Istraživanje: stegli bi kaiš, ali niko da predloži
Da li su naši poslanici spremni da, kao slovenački, smanje plate zbog krize
Poslanici slovenačkog parlamenta smanjili su plate za jedan razred, da bi u situaciji svetske finansijske i ekonomske krize, koja je zahvatila i deželu, dali svoj doprinos „stezanju kaiša“. U Skupštini Srbije poslanici nemaju ništa protiv, ali niko ne bi da izađe s tom inicijativom, a kako ukazuje predsednik kluba manjina iz SVM-a Balint Pastor, plate im nisu povećane već pet godina.
U razgovoru za „Dnevnik“ šefica vladajućeg bloka u domaćem parlamentu Nada Kulundžija otkriva da se „već gleda gde je sve moguće smanjiti troškove“.
– Svakako da tema za razmišljanje jesu i plate poslanika – dodaje ona.
Na pitanje da li bi DS, kao stožer vladajuće većine, mogao da pokrene takvu inicijativu, Nada Kolundžija kaže da bi „bilo dobro postići dogovor o takvom pitanju“.
– Mislim da bi o tome mogli da se saglase svi poslanici. Treba tome pristupiti u saradnji s drugim poslaničkim grupama – zaključuje šefica poslaničkog kluba „Za evropsku Srbiju“.
Poslanica SRS-a Lidija Vukićević smatra da je inicijativa za smanjenje plata poslanicima zbog krize koja je zahvatila Srbiju moguća i u našem parlamentu.
Dva razreda plate dole
Komentarišući odluku slovenačkih kolega da snize plate za jedan platni razred, šef poslaničkog kluba i lider NS-a Velimir Ilić kaže da se to može sprovesti i u Skupštini Srbije.
– Kako da ne, bar dva razreda da se smanje! Ja ne bih imao ništa protiv i slažem se s tim – dodaje Ilić.
– Poslanici SRS-a nikada nisu ni glasali za povećanje plata. Mi bismo svi bili jednoglasni da se zarad krize u zemlji nama smanje plate, koje jesu visoke u odnosu na neku prosečnu platu u Srbiji, za koju tvrde da je 400 evra, u šta čisto sumnjam. Ali, poslanici nemaju tako visoke plate kao što se priča, s obzirom na to da ponekad radimo i 24 sata i da ovaj parlament zahteva, ukoliko hoćete da ga poštujete, i odgovarajuće oblačenje, i da izdvojite za šminku, s obzirom na to da vas kamera non-stop slika. I to je deo izdataka iz poslaničke plate, ali zašto ne pokrenuti takvu inicijativu? – objašnjava poslanica SRS-a.
Potrebni su nam i savetnici
Pastor kaže da poslanici u Srbiji imaju najgore uslove za rad, jer u svakom parlamentu u okruženju, a ne samo u Evropi, svaki poslanik ima dva savetnika.
– A mi ovde radimo sami, što nije dobro. Malo bi trebalo ojačati taj staf narodnim poslanicima da bi mogli delotvornije i efikasnije obavljati svoje delatnosti – kaže poslanik SVM-a.
Na pitanje da li bi smanjenje plata u Skupštini mogla pokrenuti njena stranka, Lidija Vukićević kaže „da ne zna da li bi to moglo da potekne od SRS-a“.
– Ali mislim da to ne bi trebalo da bude stranačko pitanje, već opšte. Jer, ako svi sedimo u Skupštini i svako se na svoj način bori za bolji život građana i interes Srbije, onda to više nije stranačko, već ljudsko pitanje svih koji sedimo u poslaničkim klupama, da se dogovorimo spontano i da nam se smanje plate i pomogne tamo gde je stvarno neizdrživo. Posebno da se pomogne onima koji ne mogu da izdrže trku s cenama, jer je hrana najskuplja – naglašava poslanica SRS-a.
Na pitanje „Dnevnika“ da li bi SVM pokrenuo ovu incijativu u parlamentu, šef poslaničkog kluba manjina Balint Pastor kaže da njegova stranka nije licemerna.
– Mi bismo pokrenuli tu inicijativu kada bi većina bila za smenjenje plata poslanicima. Tu odluku bismo ispoštovali kada bi to bio stav većine u Skupštini, ali građani treba da znaju da republičkim poslanicima plate nisu podignute ni za dinar od februara 2004. godine. Nije suština u tome koliko poslanici zarađuju, već koliko rade za te svoje pare, a to zavisi od poslanika do poslanika. Što se SVM-a tiče, mislim da smo među aktivnijim poslanicima i da zarađujemo ovu platu – kaže Pastor.
Na opasku da građani koji su ih izabrali najviše trpe posledice krize, on kaže da će u slučaju da se donese odluka o smanjenju plate SVM to ispoštovati, ali da „građani treba da znaju da oni ljudi koji rade u bankama i osiguravajućim društvima, i to na srednje plaćenim mestima, imaju dva puta više plate od poslanika“.
D. MILIVOJEVIĆ