Pajtić: Očekujemo snažnu podršku u Skupštini Srbije
Posle serije amandmana usvojen Statut i Predlog zakona o nadležnostima u Skupštini Vojvodine
Dva dokumenta mogla bi da se nađu u parlamentu kroz nedelju dana *Dragan Marković Palma: Glasaćemo za Statut
Novi Sad - Poslanici Skupštine Vojvodine usvojili su, u subotu kasno uveče, pravno-tehnički usaglašen Predlog statuta Vojvodine sa Predlogom zakona o utvrđivanju nadležnosti Pokrajine, koje je po hitnom postupku predložilo Izvršno veće Vojvodine. U Statut su ušli najpre amandmani koje je Nenad Čanak, lider Lige socijaldemokrata Vojvodine, dogovorio u razgovoru sa Mirkom Cvetkovićem, premijerom Srbije, a onda su u taj dokument ušle i primedbe Socijalističke partije Srbije. O korekciji Predloga statuta, usvojenog 14. oktobra prošle godine, glasalo je 105 poslanika - za je bilo 84, protiv 20, jedan poslanik nije glasao.
Pravno-tehnička usaglašavanja i korekcije odnose se pre svega na način na koji će biti sprovođeni referendumi u Vojvodini, na pitanja pokrajinske imovine, koja će biti definisana posebnim zakonom, kao i na sklapanje međuregionalnih sporazuma, a ne međunarodnih ugovora kako je prvobitno glasilo. Poslanici su usvojili i amandmane SPS u kojima se navodi da Vojvodina ne može Statutom da se definiše kao deo srednje Evrope, već kao autonomna pokrajina građana i građanki koji u njoj žive i kao neodvojivi deo Republike Srbije.
Prema rečima predsednice republičkog parlamenta Slavice Đukić-Dejanović, Statut Vojvodine i Predlog zakona o prenosu nadležnosti mogli bi da se nađu na razmatranju Skupštine Srbije kroz nedelju dana i da budu usvojeni krajem novembra.
Predsednik Izvršnog veća Vojvodine Bojan Pajtić izjavio je da očekuje da će Statut Vojvodine i zakon o nadležnostima Pokrajine dobiti snažnu podršku i u Skupštini Srbije, jer su se predstavnici ogromne većine građana Vojvodine opredelili za dalji proces decentralizacije i regionalizacije društva, što je preduslov za brži ekonomski razvoj, bržu, jeftiniju i efikasniju administraciju. Predsednik Skupštine Vojvodine Šandor Egereši je istakao da su jačanje autonomije Vojvodine i suštinska decentralizacija i regionalizacija Srbije put jačanja evropske Srbije i prevladavanja svih predrasuda koje su se o tom pitanju čule u proteklih godinu dana i podsetio da je stranka kojoj pripada - Savez vojvođanskih Mađara - od početka zastupala principijelan stav o statutu Vojvodine.
Predsednik Jedinstvene Srbije Dragan Marković najavio je da će ta stranka glasati za potvrđivanje Statuta u republičkom parlamentu jer je uneta odredba da je Vojvodina neodvojiv deo Srbije, da Novi Sad nije glavni grad i da Vojvodina ne može da otvara međunarodna predstavništva bez saglasnosti Vlade. Šef poslaničkog kluba manjina Balint Pastor izjavio je da će poslanici SVM glasati za Statut u Skupštini Srbije i da je najvažnije to što će pokrajina imati više od 150 novih nadležnosti.
Srpska radikalna stranka i Demokratska stranka Srbije su oštro kritikovale Statut jer, kako tvrde, predstavlja akt koji je protivzakonit i koji razbija jedinstvo države Srbije.
Odmah po utvrđivanju dnevnog reda, sednicu su napustili poslanici LSV, poštujući odluku svog glavnog odbora da o Statutu ne treba raspravljati dva puta, a šef poslaničke grupe LSV Branislav Bogaroški objasnio je da je njihovo napuštanje Skupštine principijelan stav jer je, kako je rekao, još pre godinu dana Predlog statuta usvojen i takav akt je dobar i dovoljan građanima Vojvodine.
Poslanici SNS napustili su sednicu nezadovoljni time što je u 18 sati prekinut direktan TV prenos.
Koštunica: Separatistički Statut
Predsednik DSS Vojislav Koštunica juče je reagovao među prvima ocenivši da je Statut Vojvodine separatistički i protivustavan. Smatra da je njegov cilj da se napravi „država u državi“. Predsednik DSS je dodao da će Srbija „ubuduće imati dve vlade, dve nacionalne akademije, latinično pismo u Vojvodini kao osnov za stvaranje novog identiteta, što sve zajedeno daje poseban separatistički pečat Statutu Vojvodine“. Koštunica je ocenio da je za celovitost zemlje posebno opasna odredba o referendumu o teritoriji Vojvodine, jer se ta odredba može tumačiti i kao uspostavljenje posebnog teritorijalnog integriteta Vojvodine u odnosu na Srbiju. Koštunica se nada da poslanici u Skupštini neće postati saučesnici u razgrađivanju države.
D. JAKOBI