Janković ujedinio vlast i opoziciju

Hvalili ga i oni koji su pokušali da mu ograniče nadležnosti i da olakšaju njegovu smenu

Zaštitnik građana Saša Janković, kome je mandat istekao pre desetak dana, biće ponovo izabran na tu funkciju i to jednoglasno. Ombudsman je uspeo u nečemu što odavno nikome nije pošlo za rukom – da ujedini vlast i opoziciju. Ipak, skupštinska debata o njegovom reizboru trajala je tri sata, jer su baš svi želeli da kažu neku lepu reč o njemu. A imalo je šta da se kaže, sporno je samo to što su neki zaboravili da su, koliko juče, hteli da mu smanje nadležnosti, a neki nisu glasali za njegov prvi izbor, jer su bili opozicija.

Pri kraju debate, Donka Banović (DSS) je lepo pretpostavila da „gospodinu Jankoviću mora biti malo neprijatno, a verovatno je i zabrinut što su ga svi ovoliko hvalili”. Banovićeva je podsetila da on nema pravo da učestvuje u raspravi, a „kada bi mogao da kaže nešto o prethodnom sazivu, pretpostavljam da ne bi bilo toliko hvale za ovaj dom, jer je u vašem izveštaju navedeno da ste podneli 40 inicijativa, a samo tri su bile uspešne.”

Ovaj podatak, koji je Banovićeva navela, najbolje svedoči o poštovanju institucije zaštitnika građana. Da Saši Jankoviću nije bilo ni malo lako, svedoči i debata Balinta Pastora (SVM), koji je podsetio da su SVM, LDP i SPS još u martu predložile parlamentu da na vreme reizabere Jankovića, ali da nije bilo volje za to. Pastor je podsetio, između ostalog, da je zaštitnik građana „od samog početka reforme pravosuđa upozoravao državne organe na moguće negativne posledice takve reforme i bio je u pravu”.

Kako je prošao zato što je bio u pravu, objasnila je Milica Vojić-Marković (DSS) podsetivši da je „to bio razlog da ne bude reizabran. U januaru, tadašnja ministarka pravde Snežana Malović i svi njeni pomoćnici tražili su da se smanji nadležnost ombudsmana, tako što bi iz njegove kontrole bili izuzeti Visoki savet sudstva i Državno veće tužilaca i to samo zato što je gospodin Janković rekao da je rad VSS u krnjem sastavu nezakonit, pa su mu i odluke nezakonite.”

Niko nije podsetio kako je prethodna vladajuća koalicija složno, a njen veći deo je i sada vlast, izmenila poslovnik o radu kako bi omogućila da ombudsman bude lako smenjen, ako vlast ne bude zadovoljna izveštajem koji on podnese. Ta odredba je izbrisana, tek kad je intervenisala Evropa. Razlog za ovakvu odredbu, bio je jedan ombudsmanov izveštaj o radu u kojem je naveden presek stanja ljudskih prava, pa i zatvorenika, koji se nikako nije dopao parlamentarnoj većini. Tada su ga, složno, napali da je, „umesto da podnese izveštaj o svom radu i o tome kako troši novac koji za to dobija, Saša Janković ocenjivao rad drugih”. Preksinoć su njegovim izveštajima i njegovom radu svi, baš svi, pa i ovi koji su pokušavali da mu smanje nadležnosti, odali priznanje.

Bilo je podsećanja i da je Janković „uspeo da uradi ono što poslanici nisu mogli, da žalbom Ustavnom sudu spreči primenu skandaloznog Zakona o informisanju, pošto ga je USS proglasio neustavnim.”

Naprednjaci nisu diskutovali. Njihova stranka u vreme prvog izbora Jankovića nije postojala, ali su neki od sadašnjih poslanika i tada bili poslanici, ali kao radikali, pa nisu hteli ni da učestvuju u glasanju sa obrazloženjem da su opozicija. Sada će svi glasati, a Miljenko Dereta (LDP) kazao je da je dobro što postoji konsenzus, iako su razlozi za glasanje različiti, „neki će glasati, zbog poverenja koje zaštitnik građana ima te bi njegov neizbor izazvao reakciju javnosti”. Gordana Čomić (DS) nije pominjala ništa od problema koje je ombudsman imao sa prethodnim sazivom, ali je kazala da zaštitnik građana treba da „ uradi nešto kad oni koji dobiju izliv vlasti u mozak počnu da rade tako da svi imaju štete.”

Bilo bi dobro da svi, kad Janković danas bude izabran, imaju u vidu hvalospeve, koje su s pravom izrekli o njegovom radu, pre njegovog izbora.

M. ČEKEREVAC

30. maj 2026.

12,00 - Subotica - Svečano otvaranje XIV Vojvođanskog galopa

17,00 - Subotica - 3. Memorijalna trka „Pásztor István”

18,30 - Subotica - Finale Vojvođanskog galopa

31. maj 2026.

11,00 - Senta - Učešće na 1. Senćanskom polumaratonu

2. jun 2026.

07,30 - Subotica - Gostovanje u emisiji "Napindító" na Subotičkom mađarskom radiju (na mađarskom jeziku; uživo)

3. jun 2026.

10,15 - Subotica - Sastanak sa predsednicom Parlamenta Mađarske, Agneš Forsthofer

4. jun 2026.

06,40 - Subotica - Gostovanje u jutarnjem programu Radio „Košut“ (Kossuth Rádió) iz Mađarske (uživo)

16,00 - Bački Vinogradi - Svečanost povodom Dana mađarskog nacionalnog jedinstva

6. jun 2026.

