Pozivu parlamenta odazvao se samo Dulić
Poslanici postavljali pitanja i razmatrali međunarodne ugovore
SVM upozorava na etnički motivisane incidente u Vojvodini
Beograd - Postavljanjem poslaničkih pitanja i raspravom o više zakonskih predloga o potvrđivanju niza konvencija i bilateralnih i međunarodnih sporazuma i programa, Skupština Srbije juče je nastavila rad. U ime predlagača, u skupštinskoj sali je pre podne bio samo ministar za zaštitu životne sredine i prostornog planiranja Oliver Dulić, pa je zasedanje prekinuto dok ne dođu i ostali ministri. Nakon polučasovne pauze, Skupština Srbije je nastavila sednicu i počela objedinjenu načelnu raspravu o predlozima zakona o potvrđivanju ukupno 19 konvencija i sporazuma iz različitih oblasti.
Šef poslaničkog kluba manjina Balint Pastor (SVM) upozorio je na „učestale etnički motivisane incidente u Vojvodini“.
- Imali smo takav talas incidenata 2004-2005. i mislili smo da je to prošlost - istakao je Pastor, navodeći nekoliko nedavnih primera u kojima su žrtve napada bili mladići mađarske nacionalnosti.
Pastor je kazao da je policija obavila svoj posao, ali da se takvi incidenti uglavnom tretiraju kao „obične“ tuče, iako bi trebalo da se podižu krivične prijave za širenje verske i međunacionalne mržnje. Zbog toga je Pastor ministarku pravde Snežanu Malović upitao koliko je optužnica po tom osnovu podignuto od početka godine i primetio da nedavno usvojeni Zakon o zabrani diskriminacije ničemu ne služi ako se ne poštuje i ne primenjuje.
Slobodan Maraš (LDP) ponovo je postavio pitanje zašto se državni organi oglašavaju u dnevnom listu Pravda, za koji je rekao da ima mali tiraži sumnjivu uređivačku politiku.
Miroslav Markićević (Nova Srbija) i Jorgovanka Tabaković (Napred Srbijo) interesovali su se za ekonomsku politiku Vlade i pregovore s MMF-om. Oba poslanička kluba traže da se premijer i ministri obrate Skupštini i odgovore na pitanja o njihovim planovima za izlazak iz ekonomske krize. Tabakovićeva je podsetila da je njena poslanička grupa 27. marta zvanično zatražila da Skupština raspravlja o pregovorima s MMF-om. Nju je zanimalo i da li je deo „tajnog plana“ s MMF-om da se „dinar zameni za evro“ i da li je to uslov da Srbija dobije tri milijarde evra.
Obrazlažući konvencije iz oblasti ekologije, ministar Oliver Dulić rekao je da je osnovni cilj Roterdamske konvencije razgraničenje odgovornosti i saradnja u međunarodnoj trgovini određenim opasnim hemikalijama u cilju zaštite zdravlja ljudi i životne sredine. Prema njegovim rečima, ova konvencija koju je do sada prihvatilo 120 zemalja, među kojima sve članice EU, doprinosi pravilnom rukovanju opasnim hemikalijama kroz razmenu informacija o svojstvima tih hemikalija.
Konvencija o dostupnosti informacija, učešću javnosti u donošenju odluka i pravu na pravnu zaštitu u pitanjima životne sredine, poznata kao Arhuska konvencija, međunarodni je ugovor u oblasti životne sredine, koji na jasan način povezuje ljudska prava sa procedurama i instrumentima u oblasti životne sredine.
Odgovarajući poslaničkim klubovima koji su tražili da predstavnici Vlade govore o ekonomskoj politici, predsedavajuća Gordana Čomić je rekla da održavanje takve sednice zavisi od tempa rada parlamenta i da će se ministri i premijer pred poslanicima naći najkasnije 30. aprila. „Ako nastavimo ovim tempom, možda će to biti neki dan od 23 do 30. aprila“, navela je Čomićeva.
Velimir Ilić se vratio razočaran
Predsednik Nove Srbije Velimir Ilić, nakon jednomesečnog odsustvovanja zbog bolesti i teške operacije hematoma na mozgu, juče se pojavio u Domu Narodne skupštine, poprilično oporavljen. „Svakodnevno ću dolaziti u parlament, ali ću se dozirano baviti svojim poslovima“, rekao je vidno smršali šef poslaničke grupe NS-a i dodao je njegov postoperativni oporavak bio prilično brz. Na novinarsko pitanje da li se u njegovom odsustvu nešto promenilo u parlamentu, Ilić je rekao da se stanje pogoršalo jer su se „politički protivnici dodatno posvađali“. „Sada donosimo ekološke zakone, a 30 odsto Beograđana nema kanalizaciju“, naglasio je Ilić. On je naveo i da je razočaran čitavim cirkusom oko preseljenja u Dom Narodne skupštine i udaljenjem sa sednice poslanika SRS-a. Lider narodnjaka je istakao da je sala nefunkcionalna, da poslanici ne čuju jedni druge kad govore, da pojedini poslanici sede dok diskutuju, dok drugi stoje, ali da je cilj svega „da se zabavi narod“.
S. BIŠEVAC, M. R. MILENKOVIĆ