Logistički centar vojvođanskih Mađara u Beogradu
Uz sufinansiranje vlade Mađarske 32 hiljade kvadratnih metara korisne površine, skladišta, poslovnih lokala i kancelarijskih prostorija je na usluzi preduzetnicima
Tokom svoje posete Srbiji, Levente Mađar, zamenik ministra spoljnih poslova i spoljne trgovine Mađarske, u ponedeljak je učestvovao na svečanoj primopredaji dve značajne kapitalne ekonomske investicije koje je organizovala Fondacija „Prosperitati”. Prepodne je posetio izložbeni salon i salu za sastanke preduzeća EM Commerce d.o.o. u Bačkoj Topoli, a popodne logistički centar DLC d.o.o. u Beogradu. Ove investicije su realizovane saradnjom preduzetnika iz Vojvodine koji planiraju da prošire svoje poslovanje u Srbiji.
– Dva puta tokom dana imali smo priliku da ustanovimo gde je jedno uspešno mađarsko preduzeće iz Vojvodine stiglo zahvaljujući programu koji smo zajednički pokrenuli pre 10 godina, a koji je u poslednjih 8 godina došao u fazu suštinske implementacije. Verujem da je ovde prikladno reći da ovo samo po sebi govori odakle je krenula i gde je stigla mađarska zajednica u Vojvodini, kao i njeni preduzetnici. Da smo pre deset godina rekli da će u Beogradu postojati jedna nekretnina sa skoro 40 hiljada kvadratnih metara sopstvenih logističkih kapaciteta, koje bi mađarski preduzetnici iz Vojvodine mogli da iskoriste u mnogim oblastima, mislim da bi malo ko u to poverovao. Ako uspeh proteklih 10 godina merimo sa ovim, pored mnogih drugih uspeha, onda nam to govori sve o značajnoj pomoći koju vlada Mađarske, zajedno sa SVM-om, pruža mađarskoj preduzetničkoj zajednici u Vojvodini, naglasio je Levente Mađar, dodajući da su u proteklom periodu realizovane investicije koje su sada dostigle vrednost od više desetina milijardi forinti. Podrška vlade Mađarske korisna je za celu zajednicu i služi za dobrobit cele zajednice.
– Ovaj dan je prilika da se osvrnemo i zaključimo da smo, uprkos velikim teškoćama i ogromnim žrtvama, ipak stigli ovde, do Beograda, pa možemo da slavimo. Izašli smo iz okvira Vojvodine, pa se širimo širom Srbije. Ne samo u smislu da mnoga uspešna mađarska preduzeća iz Vojvodine već imaju nacionalnu, pa čak i regionalnu pokrivenost, već i u smislu da su zaista postigli jedan vidljiv i značajan zajednički razvoj kroz volju, talenat, marljivost, novac i podršku vlade Mađarske, naglasio je Levente Mađar.
VEROVALI SU U ZAJEDNIČKI USPEH
Dr Balint Pastor, predsednik Saveza vojvođanskih Mađara, naglasio je da je ovo poseban trenutak jer dokazuje šta saradnja zajednice, strateško razmišljanje i vera u zajednicu mogu da urade. Prema njegovim rečima, strategija ekonomskog razvoja i Fondacija „Prosperitati” nisu rezultirale samo sa više od 16 hiljada uspešno prijavljenih na konkurse iz Vojvodine i sa pola milijarde evra investicija, niti samo pomogli članovima naše zajednice da se stabilizuju, već su i povezali naše preduzetnike međusobno.
– Da nije bilo plana ekonomskog razvoja, da nije bilo i ne bi bilo Fondacije „Prosperitati”, onda sam siguran da ne bismo stajali ovde, slaveći novo mađarsko čudo u Beogradu, naglasio je dr Balint Pastor.
