Fotelje i manjinama

Stranke nove većine spremne na saradnju sa nacionalnim zajednicama. Ne razmišljaju o učešću u vlasti, ali su spremni da podrže dobre odluke. Dačić: DS da se izjasni o stavu Pajtića

Nova vlada širom će otvoriti vrata za nacionalne manjine. Pošto buduća vladajuća koalicija ima većinu od 131 poslanika, 10 mandata, koliko je na izborima pripalo manjinama, nije od presudnog značaja za formiranje novog kabineta. Međutim, stranke nove vlasti ne bi imale ništa protiv da im se pridruže i manjine.

- Odnos buduće vlade prema manjinama biće najbolji mogući - kaže, za “Novosti”, lider Srpske napredne stranke Aleksandar Vučić.

- Naša partija je tako opredeljena, a verujem da isto misle i druge stranke koje će sa nama praviti vladu.

On napominje da konkretnih ponuda manjinama još nije bilo, pošto najpre treba postići osnovni dogovor između stranaka koje će činiti većinu.

S druge strane, predstavnici manjinskih zajednica ističu da nisu spremni da učestvuju u izvršnoj vlasti, ali jesu da zajednički rade na otklanjanju problema koji ih tište.

- Mandatar Ivica Dačić i predsednik naše stranke Ištvan Pastor razgovarali su pre nekoliko dana. Dobili smo poziv da se uključimo u rad vlade, na čemu smo se zahvalili - kaže, za naš list, Balint Pastor, funkcioner Saveza vojvođanskih Mađara. On dodaje da će SVM, koji ima pet poslanika, biti konstruktivna opozicija, spremna da podrži proevropske zakone i sve ono što će doneti boljitak građanima.

Lista “Sve zajedno”, koja ima jednog poslanika, spremna je da prihvati konkretne ponude, ako ih bude bilo, ali pod određenim uslovima.

Emir Elfić, poslanik sa ove liste, ocenjuje, za naš list, da je dobro što je agonija oko formiranja vlade okončana.

- Nadam se da će odnos prema nacionalnim zajednicama biti promenjen jer je do sada bio na niskom nivou, pogotovo kada je reč o pravima zajednica i funkcionisanju nacionalnih saveta - ocenjuje Elfić. On ističe da kontakata sa mandatarom Dačićem nije bilo, ali dodaje:

- Ako usledi ponuda, spremni smo da razgovaramo. Ali uslov je da to ne bude kozmetički ulazak u vlast, već da se napravi precizan dogovor o rešenju problema koji tište nacionalne zajednice. U tom slučaju bili bismo spremni da zajednički radimo na otklanjanju problema.

Glavni muftija Islamske zajednice u Srbiji Muamer Zukorlić izrazio je uverenje da će novoizabrana vlast u Srbiji shvatiti šta su radili njihovi prethodnici, a što, kako je rekao, nije bilo dobro za Sandžak i Srbiju.

- Nestabilnost i mnoga otvorena pitanja u Sandžaku nisu u interesu Srbije - poručio je Zukorlić.

U parlament su još ušle SDA sa dva poslanika, vlaška manjinska lista “Nijedan od ponuđenih odgovora”, sa jedinim poslaničkim mestom, i Riza Halimi kao predstavnik Albanaca sa juga Srbije.

RAZGOVOR S DINKIĆEM
O novoj vladi u subotu su razgovarali Ivica Dačić i Mlađan Dinkić. Dačić je, pre sastanka, izjavio da će sa Dinkićem razgovarati o njegovom susretu sa evropskim zvaničnicima u Briselu. Srpska napredna stranka održaće u nedelju sednicu Glavnog odbora, na kojoj će, kako je najavljeno iz te partije, biti odlučeno da li će i pod kojim uslovima naprednjaci učestvovati u vladi Srbije.

27. april 2026.

14,00 - Subotica - Sastanak sa Milošem Vučevićem, predsednikom Srpske napredne stranke

16,00 - Hajdukovo - Sednica Predsedništva i Saveta SVM-a

20,00 - Novi Sad - Gostovanje u političkoj emisiji "Napjaink" na Drugom programu Televizije Vojvodine (na mađarskom jeziku; uživo)

28. april 2026.

09,00 - Subotica - Sednica Upravnog odbora Fondacije „Pásztor István”

29. april 2026.

17,20 - Beograd - Gostovanje u emisiji "Pravi Ugao" Televizije Vojvodine (uživo)

5. maj 2026.

07,30 - Subotica - Gostovanje u emisiji "Napindító" na Subotičkom mađarskom radiju (na mađarskom jeziku; uživo)

18,00 - Horgoš - Sednica mesne organizacije Saveza vojvođanskih Mađara

8. maj 2026.

 

16,30 - Budimpešta - Sastanak sa premijerom Mađarske, Viktorom Orbanom

9. maj 2026.

10,00 - Budimpešta - Učešće na konstitutivnoj sednici Parlamenta Mađarske

30. maj 2026.

