Vojvođanske stranke glasaju „za”
Parlamentarna većina za usvajanje rebalansa budžeta za ovu godinu postoji pošto su juče podršku ovom dokumentu najavile i vojvođanske stranke nakon što je Vlada Srbije prihvatila amandman Saveza vojvođanskih Mađara. SVM i LSV su svoj glas „za“ rebalans uslovili zahtevom da Pokrajini do kraja godine bude isplaćen dug države za kapitalne investicije od osam milijardi dinara. Iz republičke kase novac će biti isplaćen u tri jednake rate, i to 1. i 15. novembra, a poslednja tranša trebalo bi da „legne“ u pokrajinsku kasu 1. decembra ove godine. Razlog zbog kojeg je SVM podneo ovaj amandman obrazložen je činjenicom da je od devet projektovanih milijardi, do oktobra u Vojvodinu stigla svega jedna pa je stoga ova stranka, zajedno s LSV-om, zahtevala poštovanje Ustava, u kojem piše da budžet APV iznosi najmanje sedam posto republičkog, uz klauzulu da se tri sedmine pokrajinske kase koristi za finansiranje kapitalnih rashoda.
Šef kluba manjina Balint Pastor ponovio je juče da poslanici nisu tražili nove pare već samo realizaciju planirane cifre, predviđene originalnim budžetom za kapitalne investicije APV. Zahvaljujući tim uplatama biće omogućen nastavak realizacije važnih projekata u APV, kao što je Klinički centar u Novom Sadu. Na pitanje koje su garancije da će Vlada ispuniti obećanje, Pastor odgovara da SVM polazi od toga “da živimo u pravnoj državi i da će Vlada poštovati svoju obavezu”.
Portparolka LSV-a Aleksandra Jerkov rekla je juče novinarima da je prihvatanjem amandmana SVM-a rebalans budžeta postao prihvatljiv za Ligu i da će glasati „za„. Ona podvlači da su se LSV i SVM, dve stranke iz Vojvodine, u parlamentu borile za to da rebalansom Pokrajini pripadne ono što joj je Ustavom zagarantovano, dok je, kako je navela, Vlada Vojvodine ostala nema.
Na pitanje koja je garancija da će država isplatiti Vojvodini dug do kraja godine kada to do sada nije činila, Aleksandra Jerkov je rekla da je sada zakonom predviđena dinamika isplate, ali i da je garancija to što Vlada mora da poštuje zakone koje parlament donosi.
Ovom epilogu prethodilo je odlaganje starta sesije u dva navrata, pošto od 9.30 sati pa sve do poslepodneva nije mogao da se sakupi kvorum za održavanje sednice Odbora za finansije, koji je trebalo da verifikuje Vladine amandmane. Gotovo do 15 časova čekao se dolazak iz Niša poslanika URS-a Branislava Jovanovića, a u toj stranci tvrde da njegovo kašnjenje nema nikakvu političku pozadinu već je isključivo „tehničke prirode“.
Dok je putovao ka Beogradu, Jovanovića su kritikovale njegove kolege iz vladajuće koalicije pa je tako šef socijalista Branko Ružić rekao da svaki član Odbora ima svog zamenika koji može glasati, tako da je bar zamenik mogao doći. Aleksandra Jerkov je naglasila da “poslanici koji ne ispunjavaju svoje obaveze moraju biti sankcionisani”, dok je Aleksandar Jugović (SPO) ocenio da je odlaganje sednice Odbora dokaz neodgovornosti i znak da država ide u smeru suprotnom od EU.
Šef poslaničke grupe PUPS-a Momo Čolaković nije video loše namere u postupku kolege iz vlasti, pošto se u parlamentu oseća opuštenost u radu, ali je i dodao da očekuje od poslanika da do kraja mandata pokažu odgovornost. Sam Branislav Jovanović, ulazeći žurno u odborsku salu, samo je kratko rekao: “Pa rekli ste mi da moje prisustvo nije neophodno”.
Rebalansom ovogodišnjeg budžeta predviđeni su prihodi od 707,35 milijardi dinara i rashodi od 850,9 milijardi, tako da će deficit biti 142,7 milijarde dinara.
Zakonom o budžetu za 2011. godinu bio je predviđen deficit od 120,5 milijardi dinara. Celokupna opozicija u parlamentu izjašnjava se protiv rebalansa.
Parlamentarci su juče razmatrali više od 90 amandmana na predloženi zakon, a od toga Vlada je prihvatila samo pet.
S. STANKOVIĆ