Nema boljih suseda od Srbije i Mađarske
Apsolutno smo za dijalog, sve treba rešavati unutar institucija sistema, ne sme se ići ka razgradnji države, ali drugu stranu koja je spremna za dijalog, ne vidim
SVM želi na isti način da učestvuje u radu nove vlade, a to znači na nivou državnih sekretara, kaže u intervjuu za „Politiku” predsednik Saveza vojvođanskih Mađara (SVM) Balint Pastor. Ističući da se nada da će biti formirana nova vlada, ali da SVM ne beži ni od izbora, podseća da su „održane konsultacije kod predsednika Srbije Aleksandra Vučića sa nekim parlamentarnim strankama u vezi sa novim mandatarom”. „Mi smo rekli – i dalje nismo zainteresovani za ministarske funkcije, već, kao i do sada, želimo da učestvujemo u radu za dobrobit naše zajednice i cele zemlje na nivou državnih sekretara u cilju sprovođenja našeg programa”, kaže Balint Pastor.
Neke političke partije nisu prihvatile poziv za konsultacije u vezi sa formiranjem nove vlade?
Moglo se tačno videti ko je za dijalog, ko je za smirivanje tenzija i ko je za rad i funkcionisanje institucija u praksi i, s druge strane, ko o tome samo govori. Mislim da je krajem prošle nedelje bila velika šansa da svaka parlamentarna lista iznese kako vidi izlazak iz ove političke i društvene krize. Mi iz SVM-a smo prethodnih nedelja govorili da smo apsolutno za dijalog, da sve treba rešavati unutar institucija sistema, da anarhija nije bilo kakvo rešenje i da se ne sme ići ka tome da se razgrađuje država. Mislim da je ta šansa, na žalost, propuštena, pošto opozicija nije htela da ide na te razgovore kod predsednika republike. Mislim da je na ovaj način teško rešiti krizu, jer za dijalog treba da postoje dve strane. Ja tu drugu stranu koja je spremna za dijalog ne vidim.
Kako onda rešiti krizu u Srbiji kada nema dijaloga?
Ako krizu želimo da rešimo unutar institucija i u skladu sa Ustavom Srbije, onda je dijalog jedino rešenje. Drugo što je na stolu i nije rešenje, a to je da se nasiljem na ulici „reši problem”. Savez vojvođanskih Mađara tako nešto ne može da podrži i za to odgovornost treba da snose oni koji govore o važnosti rada institucija, ali rešenje vide u nasilju i nekakvim uličnim demonstracijama. Mi još uvek ne vidimo na ovom opozicionom polju ko je lider, šta je program, šta bi oni, da se kojim slučajem nađu na vlasti, radili drugačije u odnosu na sadašnju vlast. Opozicija nema program, nema vođstvo i nema viziju. Ona isključivo rešenje vidi u tome da stvara atmosferu linča prema onima koji bi samo želeli da normalno žive, da im, na primer, deca idu u školu. Slušamo neka opšta mesta sa kojima se svi mi slažemo – da se oni zalažu za vladavinu prava, za borbu protiv korupcije, za funkcionisanje institucija i apsolutno svako normalan tako nešto bi podržavao i onda dva dana nakon toga bacaju dimne bombe u Narodnoj skupštini.
Da li je slučajno što je isti scenario primenjen u skupštinama Srbije i Mađarske sa dimnim bombama?
To govori o tome da liberalna opozicija u Mađarskoj i u Srbiji ima isti koren. To su snage koje se finansiraju iz inostranstva i koje su apsolutno protiv samostalnih, suverenih i država koje vode nezavisnu politiku. Njima smetaju vlade koje gledaju interes samo sopstvenog naroda i sopstvene države i vidi se jedna ogromna razlika između ta dva slučaja. Kod nas su bačene dimne bombe i poslanike su povredili, dakle bilo je i teških posledica i niko od njih nije dobio nikakvu kaznu. U Mađarskoj pak predsednik države je odredio kaznu u visini 70 miliona forinti, to je otprilike oko 180.000 evra, za šestoro poslanika koji nisu čak ni dimne bombe bacali, nego su palili baklje, što je takođe za svaku osudu. Hoću da kažem da se vrlo slična stvar desila u dva parlamenta, u Mađarskoj je bio blaži oblik, a određene su ozbiljne kazne za nepoštovanje institucije sistema. Apsolutno možemo reći da u Srbiji opozicija može čak i u sali Narodne skupštine Republike Srbije da ugrozi druge poslanike i vlast je u tolikoj meri demokratska da apsolutno bilo kakva sankcija nije izrečena za taj akt koji je naravno za svaku osudu. I ovako nešto se ranije nikada nije dešavalo i nadam se da se neće ponoviti u Skupštini Srbije.
