Senić: Vojvodina će moći da planira budžet, Pastor se ne slaže

BEOGRAD - Državni sekretar u Ministarstvu finansija i privrede Vlajko Senić izjavio je danas da će predloženim rebalansom budžeta Vojvodina moći jasno da planira svoj bužet u skladu sa prihodima koji će se videti iz srednjoročne fiskalne strategije, dok poslanik SVM Balint Pastor smatra da to neće biti slučaj.

Senić je novinarima u Skupštini Srbije rekao da su kod donošenja budžeta i njegovog rebalansa uvek postojale nedoumice oko pitanja šta je sedam odsto izdvajanja za Vojvodinu, odnosno da li su to prihodi ili rashodi.

- Koje god tumačenje smo imali u prethodnih nekoliko godina ono je retko nailazilo na zadovoljstvo većine stranaka iz Vojvodine… Odlučili smo da tu politiku promenimo i zato smo izmenili taj član zakona koji sada jasno kaže da se rashodi utvrđuju u iznosu od sedam procenata ostvarenih poreskih prihoda, naveo je Senić.

Time je, kako je dodao, jasno vezana obaveza u odnosu na poreske prihode Srbije, jer su oni najsigurniji za planiranje, a i „dramatično“ će porasti zbog povećanja stope PDV-a.

- Oni nam omogućuju jasnu sliku kada govorimo o planiranim rashodima i zato što ovog puta imamo sve prihode direktnih budžetskih korisnika na jednom mestu. Mislimo da je to dobra odluka i naravno da ćemo o tome razgovati sa predstavnicima svih parlamentarnih stranaka, kazao je Senić.

Pastor je, međutim, podsetio da je premijer Vojvodine Bojan Pajtić najavio da će se Vojvodina obratiti Ustavnom sudu ako se usvoje izmene zakona o budžetskom sistemu, za šta ima „apsolutnu podršku“ SVM jer je ta mogućnost „eksplicitno predviđena Ustavom Srbije“.

- Mislimo, i zato smo podneli amandman, da će biti izuzetno teško izračunati sledećih godina koliko uopšte pripada Vojvodini po novim izmenjenim pravilima i zakonu o budžetskom sistemu. To je obesmišljavanje ustavne garancije u vezi finansiranja Vojvodine, ocenio je Pastor.

SVM, kako je dodao, čeka raspravu u pojedinostima i nada se da će „uspeti da ubedi ministra finansija i privrede Mlađana Dinkića da je rešenje predloženo od strane vlade protivustavno“.

On je dodao da niko iz vladajuće koalicije nije razgovarao sa predstavnicima SVM o predloženim zakonskim rešenjima, ali i da „nema iluzija“ da će amandmani na predložena zakonska rešenja biti usvojeni i da će u budućnosti „čitava evergrin tema o finansiranju Vojvodine biti još teža i složenija“.

Pastor je objasnio da je do sada postojalo rešenje da se sedam odsto iz republičkog budžeta koji je Vojvodina dobijala, računa od prihoda i primanja od prodaje nefinansijske imovine.

- To je jedna egzaktna stvar i zna se kolika je osnovica. Sada je predviđeno da se tih sedam odsto računa od rashoda koji se finansiraju iz poreskih prihoda. Problem je u tome što pored rashoda u budžetu postoje i troškovi zaduživanja i postoji mogućnost za mahinacije, jer se određene stavke mogu računati kao rashodi, a određene kao izdaci, naveo je Pastor.

Kako je dodao, na taj način se može „drastično suziti osnovica“ iz koje se računa sedam odsto za Vojvodinu.

- Sa druge strane, zbog mogućnosti mahinacija i toga što će svega nekoliko ljudi u Ministarstvu finansija znati koliko u državi postoji rashoda, a koliko prihoda, poslanicima i građanima će biti nemoguće da uvidom u budžet izračunaju koliko bi Vojvodina uopšte trebalo da dobije i protivustavno je što će se računati od dela budžeta, a u Ustavu piše da Vojvodini pripada sedam odsto u odnosu na celokupan budžet, zaključio je Pastor.

16. avgust 2025.

16,00 - Subotica - Sastanak sa ministrom građevinarstva i saobraćaja, poslanikom u Parlamentu Mađarske, Janošem Lazarom

17,00 - Subotica - Svečana misa u katedrali Svete Terezije 

19,30 - Palić - Centralna svečanost Saveza vojvođanskih Mađara povodom nacionalnog praznika, obeležavanja Dana kralja Svetog Ištvana

19. avgust 2025.

