Za raspravu o Deklaraciji javilo se 43 poslanika
Bez podrške LDP-a, manjine uzdržane
Liberalno-demokratska partija neće podržati deklaraciju o Kosovu u Skupštini Srbije, jer ona ne predstavlja zaokret u odnosu na dosadašnju pogrešnu politiku, izjavio je poslanik te stranke Zoran Ostojić.
Pružamo ruku zaokretu u kosovskoj politici, ali u deklaraciji koja je predložena nema zaokreta, rekao je Ostojić i dodao da ta stranka smatra da je potreban povratak na politiku "kada je predsednik Tadić pocepao prošlogodišnju rezoluciju Vuka Jeremića i napisao drugu".
Šef poslaničke grupe manjina Balint Pastor izjavio je danas da će njegova stranka biti uzdržana u glasanju o Deklaraciji, jer je taj tekst nejasan, neprecizan i ne navodi mere koje bi Vlada Srbije mogla preduzeti.
Deklaracija je spisak lepih želja, sa formulacijama iz 2007. 2006. i 2005. godine, koje ne daju odgovore na važna pitanja, rekao je Pastor.
Poslanik Koalicije Albanaca Preševske doline Riza Haljimi izjavio je danas da ne može da podrži deklaraciju Vlade Srbije o Kosovu, mada je, priznao je, bolja od prethodnih.
Haljimi je, u skupštinskoj raspravi o tom dokumentu, rekao da se ne slaže sa mnogim konstatacijama u deklaraciji, kao ni sa stavovima o Kosovu, koje predominantno iznose njegove kolege poslanici.
On je, upoređujući položaj Srba na Kosovu sa položajem Albanaca u opštinama Bujanovac, Preševo i Medveđa, ocenio da su uslovi za život u srpskim enklavama na Kosovu u mnogome bolji od onih koji postoje u Preševskoj dolini.
Narodni poslanik DSS Slobodan Samardžić za krizu na severu Kosova i Metohije optužio je ekspanzionističku politiku Albanaca u pokrajini i regionu, zapadne zemlje i Vladu Srbije koja je za saveznike izabrala upravo te zemlje.
U dijalogu s Prištinom Beograd postepeno priznaje nezavisnost Kosova, dodao je Samardžić, zbog čega njegova stranka smatra da je neophodna hitna promena državne politike prema južnoj pokrajini.
Dragan Todorović rekao je da će radikali podržati deklaraciju samo zato što ne žele da "naši neprijatelji seire nad podelama unutar srpskog naroda", ali je dodao i da sva odgovornost za problem Kosova pada na vlast.
Radikali su se založili za vraćanje kosovskog problema u UN, rekao je Todorović i upitao predstavnike vlasti: "zašto ste taj problem prebacili na EU, kad Srbija nije članica Unije".
Primećujući da bi bilo celishodnije da je ova sednica održana iza zatvorenih vrata predstavnik Saveza vojvođanskih Mađara Balint Pastor izjavio je da tekst deklaracije za njih nije prihvatljiv, da će se kod glasanja uzdržati, ali da se on nada da to neće biti pogrešno protumačeno.
Deklaracijom treba da poručimo da smo i dalje opredeljeni za dijalog, koji je prekinut potezima vlasti u Prištine, rekla je danas u Skupštini Srbije predsednica poslaničke grupe Za evropsku Srbiju Nada Kolundžija.
Ta poruka je važna pre svega za građane na Kosovu, ali to je poruka i međunarodnim organizacijama, koje treba da spreče sve akcije koje dijalog ugrožavaju.
Odgovorno je tražiti da Srbija čini ono čime će pokazati da poštuje međunarodno pravo i međunarodne obaveze, ali i čime će pokazati ljudima na Kosovu da će učiniti sve da ih zaštiti i omogući im normalne uslove za život, rekla je Kolundžija.
Poslanička grupa SPS -JS će podržati deklaraciju, poručio je danas u Skupštini Branko Ružić i dodao da svi zajedno treba da izrazimo divljenje građanima i velikodostojnicima SPC koji su u posebnoj krizi na Kosovu primenili jedini mogući oblik protesta, "gandijevski", kako bi se izborili za svoje legitimno pravo.
Mi moramo da se borimo za naš državni i nacionalni interes i da apelujemo na staloženost i strpljenje i to pozivajući se na međunarodno pravo, jer smo mi subjekt tog prava, a ne neka samoproklamovana država Kosovo, rekao je Ružić.
Bilo kakav nasilni akt nije način da se problem reši, jedini put ostaje dijalog, a uslovi za nastavak dijaloga su najpre da se stvari vrate u prethodno stanje, a zatim i da se ono što su građani srpske nacionalnosti u pokrajini tražili formalizuje, napomenuo je Ružić.