SVM, URS, PUPS, SDPS i NS podržaće rezoluciju
Poslanici Ujedinjenih regiona Srbije, Partije ujedinjenih penzionera, Socijaldemokratske partije Srbije, Nove Srbije i Saveza vojvođanskih Mađara najavili su večeras podršku tekstu rezolucije o Kosovu i Metohije.
Šef Poslaničke grupe Saveza vojvođanskih Mađara (SVM) Balint Pastor izjavio je danas da će poslanici ove stranke glasati za rezoluciju, jer žele da podrže hrabrost predsednika Tomislava Nikolića i premijera Ivice Dačića u suočavanju sa realnošću na Kosovu i Metohiji.
Podržavamo hrabrost, novu politiku i suočavanje sa realnošću, a ne tekst rezolucije, rekao je Pastor i naglasio da vojvođanski Mađari podržavaju autonomiju Srba na Kosovu i Metohiji.
"Mogli bismo terati mak na konac i pitati gde to ima da većinski narod ima autonomiju u sopstvenoj državi, ali to nije važno", rekao je Pastor.
Mađari vas sigurno razumeju, jer je Mađarska 1920. godine izgubila dve trećine teritorije, rekao je Pastor.
Sve rezolucije i deklaracije koje su do sada usvojene o Kosovu i Metohiji bile su bez pravnog i političkog uticaja, pa ni ova sada nije ništa drugačija, rekao je Pastor.
"Stvari su se korenito promenile u proteklih šest meseci, komunikacija predsednika Vlade Srbije se promenila i to vidimo kao kraj dogme "i Kosovo i Evropska unija", rekao je Pastor i dodao da rejting nije više važan i da su premijer i predsednik počeli da govore istinu.
Za SVM, rekao je Pastor, prihvatljivo je mirno rešavanje svih nesporazuma i sukoba kroz dijalog i uvažavanje interesa većine i manjine.
"Sve dosadašnje rezolucije i deklaracije sadržale su elemente koji su bili ratno-huškačke, predviđale su prekid diplomatskih odnosa sa državama, proglašavanje vojne neutralnosti i bile su bez ikakvog pravnog i političkog uticaja", rekao je Pastor.
Zato smo mi uvek bili uzdržani prilikom glasanja, rekao je Pastor i podsetio da su poslanici SVM glasali samo za rezoluciju od 26. jula 2010. godine kada je Vlada Srbije tražila od Generalne skupštine Ujedinjenih nacija otvaranje dijaloga sa Prištinom.
Šef Poslaničke grupe Nove Srbije Miroslav Markićević je najavio podršku osam poslanika ove stranke predlogu rezolucije.
"NS podržava politiku koju vode država i vlada koja ima kontinuitet. Podržavamo nastavak razgovora sa ljudima koji predstavljaju Albance s Kosova“, kazao je on dodajući da NS zahteva da se o svakom koraku izveštavaju poslanici, za razliku od prošlog saziva kada su neredovno informisali Skupštinu.
Markićević je ocenio da je rezolucija dovoljno tolerantna za sve opcije, bez obzira na politička opredeljenja, i ujedno kritikovao današnju raspravu u parlamentu.
On je podvukao da je osnova dokumenta da Republika Srbija nikada neće priznati nezavisnost Kosova i da se oko toga svi slažu.
"Nećemo priznati nezavisnost Kosova sve dok ono ne postane članica UN, pa čak i da u nekom slučaju bude, neće biti priznato ako se Srbi s tim ne slože. Srbi žive tamo i živećemo vekovima jedni pored drugih. U interesu je svih da se dogovorimo“, poručio je on.
Šef Poslaničke grupe Socijaldemokratske partije Srbije Milorad Mijatović rekao je da će glasati za rezoluciju i istakao da bi premijer Dačić trebalo da
nastavi razgovore sa Prištinom u Briselu.
Trebalo bi da se borimo i tražimo rešenje na osnovu dva prinicipa, relanosti i pravednosti, rekao je Mijatović i istakao da nije normalno da Srbi ne mogu u Prištinu, a Albanci na sever.
Šef Poslaničke grupe Ujedinjenih regiona Srbije Vladimir Ilić rekao je da će poslanici URS glasati za rezoluciju, jer se njome šalje jasna i važna poruka domaćoj i međunarodnoj javnosti, kao i Albancima.
Kriza na Kosovu se produbljuje, Srbi sve teže žive i nema povratka, rekao je Ilić i istakao da je rezolucija istinski i hrabar potez u rešavanju pitanja Kosova i Metohije, kao i definisanja osnovih prinicpa za pregovore sa Prištinom u Briselu.
Svi dogovori koji se postignu trebalo da idu ka sveobuhvatnom rešenju pitanja Kosova i omoguće nastavak evropskih integracija, naglasio je Ilić.
On smatra da Vlada Srbije, kroz rezoluciju, ima dovoljno prostora za produktivan dijalog i nosi odgovornost za sudbinu ovih pregovora.