Otvoren 22. Vojvođanski otvoreni univerzitet
Na salašu Katai u Malom Iđošu je zvanično otvoren 22. Vojvođanski otvoreni univerzitet.
Ova manifestacija Vojvođanskog omladinskog foruma predstavlja jedno od najistaknutijih intelektualnih i duhovnih okupljanja u Srbiji, ali i širom Karpatskog basena.
Od svog osnivanja 2002. godine, cilj Vojvođanskog otvorenog univerziteta jeste da stvori prostor za povezivanje učesnika kroz sticanje novih znanja iz oblasti koje su često zapostavljene u formalnom obrazovanju. Tokom četiri dana učesnici imaju priliku da kroz predavanja, radionice i timske igre unaprede svoja znanja i veštine, dok večeri obogaćuju koncerti i plesne večeri, jer su zabava i druženje takođe važni aspekti ove manifestacije.
Nakon zvaničnog otvaranja, studenti su prisustvovali političkoj panel diskusiji sa fokusom na analizu položaja mađarskih zajednica u Karpatskom basenu, gde su predstavnici mađarskih zajednica iz Vojvodine, Slovenije i Hrvatske govorili o položaju Mađara kao manjinske zajednice, njihovoj političkoj zastupljenosti i značaju nacionalne politike Mađarske.
Peter Silađi, zamenik državnog sekretara zadužen za nacionalnu politiku Mađarske, izjavio je:
“Cilj, o kojem se dosta govorilo tokom diskusije, jeste da se obezbedi opstanak i prosperitet na rodnom tlu – da zadržimo Karpatski basen za sve delove našeg naroda. Vlada Mađarske je u prethodnom periodu uložila značajnu podršku u ovom pravcu i nastaviće to i ubuduće.”
Na početku panel diskusije, pažnja je bila usmerena na stanje mađarske zajednice u Vojvodini i rezultate koje je postigla u oblasti političkog zastupanja. Predstavnici iz Hrvatske i Slovenije predstavili su sopstvene izazove i situaciju u svojim zajednicama.
Robert Janković, predsednik Demokratske zajednice Mađara Hrvatske, istakao je: “Naša zajednica je teritorijalno skoncentrisana na jednom području, gde još postoji istinski mađarski život. Fokusiramo se upravo na to. Pored težnji za kulturnom autonomijom, koje Mađarska izdašno podržava od 2010. godine, ulažemo u obrazovanje, kulturu, sport, pa i obnovu crkvenih objekata – jer u Baranji imamo četvorovekovnu reformatsku tradiciju.”
Dušan Orban, predsednik Saveta Mađarske samoupravne nacionalne zajednice iz Prekomurja u Sloveniji, naglasio je značaj ovakvih susreta jer pružaju odličnu mogućnost da bolje upoznamo način razmišljanja svojih komšija, njihove probleme i povrh svega, možemo evocirati naše zajedničke korene.
Dušan Orban, predsednik Saveta Mađarske samoupravne nacionalne zajednice iz Prekomurja u Sloveniji: “Radimo svi za jedan zajednički cilj – da uspemo na svojoj rodnoj zemlji. To nam je najvažnije: da obogatimo prostor iz kog potičemo, i jednog dana, nakon dugog života, tamo i pronađemo svoj mir. Želim svima uspeha na tom putu – da ga pređemo što kvalitetnije i hrišćanskije.”
Osim teme opstanka na rodnom tlu, centralne tačke razgovora bile su i ekonomski razvoj, zaštita interesa manjina, političko podmlađivanje i uloga mladih u javnom životu.
Dr Balint Pastor, predsednik Saveza vojvođanskih Mađara, zaključio je: “Možemo biti uspešni u budućnosti samo ako imamo naslednike. Zato sam i pozvao mlade tokom panela da se angažuju – prema svojim afinitetima i uverenjima. Ako ih politika zanima, mi ćemo ih pronaći i uključiti u rad Saveza vojvođanskih Mađara – kao što smo to činili i poslednjih trideset godina.”
Nakon političkog panela, studenti su imali priliku da učestvuju u brojnim predavanjima, radionicama i tim bilding igrama.