Dodao je da se ništa od ovoga ne bi dogodilo bez plana ekonomskog razvoja i Fondacije „Prosperitati”, ali ni bez Ištvana Pastora, kao što ničega ne bi bilo ni od preduzetničkog poduhvata i zajedničkog ulaganja koje će danas biti predato, jer je on taj koji je doveo ove značajne mađarske ekonomske aktere iz Vojvodine za jedan sto, pa ih zamolio da sprovedu ono što je danas predato sa zamenikom ministra. Kako je naglasio, Ištvan Pastor je pozvao na osnivanje i pokretanje rada ovog zajedničkog preduzetničkog poduhvata jer, po njegovom mišljenju, mađarski preduzetnici iz Vojvodine treba da stvore nešto trajno i u Beogradu.
– Nije dovoljno stvarati nešto trajno u Adorjanu, Čantaviru, Subotici i mnogim drugim mestima, stvarati radna mesta i vrednosti, već je insistirao da i ovde, u Beogradu, gde se donose odluke, ne treba da budemo prisutni samo u političkom smislu, kroz narodne poslanike, državne sekretare i razne političke funkcionere, kao i beogradsku organizaciju SVM-a, već da budemo u mogućnosti da ostvarimo i ekonomske interese. Budimpešta je glavni grad nacije, ali je Beograd glavni grad zemlje, i stoga mi, vojvođanski Mađari, ne možemo odustati od toga da budemo značajan faktor u glavnom gradu zemlje, ni u političkom ni u ekonomskom smislu, naglasio je predsednik SVM-a.
Investiciju od približno 15 miliona evra (1 milijardu 763 miliona 629 hiljada dinara) podržala je vlada Mađarske sa približno 9 miliona evra (1 milijardu 58 miliona 174 hiljade dinara). Preostali iznos je obezbeđen iz sopstvenih sredstava preduzetnika i bankarskog kredita. Od toga, kako je istakao dr Balint Pastor, na raspolaganju je 32 hiljade kvadratnih metara korisne površine, skladišta, poslovnih lokala i kancelarijskih prostorija.
– Ovaj projekat takođe dokazuje da mađarski preduzetnici u Vojvodini nisu jedni drugima konkurenti, već partneri u realizaciji projekata koji su važni iz perspektive zajednice. Zahvaljujemo se dvanaestorici osnivača na svemu ovome, svima njima što veruju u ovaj projekat, što ostavljaju po strani svoja različita lična ubeđenja i što pronalaze zajednički imenilac u različitim poslovnim modelima, naglasio je dr Pastor u svom prigodnom govoru.
IDEJA KOJA SE OSTVARILA
Stvaranje modernog logističkog centra u Beogradu realizovano je nakon što su osnivači udružili snage kako bi optimizovali svoje poslovanje, proširili tržišta i povećali efikasnost kroz zajedničke skladišne i kancelarijske kapacitete. Čaba Boršoš, predstavnik velikih mađarskih preduzetnika u Vojvodini, rekao je da je ovu mogućnost osmislio Ištvan Pastor. Plan je bio da se stvori veliki logistički centar na periferiji Beograda, koji bi pomogao preduzetnicima koji žele da prošire svoje poslovanje u Srbiji. Naglasio je da je ovo uglavnom uspešno i realizovano.
– Kao rezultat ove investicije realizovan je logistički centar, koji sa svojim kancelarijama i skladišnim prostorima pomaže kompanijama da povećaju efikasnost poslovanja, ojačaju svoje tržišne pozicije i povećaju broj dobavljača. Kapacitet kompleksa zgrada takođe omogućava zakup, koji mogu koristiti prvenstveno kompanije iz Vojvodine i Mađarske kojima je cilj proširivanje poslovanje u Srbiji, a kojima bi bila potrebna kancelarija ili skladište u Beogradu, naglasio je ovaj preduzetnik.
