Ceo Sandžak u jednom regionu
Skupština Srbije danas o izmenama i dopunama Zakona o regionalnom razvoju
Beograd - Raspravom o izmenama i dopunama Zakona o regionalnom razvoju, kojima je predviđeno formiranje pet regiona ujednačenih po broju stanovnika, poslanici Skupštine Srbije danas nastavljaju drugu sednicu prolećnog zasedanja.
Vlada ima podršku za izglasavanje ovog zakona, iako i pojedine članice vladajuće koalicije, poput Saveza vojvođanskih Mađara, imaju primedbe na ovaj zakon. Protiv će najverovatnije glasati čitava opozicija, dakle SNS, LDP, DSS, NS i SRS.
Predloženim izmenama Zakona predviđeno je formiranje pet regiona - Vojvodina, Beogradski region, region Šumadije i Zapadne Srbije, Južne i Istočne Srbije i Kosova i Metohije. Vlada je u obrazloženju navela da se izmene donose radi podsticanja ravnomernijeg regionalnog razvoja i zbog efikasnijeg korišćenja pretpristupnih fondova EU. Predloženo je da se regioni razvrstavaju na razvijene, koji su iznad republičkog proseka bruto domaćeg proizvoda po stanovniku i na nedovoljno razvijene, koji su ispod proseka.
Svaki region može osnovati samo jedan regionalni razvojni savet, a predviđeno je formiranje 12 regionalnih razvojnih agencija, koje će sprovoditi projekte za ravnomerniji regionalni razvoj Srbije. Tako će region Šumadije i Zapadne Srbije imati četiri regionalne razvojne agencije, regioni Vojvodine i Južne i Istočne Srbije po tri, Beogradski region i kosovskometohijski po jednu agenciju, a sredstva za njihov rad treba da se obezbede iz budžeta jedinica lokalnih samouprava, koje su njeni osnivači. Ovim izmenama predloženo je ukidanje državnih regionalnih agencija, čime će se u vreme ekonomske krize smanjiti administracija i troškovi.
U novoj statističkoj podeli, svih šest sandžačkih opština - Prijepolje, Priboj, Nova Varoš, Sjenica, Tutin i Novi Pazar - biće u šumadijsko-zapadnom regionu. Upravo ta činjenica izaziva oprečne reakcije bošnjačkih i srpskih političkih lidera.
- Zadovoljni smo izmenama Zakona, ali će naši zahtevi biti u potpunosti ispunjeni tek kada sve sandžačke opštine budu u jednoj administrativnoj jedinici, odnosno subregionu. Reč je o opštinama koje spadaju u najsiromašnije u Srbiji - kaže za Danas predsednik Bošnjačkog nacionalnog veća Esad Džudžević i ističe da je ovo ponuđeno rešenje mnogo bolje od prethodnog, kada su opštine Sandžaka bile svrstane u dva regiona.
Predloženim rešenjima nije zadovoljna opozicija, pogotovo DSS, NS i SNS, koje smatraju da Vlada „prihvatanjem ucena“ bošnjačkih partija nanosi dugoročnu ekonomsku, međunacionalnu, političku i bezbednosnu štetu državi.
Nataša Mićić, poslanica LDP, kaže za Danas da su izmene Zakona o regionalnom razvoju plod međustranačkih dogovora i imaju za cilj kupovinu partijskih poena.
- Mi smo i prošle godine prilikom usvajanja Zakona o regionalnom razvoju glasali protiv, a to ćemo učiniti i sada. Ovaj zakon ne donosi faktičku regionalizaciju i ravnomeran regionalni razvoj, osim za Vojvodinu i Beograd. Smanjenjem broja regiona pravi se katastrofalna greška, jer se ne uvažavaju prirodne, društvene i druge osobenosti nekih delova Srbije - tvrdi Mićićeva.
Pored Srba iz Zlatiborskog i Raškog okruga predloženim rešenjima nisu zadovoljni ni predstavnici Albanaca s juga, ali ni Mađara sa severa Srbije. Balint Pastor, šef poslaničke grupe manjina u republičkom parlamentu, kaže za Danas da je Savez vojvođanskih Mađara već uložio jedan amandman na izmene Zakona o regionalnom razvoju.
- Suština je da SVM traži uvažavanje životnih realnosti. Nelogično je da se u Severnobanatskom podregionu nalaze opštine koje se nalaze u Bačkoj - navodi Pastor.
Na pitanje da li to znači da bi njegova stranka mogla da glasa protiv ovog zakonskog predloga, Pastor kaže da do glasanja ima još mnogo vremena i da se nada prihvatanju amandmana, ali i da ovo nije pitanje zbog kojeg bi SVM uskratio podršku Vladi.
M. R. MILENKOVIĆ