14,00 - Hajdukovo - Svečano otvaranje 62. folklornog festivala „Gyöngyösbokréta”

7. jun 2026.

10,30 - Kupusina - Svečanost povodom Dana mađarskog nacionalnog jedinstva

8. jun 2026.

16,00 - Hajdukovo - Sednica Predsedništva i Saveta SVM-a

10. jun 2026.

10,00 - Novi Sad - Gostovanje u emisiji „PoliTér” Drugog kanala Radio Novog Sada (na mađarskom jeziku; uživo)

13,15 - Novi Sad - Sastanak sa Milošem Vučevićem, predsednikom Srpske napredne stranke

12. jun 2026.

10,00 - Kanjiža - Svečana predaja atletske staze

15. jun 2026.

11,00 - Subotica - Svečano otvaranje prodavnice Réel Chocolate

18,10 - Subotica - Debata na TV Pannon (na mađarskom jeziku, uživo)

17. jun 2026.

10,00 - Beograd - Sednica Narodne skupštine (Četvrta posebna sednica Narodne skupštine u Četrnaestom sazivu)

11,00 - Beograd - Sednica Narodne skupštine (Sedmo vanredno zasedanje u Četrnaestom sazivu)

23. jun 2026.

12,00 - Bačka Topola - Svečano otvaranje kompleksa bazena

24. jun 2026.

09:15 – Brisel – Sastanak sa Ester Lakoš, šeficom delegacije stranke TISA u Evropskom parlamentu

09.45 – Brisel – Sastanak sa Tamašem Dojčom, šefom delegacije Fides-KDNP u Evropskom parlamentu

10.15 – Brisel – Sastanak sa Čabom Demeterom, poslanikom Fidesa u Evropskom parlamentu

10.40 – Brisel – Sastanak sa Đerđom Helvenjijem, poslanikom KDNP-a u Evropskom parlamentu

11.00 – Brisel – Sastanak sa Žužanom Borvendeg, poslanicom pokreta „Mi Hazánk” u Evropskom parlamentu

25. jun 2026.

10.00 – Brisel – Sastanak sa Oliverom Varheljijem, komesarom Evropske komisije zaduženim za zdravstvo i dobrobit životinja.

14.00 – Brisel – Sastanak sa Danijelom Apostolovićem, šefom Misije Republike Srbije pri Evropskoj uniji.

15.00 – Brisel – Sastanak sa Nikolom Vučurevićem, šefom Kancelarije AP Vojvodine.

27. jun 2026.

10.00 – Telečka – Sveta misa zahvalnica povodom obnove spoljne fasade crkve

28. jun 2026.

10.00 – Skorenovac – Učešće na svečanosti povodom 140. godišnjice osnivanja Skorenovca

29. jun 2026.

09,00 - Subotica - Sednica Upravnog odbora Fondacije „Pásztor István”

30. jun 2026.

08,00 - Subotica - Gostovanje u jutarnjem programu Subotičkog mađarskog radija „Mozaik” (na mađarskom jeziku, uživo)

7. jul 2026.

10,00 - Beograd - Sednica Narodne skupštine 

16,00 - Hajdukovo - Sednica Predsedništva i Saveta SVM-a

 

 

8. jul 2026.

10,00 - Mali Iđoš - Svečano otvaranje XXIII Vojvođanskog otvorenog univerziteta omladinske organizacije „VIFÓ“ i panel diskusija

9. jul 2026.

10,00 - Beograd - Sednica Narodne skupštine 

15,00 - Subotica - Intervju za subotica.com

14. jul 2026.

08,00 - Subotica - Gostovanje u jutarnjem programu Subotičkog mađarskog radija „Mozaik” (na mađarskom jeziku, uživo)

19. jul 2026.

10,30 - Rijeka - Konferencija o nacionalnoj politici u Karpatskom basenu

24. jul 2026.

09,00 - Baile Tusnad, Transilvanija, Rumunija - 34. Otvoreni univerzitet i studentski kamp Balvanjoš, predavanje na okruglom stolu o položaju vojvođanskih Mađara

13,30 - Băile Tușnadu, Transilvanija, Rumunija - Prisustvo na radnom ručku organizovanom od strane Viktora Orbana

26. jul 2026.

19,00 - Obeležavanje Spomen-dana crkve Arača

27. jul 2026.

10,00 - Beograd - Sednica Narodne skupštine (IX vanredna sednica)

11,00 - Beograd - Sastanak sa ambasadorom Mađarske u Beogradu, Jožefom Mađarom (Magyar József)

28. jul 2026.

08,00 - Subotica - Gostovanje u jutarnjem programu Subotičkog mađarskog radija „Mozaik” (na mađarskom jeziku, uživo)

29. jul 2026.

10,00 - Beograd - Sednica Narodne skupštine

19,55 - Beograd - Narodna skupština - Dan za glasanje (IX vanredna sednica)

30. jul 2026.

09,00 - Subotica - Sednica Upravnog odbora Fondacije „Pásztor István”

31. jul 2026.

13,15 - Subotica - Intervju za nedeljnik NIN

3. avgust 2026.

12,00 - Subotica - Sastanak sa biskupom Reformatske hrišćanske crkve u Srbiji, Laslom Harangozom

16,00 - Hajdukovo - Sednica Predsedništva i Saveta SVM-a

15. avgust 2026.

17,00 - Subotica - Svečana misa u katedrali Svete Terezije 

19,30 - Palić - Centralna svečanost Saveza vojvođanskih Mađara povodom nacionalnog praznika, obeležavanja Dana kralja Svetog Ištvana