NOVI IZLOŽBENI SALON U FABRICI NAMEŠTAJA EM COMMERC
Levente Mađar, zamenik ministra spoljnih poslova i spoljne trgovine Mađarske, u prepodnevnim časovima pre beogradskog događaja, prisustvovao je svečanoj primopredaji ekonomske investicije od istaknute važnosti u kompaniji EM Commerce D.o.o. u Bačkoj Topoli. EM Commerce D.o.o. je porodična firma iz Bačke Topole koja ima više od trideset godina dug istorijat i dostigla je novi nivo u industriji nameštaja uz podršku matične zemlje. Uz podršku Fondacije „Prosperitati”, nabavili su visokotehnološke mašine. Kupili su automatsku mašinu za sečenje drvenih ploča, uspostavili centar za obradu mermera i implementirali brzu i preciznu proizvodnju sistema za pakovanje stakla i nameštaja. Takođe je napravljen i izložbeni salon i sala za sastanke. Ovom prilikom je predato ovo. Prisutni su ono što je EM Commerce postigao nazvali uspešnom pričom o mađarskom ekonomskom razvoju u Vojvodini. Kao što je poznato, mađarska vlada je 2016. godine pokrenula program ekonomskog razvoja u Karpatskom basenu kako bi sačuvala zajednice sunarodnika u manjini van granica matice. Vojvođanski program je najveći prekogranični program ekonomskog razvoja Mađarske. U toku je i izrada 2. Strategije ekonomskog razvoja mađarske zajednice u Vojvodini.
Mađar Levente je u Bačkoj Topoli rekao da uspeh kompanije, koja je pokrenut kao porodični poduhvat, pre svega zavisi od marljivosti vlasnika i zaposlenih. Pre desetak godina, preko Fondacije „Prosperitati”, stupili su u kontakt sa porodicom Đantar, koja se u početku bavila trgovinom, a nekoliko godina kasnije želela je da investira u proizvodnju. Prilika se otvorila preko Fondacije „Prosperitati”, zahvaljujući podršci vlade Mađarske. Kompanija je ostvarila veliki napredak, izgrađena je jedna nova i moderna fabrička hala, a opremljen je i jedan izložbeni salon svetske klase. Mađar Levente je istakao da ova priča nije samo o porodici Đantar. Čitava mađarska preduzetnička klasa u Vojvodini ojačana je uz pomoć programa ekonomskog razvoja. U proteklih 8 do 9 godina, u Vojvodini su uz pomoć matične zemlje ostvarene brojne investicije. Može se govoriti o iznosima od stotina milijardi. Mogli bi se nabrojati impresivni ekonomski pokazatelji, ali je Levente Mađar istakao da program nije važan zbog toga, već zato što je doneo veći prosperitet. Sve više porodica vojvođanskih Mađara se vraća u zemlju od onih koje su emigrirale proteklih decenija. On se nada da će se rađati sve više dece, jer prosperitet pomaže mladima pri odluci da osnuju porodicu. Takođe je govorio o ne toliko tajnom cilju da će, zahvaljujući podršci, Mađari u Vojvodini biti hrabriji i spremniji da prihvate svoj mađarski identitet, posebno u područjima u rasejanju, gde to ranije nije bilo tipično.
Dr Balint Pastor je na ovom događaju naglasio da su ovakve priče o uspehu donele dobru reputaciju mađarskoj zajednici u Vojvodini. Govoreći o ovoj modernoj fabrici nameštaja, rekao je da će svako ko poseti ovo mesto – čak i najzahtevniji kupac – sigurno otići zadovoljan. – Ovo je pomalo uspeh svih nas. Ovo je uspeh za mađarsku zajednicu u Vojvodini, jer ova investicija takođe dokazuje kakve rezultate možemo postići strateškim planiranjem, konkursnim sredstvima, poslovnom hrabrošću vlasnika, kao i preciznošću i radnim navikama zaposlenih. Kao rezultat svega ovoga, mađarska zajednica u Vojvodini više nije podređena ekonomskim procesima u Srbiji, već je njihov aktivni učesnik, naveo je on. Poželeo je porodici Đantar mnogo uspeha u budućnosti i zahvalio se matičnoj zemlji na pomoći. Na svečanom otvaranju, pre presecanja vrpce, Lajoš Đantar je predstavio kompaniju.
MH