u poslednje vreme povećao.
Ljajić je izjavio da zabrinjava činjenica, da iako opština Kanjiža spada u prvu grupu po razvijenosti u Srbiji povećan je broj korisnika socijalne pomoći. Čak 16 odsto stanovništva koristi neki vid socijalne pomoći što je za 49 odsto više u odnosu na 2006. godinu, što govori o značajnom padu ekonomske i privredne aktivnosti, iako ovde nije bilo tako neuspešnih privatizacija kao u drugim delovima Srbije, ali je veliki broj ostao bez posla i veoma je nepovoljna demografska slika jer je petina stanovnika starija od 65 godina, što se odražava na materijalni status porodica.
- Čuli smo predstavnike Mesne zajednice i meštana Martonoša i ovde se ne radi o međuetničkom problemu, nego se više radi o socijalnim problemima koji su nastali. Sa nadležnim institucijama ćemo nastojati da dođemo do najboljih rešenja, ali rano je za konkretne zaključke, moramo mnoge stvari da proverimo pre nego što donesemo bilo kakvu odluku - rekao je Ljajić.
Na konkretno pitanje novinara o žalbama kosovskih Roma da ima otpora meštana i maltretiranja od strane policije, Ljajić je odgovorio da nije sa njima razgovarao, da je prisutan bio i komandir Policijske stanice Kanjiža koji je izneo podatke o broju i mestima odakle su se doselili, ali nije bilo reči o incidentima. Predsednik kanjiške opštine Mihalj Njilaš (SVM) rekao je da se nije govorilo samo o rezultatima u oblasti socijalne zaštite nego i o problemima i da su dobijena uveravanja za njihovo rešavanje i da će Ministarstvo rada i socijalne politike rešavati problematiku doseljavanja Roma, ali dok se situacija ne ispita nema mogućnosti za konkretno delovanje.
- Meštani Martonoša su iskreno ispričali u čemu je problem, zašto se plaše od tendencije sve većeg broja doseljenika Roma sa Kosova, koji imaju drugačije običaje i način življenja. Što se njihovog broja tiče, postavlja se pitanje da li će se ispoštovati princip garantovan Ustavom Srbije nemenjanja nacionalne strukture u područjima i naseljima gde tradicionalno živi veliki broj pripadnika nacionalne manjine. Ta ustavna odredba kaže da je zabranjeno menjanje strukture stanovništva organizovano merama države. Lokalna samouprava je izrazila naš stav da te garancije treba ispoštovati da se održi postojeća struktura stanovništva. U pogledu readmisije poznat je naš stav da se prilikom vraćanja ljudi iz Evrope pazi da se vraćaju na isto područje odakle su i poreklom i odakle su otišli u Evropu - predočio je Njilaš.
Nekolicinu kosovskih Roma u Martonošu policija je držala na odstojanju, tako da nisu mogli prići zvaničnicima dok su davali izjave za medije. U Martonoš se doselilo desetak porodica kosovskih Roma, koji su se novinarima žalili na loše uslove života, da ih meštani ne prihvataju, da ne dobijaju dovoljno pomoći i da im deca nisu u mogućnosti da pohađaju zabavište i školu, zato što govore srpski i ne znaju mađarski jezik.
- Živimo bedno, nas četvoro od 6.000 dinara socijalne pomoći - kaže Serveta Beriša.
M. MITROVIĆ