12,00 - Subotica - Svečano otvaranje XIV Vojvođanskog galopa

17,00 - Subotica - 3. Memorijalna trka „Pásztor István”

18,30 - Subotica - Finale Vojvođanskog galopa

31. maj 2026.

11,00 - Senta - Učešće na 1. Senćanskom polumaratonu

2. jun 2026.

07,30 - Subotica - Gostovanje u emisiji "Napindító" na Subotičkom mađarskom radiju (na mađarskom jeziku; uživo)

3. jun 2026.

10,15 - Subotica - Sastanak sa predsednicom Parlamenta Mađarske, Agneš Forsthofer

4. jun 2026.

06,40 - Subotica - Gostovanje u jutarnjem programu Radio „Košut“ (Kossuth Rádió) iz Mađarske (uživo)

16,00 - Bački Vinogradi - Svečanost povodom Dana mađarskog nacionalnog jedinstva

6. jun 2026.

14,00 - Hajdukovo - Svečano otvaranje 62. folklornog festivala „Gyöngyösbokréta”

7. jun 2026.

10,30 - Kupusina - Svečanost povodom Dana mađarskog nacionalnog jedinstva

8. jun 2026.

16,00 - Hajdukovo - Sednica Predsedništva i Saveta SVM-a

10. jun 2026.

10,00 - Novi Sad - Gostovanje u emisiji „PoliTér” Drugog kanala Radio Novog Sada (na mađarskom jeziku; uživo)

13,15 - Novi Sad - Sastanak sa Milošem Vučevićem, predsednikom Srpske napredne stranke

12. jun 2026.

10,00 - Kanjiža - Svečana predaja atletske staze

15. jun 2026.

11,00 - Subotica - Svečano otvaranje prodavnice Réel Chocolate

18,10 - Subotica - Debata na TV Pannon (na mađarskom jeziku, uživo)

17. jun 2026.

10,00 - Beograd - Sednica Narodne skupštine (Četvrta posebna sednica Narodne skupštine u Četrnaestom sazivu)

11,00 - Beograd - Sednica Narodne skupštine (Sedmo vanredno zasedanje u Četrnaestom sazivu)

23. jun 2026.

12,00 - Bačka Topola - Svečano otvaranje kompleksa bazena

24. jun 2026.

09:15 – Brisel – Sastanak sa Ester Lakoš, šeficom delegacije stranke TISA u Evropskom parlamentu

09.45 – Brisel – Sastanak sa Tamašem Dojčom, šefom delegacije Fides-KDNP u Evropskom parlamentu

10.15 – Brisel – Sastanak sa Čabom Demeterom, poslanikom Fidesa u Evropskom parlamentu

10.40 – Brisel – Sastanak sa Đerđom Helvenjijem, poslanikom KDNP-a u Evropskom parlamentu

11.00 – Brisel – Sastanak sa Žužanom Borvendeg, poslanicom pokreta „Mi Hazánk” u Evropskom parlamentu

25. jun 2026.

10.00 – Brisel – Sastanak sa Oliverom Varheljijem, komesarom Evropske komisije zaduženim za zdravstvo i dobrobit životinja.

14.00 – Brisel – Sastanak sa Danijelom Apostolovićem, šefom Misije Republike Srbije pri Evropskoj uniji.

15.00 – Brisel – Sastanak sa Nikolom Vučurevićem, šefom Kancelarije AP Vojvodine.

27. jun 2026.

10.00 – Telečka – Sveta misa zahvalnica povodom obnove spoljne fasade crkve

28. jun 2026.

10.00 – Skorenovac – Učešće na svečanosti povodom 140. godišnjice osnivanja Skorenovca

29. jun 2026.

09,00 - Subotica - Sednica Upravnog odbora Fondacije „Pásztor István”

30. jun 2026.

08,00 - Subotica - Gostovanje u jutarnjem programu Subotičkog mađarskog radija „Mozaik” (na mađarskom jeziku, uživo)

7. jul 2026.

10,00 - Beograd - Sednica Narodne skupštine 

16,00 - Hajdukovo - Sednica Predsedništva i Saveta SVM-a

 

 

8. jul 2026.

10,00 - Mali Iđoš - Svečano otvaranje XXIII Vojvođanskog otvorenog univerziteta omladinske organizacije „VIFÓ“ i panel diskusija

9. jul 2026.

10,00 - Beograd - Sednica Narodne skupštine 

15,00 - Subotica - Intervju za subotica.com

14. jul 2026.

08,00 - Subotica - Gostovanje u jutarnjem programu Subotičkog mađarskog radija „Mozaik” (na mađarskom jeziku, uživo)

19. jul 2026.

10,30 - Rijeka - Konferencija o nacionalnoj politici u Karpatskom basenu

24. jul 2026.

09,00 - Baile Tusnad, Transilvanija, Rumunija - 34. Otvoreni univerzitet i studentski kamp Balvanjoš, predavanje na okruglom stolu o položaju vojvođanskih Mađara

26. jul 2026.

19,00 - Obeležavanje Spomen-dana crkve Arača