Čekaju se socijalisti, LDP, LSV, SVM...
TRAGOM - Tempo preregistracije političkih stranaka ukazuje na to da će ih biti drastično manje
Prognoza ministra Markovića da će u Srbiji na kraju preostati koja desetina partija, umesto sadašnjih 500, pred obistinjenjem
Beograd - Socijalistička partija Srbije je jedina stranka u Vladi koja za sada nije podnela prijavu za preregistraciju, predviđenu novim Zakonom o političkim strankama. Dejan Backović, direktor SPS, kaže za Danas da su socijalisti do sada prikupili oko 80.000 potpisa, iako je neophodno 10.000, i da će u narednih 15 dana podneti prijavu. Među partijama koje čine vladajuću većinu u Narodnoj skupštini, a još se nisu preregistrovale, jesu i Liga socijaldemokrata Vojvodine i Savez vojvođanskih Mađara, a u Registar do danas nisu upisane ni Liberalno-demokratska partija, Demohrišćanska stranka Srbije i Socijaldemokratska unija.
Đorđe Milićević, portparol SPS, za naš list objašnjava da su socijalisti rešili da ovu godinu iskoriste za podrobnu evidenciju svojih članova.
- Ovu politički stabilnu godinu smo iskoristili da aktiviramo opštinske i okružne odbore stranke kako bi obavili celokupnu evidenciju naših članova. Posao je u najvećem delu završen i sada sređujemo podatke koje ćemo u zakonskom roku predati nadležnom Ministarstvu za državnu upravu i lokalnu samoupravu - kaže Milićević.
Proces preregistracije političkih stranaka počeo je 23. juna i trajaće do 23. januara. Ukoliko se ovim tempom nastavi, ispuniće se najava ministra za državnu upravu Milana Markovića da će posle preregistracije u Srbiji ostati tek koja desetina od sadašnjih 500 i više partija. Smanjenje broja partija će, prema rečima Markovića, omogućiti i lakšu kontrolu finansijskog poslovanja stranaka.
Do sada je u Registar političkih stranaka upisano njih 13 i to, redom, Demokratska stranka, G17 plus, Jedinstvena Srbija, Udruženi penzioneri i socijaldemokratska pravda, Zajedno za Kragujevac, Socijaldemokratska partija Srbije, Stranka za Sandžak, Nova Srbija, Demokratski savez Hrvata u Vojvodini, Partija ujedinjenih penzionera Srbije, Srpski pokret obnove i Demokratska stranka Srbije. U postupku preregistracije su Sandžačka narodna partija, SRS, SDA Sandžaka, Narodna partija, Pokret snaga Srbije-BK, Demokratska partija vojvođanskih Mađara, Demokratska unija doline Preševo. Ove stranke su predale prijavu i podnele potrebnu dokumentaciju za registraciju.
Vladan Batić, predsednik DHSS, za Danas kaže da će ovih dana predati prijavu za preregistraciju.
- Prikupili smo oko 12.000 potpisa i sada se radi na tehničkim detaljima. Očekujem da će sve biti gotovo za nekoliko dana, i odmah nakon toga podnećemo prijavu - najavljuje Batić.
Balint Pastor, funkcioner SVM, navodi da je stranka na nedavno održanom kongresu uskladila svoj statut sa Zakonom.
- Još u avgustu smo prikupili 2.380 potpisa građana, a razlog zbog kojeg do sada nismo predali prijavu je taj što smo tekst Statuta, koji je na mađarskom jeziku, preveli na srpski. U narednih nekoliko dana predaćemo svu dokumentaciju za preregistrovanje stranke - navodi Pastor za Danas.
Prema novom Zakonu o političkim partijama, političke organizacije koje žele da nastave sa svojim delovanjem moraju da sakupe 10.000 overenih potpisa građana, dok je strankama manjina neophodno 1.000 potpisa. Svaki potpis građana će biti proveravan, a protiv onih za koje se utvrdi da su podneli potpise u suprotnosti sa Zakonom biće podnete krivične prijave.
Registrovane političke organizacije moći će da nastave s radom ukoliko usklade svoj statut i druge opšte akte s odredbama novog zakona i podnesu prijavu za upis u Registar političkih stranaka. One koje to ne učine brišu se iz tog registra i iz Registra udruženja, društvenih organizacija i političkih organizacija i gube status pravnog lica.
Inače, prva stranka u starom registru Ministarstva za državnu upravu je Socijalistička partija Srbije, koja je upisana 27. jula 1990, a poslednja je Pokret veterana, registrovana 10. februara ove godine.
L. VALTNER