11,00 - Subotica - Sednica Upravnog odbora Fondacije „Pásztor István”

20. avgust 2025.

18,00 - Novi Sad - Svečani program Nacionalnog saveta mađarske nacionalne manjine povodom obeležavanja nacionalnog praznika, Dana kralja Svetog Ištvana

22. avgust 2025.

10,00 - Subotica - Gostovanje u Podcast emisiji „Het nap plus” nedeljnika Het nap

25. avgust 2025.

11,00 - Budimpešta - Svečano uručenje nagrade „Zoltan Kaloš“ za izuzetan doprinos prosperitetu mađarskih zajednica u dijaspori

26. avgust 2025.

08,00 - Subotica - Gostovanje u jutarnjem programu Subotičkog mađarskog radija „Mozaik” (na mađarskom jeziku, uživo)

12,30 - Subotica - Sastanak sa Jožefom Mađarom, ambasadorom Mađarske u Srbiji

27. avgust 2025.

09,15 - Subotica - Intervju za dnevni list Politika

1. septembar 2025.

10,00 - Subotica - Svečana sednica Skupštine grada povodom Dana grada 

16,00 - Hajdukovo - Sednica Predsedništva i Saveta SVM-a

2. septembar 2025.

11,00 - Bečej - Centralna svečanost Nacionalnog saveta mađarske nacionalne manjine u prisustvu državnog sekretara Mađarske za nacionalnu politiku, Lerinca Nače povodom početka nastavne godine za učenike prvog razreda na mađarskom nastavnom jeziku u Vojvodini

13,00 - Bajša - Nacionalni savet mađarske nacionalne manjine, svečano otvaranje obnovljenog ogranka u Bajši Biblioteke „Eržebet Juhas“ u Bačkoj Topoli u prisustvu državnog sekretara Mađarske za nacionalnu politiku, Lerinca Nače

3. septembar 2025.

13,00 - Subotica - Sastanak sa Žoltom Bunfordom, specijalnim poverenikom za region Zapadnog Balkana predsednika Vlade Mađarske, Viktora Orbana

7. septembar 2025.

10,45 - 24. Susreti u Ketče (Mađarska)

8. septembar 2025.

10,00 - Doroslovo - Proštenje na Vodici

9. septembar 2025.

08,00 - Subotica - Gostovanje u jutarnjem programu Subotičkog mađarskog radija „Mozaik” (na mađarskom jeziku, uživo)

14,00 - Subotica - Svečano uručenje državnih odlikovanja povodom nacionalnog praznika Mađarske

11. septembar 2025.

10,30 - Senta - Svečana sednica Skupštine opštine Senta povodom Dana grada

13. septembar 2025.

09,45 - Totovo Selo - Sastanak sa predsednikom Parlamenta Mađarske, Laslom Keverom

10,00 - Totovo Selo - Zlatna misa i svečanost povodom 50. godišnjice sveštenstva i mlade mise vlč. Jenea Utašija

15. septembar 2025.

10,00 - Subotica - Sastanak sa potpredsednicom SVM-a zaduženom za forume, poslanicom Evropskog parlamenta, Anamarijom Viček i rukovodiocima foruma SVM-a

12,00 - Subotica - Sednica Upravnog odbora Fondacije „Pásztor István”

17,30 - Novi Itebej - Obilazak realizovanih investicija

18,00 - Novi Itebej - Sednica mesne organizacije Saveza vojvođanskih Mađara

16. septembar 2025.

10,00 - Senta - Svečano otvaranje nastavne godine i dodela diploma u Konsultativnom centru u Senti Mađarskog univerziteta za poljoprivredu i životne nauke (MATE) u Gedeleu (Mađarska)

17,30 - Subotica - Sastanak sa političkom direktorkom Ministarstva spoljnih poslova i spoljne trgovine Mađarske, Henrietom Balajti

17. septembar 2025.

11,00 - Subotica - Sastanak sa državnom sekretarkom zaduženom za saradnju u oblasti kulture Ministarstva kulture i inovacija Mađarske Anitom Kiš-Heđi i direktorom Srpskog pozorišta u Mađarskoj Milanom Rusom

18. septembar 2025.

18,30 - Beč - Održavanje predavanja o položaju mađarske zajednice u Vojvodini na međunarodnoj konferenciji Ekonomske interesne zajednice Mađara u Austriji – Klub Kalaka

23. septembar 2025.