Kako komentarišete vojnu saradnju Srbije i Mađarske?
Kada dve zemlje ne samo pričaju već čine postupke u pravcu realizacije, onda je to najveći stepen strateškog partnerstva i to je mnogo više čak i od prijateljstva. Ja se nadam da će do toga doći. Sporazum o vojnoj saradnji je potpisan 2023. godine na Paliću kada je bila održana prva konstitutivna sednica strateškog saveta Srbije i Mađarske. Pre nekoliko dana u Srbiji je bio ministar odbrane Mađarske i tada je potpisan jedan dokument koji se odnosi na program realizacije vojne saradnje i sveukupno odnosi između Mađarske i Srbije ne mogu da budu bolji. Samo tokom prošle nedelje mi smo u zvaničnoj poseti Srbiji imali zamenika premijera, ministra odbrane i ministra spoljnih poslova Mađarske. Gradi se zajednički naftovod, radi se na realizaciji vojne saradnje i što se tiče spoljnotrgovinske razmene, tu je Mađarska četvrti ili peti partner Srbije, a pre desetak godina Mađarska nije bila među prvih 15. Sve to govori o tome da Srbija nema boljeg suseda od Mađarske i da Mađarska nema boljeg suseda od Srbije.
Kada govorimo o saradnji dve države, Fides nije dozvolio da se Srbija stavi na stub srama u Evropskom parlamentu?
Srbija uvek može da računa na Mađarsku godinama unazad na svim međunarodnim forumima. Poslednji slučaj je bio u Evropskom parlamentu, ali je slična situacija bila i u Parlamentarnoj skupštini Saveta Evrope kada je reč o položaju Kosova i Metohije i podršci stava Republike Srbije, tako da sve to svedoči da se radi o strateškom partnerstvu i da Beograd nema bližeg partnera i saveznika od Budimpešte.
Da li očekujete da Srbija do kraja godine otvori klastere u pristupnim pregovorima sa EU? Prethodno je bilo najavljeno da će se to dogoditi u decembru prošle godine, pa u februaru ove i ništa se nije dogodilo.
To mnogo više zavisi od Evropske unije nego od Republike Srbije. Ono što kategorično tvrdim je da je to što radi Evropska unija u odnosu na Republiku Srbiju apsolutno sramno. Nažalost, polako dolazi do toga da više građani Srbije i ne veruju u to da organi EU ozbiljno misle da je našoj zemlji mesto u Evropskoj uniji. I kada se gledaju ti formalni kriterijumi, šta je sve Srbija uradila prethodnih godina, ne samo da bi trebalo otvoriti ove klastere nego treba i da budemo mnogo bliže punopravnom članstvu u EU. Ja i dalje tvrdim da je Srbija u ovom trenutku mnogo spremnija za punopravno članstvo nego što su to bile neke sada već članice Evropske unije, tada kao kandidati u trenutku pristupanja EU.
I dalje smo glas razuma na političkoj sceni
Kako ste zadovoljni radom Saveza vojvođanskih Mađara, koji je nedavno obeležio 30 godina rada?
Mislim da dovoljno govori činjenica da smo mi (SVM) u poslednje tri decenije čak 26 godina bili parlamentarna stranka i da smo uprkos svemu uspeli da sačuvamo samostalnost i nezavisnost u radu. Da smo i dalje glas razuma na političkoj sceni Republike Srbije. Mi smo jedna mala, regionalna i manjinska stranka. Uprkos tome, pokušavamo da od onog što mi zastupamo i od vrednosti za koje se borimo nemaju korist i dobrobit samo Mađari nego svi građani Republike Srbije. U poslednjih 10 godina nije bilo druge mađarske stranke koja je samostalno izlazila na izbore. Ni sada je nema i, kako vidim, neće je ni biti.
DEJAN SPALOVIĆ