Banat pušta kući Sentu, Adu i Kanjižu
Uredba kojom su uvedene nove registarske tablice donela je i neke nove oznake, do sada nepostojeće u Srbiji. Opštine poput Kanjiže, Sente i Ade i nekih drugih, sada imaju svoj saobraćajni kod, što će doprineti i njihovoj boljoj vidljivosti, osim što će rasteretiti neke od opština pod koje su ove ranije potpadale.
Uz to, uvođenje tih lokalnih samouprava u red onih sa sopstvenom saobraćajnom oznakom korak je i ka ispravljanju granica upravnih okruga u Vojvodini, na šta već dugo apeluje Savez vojvođanskih Mađara.
Po rečima šefa poslaničke grupe SVM-a u Skupštini Srbije Balinta Pastora, veoma je važno to što su pravilnikom o registarskim područjima Kanjiža i neke druge opštine dobile svoju oznaku.
– Na sastanku SVM-a i SPS-a u maju dogovoreno je da Ada i Senta dobiju svoju, zajedničku oznaku i otarase se kikindskog prefiksa. To je sada ispoštovano pa žitelji ove dve opštine konačno i vidljivo pripadaju Bačkoj, gde i jesu, a ne Banatu, od kojeg ih deli reka – kaže Pastor.
Što se promene upravnih okruga tiče, Pastor kaže da uskoro očekuje razgovor s ministrom Milanom Markovićem, kada bi trebalo da bude postignut dogovor o vraćanju Sente i Ade u bački okrug.
– Postignut je dogovor između predsednika DS-a Borisa Tadića i prvog čoveka SVM-a Ištvana Pastora da se pristupi izmenama uredbe o upravnim okruzima. Ne samo zbog Severnobanatskog i Severnobačkog okruga već i zbog nekih drugih u Vojvodini gde postoje nelogičnosti, koje sputavaju njihov razvoj i otežavaju život građanima – kaže Pastor. – Treba promeniti mnogo propisa da bi se došlo do normalnog stanja u ova dva okruga. Normalno stanje je ono u kojem su bačke opštine u Severnobačkom okrugu, a banatske u ovom drugom. To je ispravno i po privrednoj i po geografskoj i svakoj drugoj logici.
Pastor kaže da je, nakon što je 1992. godine tadašnji Miloševićev režim uveo ovakve okruge, doneto mnogo propisa, a da su izgrađeni na takvoj podeli.
– Zakon o privrednim komorama smo uspeli da izmenimo i sada firme iz Ade, Sente i Kanjiže pripadaju Regionalnoj komori u Subotici, a ne u Kikindi. Uspeli smo da izbegnemo i nelogičnosti do kojih je moglo doći da nije usvojen jedan od naših amandmana na Zakon o prostornom planu 2010–2020. Taj dokument je veoma važan, a koncipiran je na sadašnjoj podeli okruga koji ne valjaju. Prihvaćen je naš amandman da, ukoliko okruzi uskoro budu revidirani, u roku od jedne godine će se menjati i prostorni plan – objašnjava Pastor.
Po njegovim rečima, SVM trenutno pregovara s političkim partnerima o ovom pitanju i svesni su toga da je promena okruga tek početak.
– Posle toga strpljivo treba menjati sve zakone i druge propise koji u sebi imaju lošu podelu okruga – najavljuje Pastor.
Naš sagovornik kaže da su se Tadić i Ištvan Pastor dogovorili da promena podele na okruge usledi brzo iako je tema veoma komplikovana jer je nelogičnosti s dosadašnjom podelom previše.
Promenama granica upravnog okruga na severu zemlje ne protivi se javno nijedna stranka. Ada, Kanjiža i Senta su vezane za Suboticu istim pozivnim brojem. Osim toga, Viši sud i Više tužilaštvo u Subotici takođe pokriva ove tri opštine. Veliki broj srednjoškolaca, posebno iz Ade i Kanjiže, školovanje nastavlja u Subotici, a i na lečenje dolaze u subotičku regionalnu bolnicu. Odnedavno vezuje ih i Regionalna privredna komora, a pojedinačne opštine dobile su i na vidljivosti dobijanjem registarskih oznaka, čime su se na još jedan način „odlepile“ od Kikinde kojoj su dopale podelom okruga iz 1992. godine.
P. KLAIĆ