07,30 - Subotica - Gostovanje u emisiji "Napindító" na Subotičkom mađarskom radiju (na mađarskom jeziku; uživo)

14,00 - Hajdukovo - Sastanak stručnjaka koji učestvuju u izradi II Strategije regionalnog i ekonomskog razvoja mađarske zajednice u Vojvodini za period između 2026-2033.

18,00 - Ada - Sednica mesne organizacije Saveza vojvođanskih Mađara

24. septembar 2025.

09,00 - Segedin (Mađarska) - Održavanje predavanja na međunarodnoj konferenciji Instituta za istraživanje migracija Kolegijuma "Matias Korvinus" (Mathias Corvinus Collegium - MCC) - Mađarska, o iskustvima u Vojvodini tokom krize izazvane ilegalnim migracijama

25. septembar 2025.

09,30 - Palić - Konferencija Connect & Grow

18,30 - Palić - Sednica mesne organizacije Saveza vojvođanskih Mađara

26. septembar 2025.

18,00 - Bečej - Sednica mesne organizacije Saveza vojvođanskih Mađara

27. septembar 2025.

09,00 - Kanjiža - Održavanje predavanja na obuci za omladinske lidere „Next Gen IF” u organizaciji Omladinskog foruma SVM-a

28. septembar 2025.

09,00 - Bačka Topola - Sastanak sa ministrom kulture i inovacija Mađarske, dr Balažem Hankom

10,30 - Bačka Topola - Otvaranje Mađarsko-srpske kulturne sezone u oblasti mađarske kulture u Vojvodini

29. septembar 2025.

18,10 - Subotica - Gostovanje u političkoj emisiji "Közügyek" na TV Pannon

30. septembar 2025.

10,00 - Subotica - Gostovanje u Podcast emisiji „Het nap plus” nedeljnika Het nap

15,30 - Beograd - Sastanak sa ministrom spoljnih poslova i spoljne trgovine Mađarske Peterom Sijartom

16,00 - Beograd - Konferencija za medije sa Peterom Sijartom, ministrom spoljnih poslova i spoljne trgovine Mađarske

2. oktobar 2025.

09,30 - Subotica - Sastanak sa Leventeom Mađarem, zamenikom ministra spoljnih poslova i spoljne trgovine Mađarske

10,00 - Subotica - Stručna konferencija o Programu privrednog razvoja Vojvodine

11,30 - Subotica - Svečano otvaranje ulice Starih Zanata

12,20 - Šupljak - Svečano otvaranje Ludastim d.o.o. projekta za poljoprivredni razvoj od istaknutog značaja

13,15 - Palić - Svečano otvaranje projekta za poljoprivredni razvoj od istaknutog značaja za Andex. d.o.o.

3. oktobar 2025.

11,30 - Beograd - Putovanje prvom železničkom linijom između Beograda i Subotice

4. oktobar 2025.

11,00 - Lakitelek (Mađarska) - Sastanak sa potpredsednikom Parlamenta Mađarske, Šandorom Ležakom

15,00 - Lakitelek (Mađarska) - Predavanje o položaju Mađara u Srbiji u Kući „Kölcsey”

6. oktobar 2025.

11,00 - Elemir - Centralna manifestacija povodom obeležavanja godišnjice pogubljenja mađarskih generala u Aradu 1849. godine (nacionalni dan žalosti)

7. oktobar 2025.

07,30 - Subotica - Gostovanje u jutarnjem programu Subotičkog mađarskog radija „Napindító” (na mađarskom jeziku, uživo)

10,00 - Bački Vinogradi - Blagosiljanje i svečana predaja katoličke crkve presvetog Srca Isusovog uz prisustvo državnog sekretara Mađarske za nacionalnu politiku, Lerinca Nače

12,00 - Senta - Otvaranje pete sezone Mentorskog programa Fondacije „Prosperitati”

8. oktobar 2025.

10,00 - Senta - Obrazovni sajam „Edu-Expo”

10. oktobar 2025.

09,30 - Juc-Herghelie, Rumunija - 17. kongres Demokratskog saveza Mađara u Rumuniji

14. oktobar 2025.

10,00 - Beograd - Sednica Narodne skupštine 

15. oktobar 2025.

19,00 - Budimpešta - Prijem u parlamentu za članove Stalne konferencije Mađara (MÁÉRT)

16. oktobar 2025.

10,00 - Budimpešta - 23. sednica Stalne konferencije Mađara

17. oktobar 2025.

13,00 - Subotica - Sastanak sa Žigmondom Barnom Palom, zamenikom ministra za poslove Evropske Unije, poslanikom u parlamentu Mađarske

16,00 - Mali Iđoš - Obilazak završenih radova Ogledne OŠ „Adi Endre“

16,25 - Mali Iđoš - Obilazak završenih radova u  Mađarskom kulturnom centru „Petefi Šandor“

17,00 - Mali Iđoš - Tribina Saveza vojvođanskih Mađara

20. oktobar 2025.

10,30 - Kanjiža - Svečana sednica Skupštine opštine Kanjiža povodom Dana opštine

16,00 - Hajdukovo - Sednica Predsedništva i Saveta SVM-a

21. oktobar 2025.

07,30 - Subotica - Gostovanje u emisiji "Napindító" na Subotičkom mađarskom radiju (na mađarskom jeziku; uživo)

10,00 - Bačinci - Obilazak investicija kompanije Superior Foods doo zajedno sa Draganom Glamočićem, ministrom poljoprivrede Republike Srbije

13,30 - Martonoš - Obilazak investicija kompanije Telek Paprika doo zajedno sa Draganom Glamočićem, ministrom poljoprivrede Republike Srbije

23. oktobar 2025.

16,00 - Palić - Polaganje venaca povodom godišnjice izbijanja mađarske revolucije 1956.

17,00 - Odavanje počasti na mestu večnog počivališta dr Gabora Regenjija i Ištvana Pastora sa ministrom odbrane Mađarske, Krištofom Salai-Bobrovnickim

17,30 - Subotica - Sastanak sa ministrom odbrane Mađarske, Krištofom Salai-Bobrovnickim

18,00 - Subotica - Centralna manifestacija SVM-a povodom godišnjice izbijanja mađarske revolucije 1956.

 

27. oktobar 2025.

11,00 - Žabalj - Sveta misa u katoličkoj crkvi Snežne Gospe u znak sećanja na nevine žrtve iz 1944. i 1945. godine

12,00 - Čurug - Komemoracija nevinim žrtvama iz 1944. i '45. Godine

13,30 - Čurug - Snimanje političke emisije "Közügyek" na TV Pannon (na mađarskom jeziku; na programu danas u 18 časova)

29. oktobar 2025.

10,00 - Subotica - Gostovanje u Podcast emisiji „Het nap plus” nedeljnika Het nap

17,30 - Subotica - Sednica Upravnog odbora Fondacije „Pásztor István”

30. oktobar 2025.

10,00 - Nosa - Polaganje venaca na spomen-ploču Ištvanu Pastoru i komemoracija

11,30 - Subotica - Sastanak sa Segedinsko-Čanadskim biskupom Laslom Kiš-Rigom

14,00 - Subotica - Sveta misa povodom druge godišnjice od smrti Ištvana Pastora

16,00 - Subotica - Polaganje venaca na grob Ištvana Pastora

31. oktobar 2025.

11,00 - Pančevo - Svečano otkrivanje biste Moru Jokaiju

15,00 - Novi Sad - Svečani prijem brucoša u Studentskom domu „Evropa”

2. novembar 2025.

15,00 - Subotica - Komemoracija nevinim žrtvama iz 1944. i '45. godine

3. novembar 2025.

12,00 - Šupljak - Svečano otkrivanje biste Dežeu Kostolanjiu

4. novembar 2025.

07,30 - Subotica - Gostovanje u emisiji "Napindító" na Subotičkom mađarskom radiju (na mađarskom jeziku; uživo)

17,00 - Kelebija - Proslava desetogodišnjice službe seoskog poverenika

5. novembar 2025.

10,00 - Subotica - Otvaranje konferencije projekta "SharingValues"

7. novembar 2025.

10,00 - Subotica - Konferencija Udruženja Zdravih gradova Karpatskog basena

12. novembar 2025.

18,00 - Palić - Dodela nagrada smotre televizijskih filmova u organizaciji Odbora „Koš Karolj“

15. novembar 2025.

11,00 - Hajdukovo - Proslava 10-og rođendana Foruma penzionera SVM-a

18. novembar 2025.

07,30 - Subotica - Gostovanje u jutarnjem programu Subotičkog mađarskog radija „Napindító” (na mađarskom jeziku, uživo)