Stefanović o Kosovu, Palma o LGBT

O čemu narodni poslanici najčešće pričaju u medijima

Najmanje se govori o obrazovanju i nauci, jugu Srbije, Sandžaku i zdravstvu

Beograd - Poslanici Skupštine Srbije za prvih šest meseci rada u štampanim medijima najviše su davali izjave o skupštinskim temama, među i unutarstranačkim odnosima, kao i o kosovskom problemu, pokazuje istraživanje inicijative Otvoreni parlament i medijskog arhiva Ebart.

Ekonomija je kao tema interesovanja poslanika tek na četvrtom mestu, dok izjave o evropskim integracijama čine svega nešto više od dva odsto od ukupnog broja izjava u medijima.

Analiza pokazuje da je lider LDP Čedomir Jovanović bio najzastupljeniji u medijima i da je najviše - 80 od ukupno 463 izjave, pričao o Kosovu. Jovanović je u odnosu na sve druge poslanike najviše pričao i o državnoj upravi i o kriminalu i korupciji, o čemu je za prvih šest meseci rada parlamenta dao 62 izjave.

„Najglasniji“ o kosovskom pitanju bio šef poslaničke grupe DS Borislav Stefanović sa 220 izjave na tu temu. Posle njega, Kosovo je tema interesovanja i poslaniku DSS Slobodanu Samardžiću, koji je o tome pričao 115 puta do 31. decembra 2012. O autonomiji Vojvodine u izjavama se najviše ističe predstavnik SVM Balint Pastor, Dragan Šutanovac (DS) najčešće se bavio bezbednošću, a ekonomijom Dušan Bajatović (SPS). Predsednica Odbora za evropske integracije Milica Delević (DS), u skladu sa svojom funkcijom, najviše je među poslanicima pričala o približavanju Srbije ka EU, dok se u temama o Hagu i ratnim zločinima izdvojio Vuk Jeremić (DS), koji nije prisustvovao sednicama parlamenta. Jeremić je, inače, na prvom mestu i po spoljnopolitičkim i „ostalim temama“.

Poslanik DS Dragoljub Mićunović u odnosu na svoje kolege iz skupštine najviše je u medijima govorio o stranačkim odnosima, dok je poslanik socijalista Branko Ružić pričao o imovini političara, inače, najmanje zastupljenoj temi. Poslanik SNS Zoran Babić istakao se među poslanicima govoreći u medijima o skupštini i poslanicima, a njegov stranački kolega Vladimir Cvijan o pravosuđu.

Lider JS Dragan Marković Palma je od 250 poslanika najviše 41 put davao izjave o LGBT populaciji, o kojoj su svi ostali poslanici pričali po manje od deset puta. Marković je još na prvom mestu i po temama o lokalnoj samoupravi i izborima, a na drugom mestu kada je reč o spoljnoj politici. Kulturom i medijima najviše se u štampi bavio Siniša Kovačević (DSS), obrazovanjem i naukom Miodrag Stojković (DS), socijalnom politikom Ranka Savić (LDP), zdravstvom Dušan Milisavljević (DS), a sportom Aleksandar Antić (SPS).

Poslanici zastupljeniji od poslanica

Istraživanje Otvorenog parlamenta i Ebarta pokazuje da se od 250 poslanika 56 njih nije pojavljivalo u štampanim medijima. Od 194 poslanika koja su davala izjave, čak njih 80 je to činilo manje od deset puta. Posmatrajući po polnoj strukturi, poslanici su dali ukupno 7.490 izjava za prvih šest meseci rada parlamenta, a poslanice 1.249. Od 82 poslanice, njih 32 nikada nisu dale izjavu za štampane medije.

B. CVEJIĆ

18. mart 2025.

10,00 - Beograd - Sednica Narodne skupštine

19. mart 2025.

10,00 - Beograd - Narodna skupština – nastavak glasanja (I sednica Prolećnog redovnog zasedanja)

16,15 - Šupljak - Sastanak sa zamenikom ministra spoljnih poslova i spoljne trgovine Mađarske Leventeom Mađarom

20. mart 2025.

10,00 - Subotica - Gostovanje u Podcast emisiji „Het nap plus” nedeljnika Het nap

21. mart 2025.

12,00 - Budimpešta - Gostovanje u podkast emisiji poslanika Fidesa u Parlamentu Mađarske i zamenika ministra za evropske poslove, Pala Žigmonda Barne

22. mart 2025.

17,00 - Bezdan - Svečana predaja obnovljene zgrade pozorišta

24. mart 2025.

16,00 - Hajdukovo - Sednica Predsedništva i Saveta SVM-a

25. mart 2025.

07,30 - Subotica - Gostovanje u jutarnjem programu Subotičkog mađarskog radija „Napindító” (na mađarskom jeziku, uživo)

26. mart 2025.

11,45 - Budimpešta - Sastanak sa državnim sekretarom Mađarske za nacionalnu politiku, Lerincem Načom

27. mart 2025.

10,00 - Subotica - Sastanak sa zamenikom šefa misije Ambasade Mađarske u Beogradu, Gaborom Palinkašem

17,00 - Subotica - Sednica Saveta Gradske organizacije SVM-a u Subotici

1. april 2025.

17,30 - Subotica - Sastanak sa potpredsednikom Vlade Mađarske Žoltom Šemjenom

2. april 2025.

09,00 - Beograd - Razgovor sa predsednikom Republike Srbije, Aleksandrom Vučićem

17,00 - Subotica - Svečano potpisivanje ugovora o dodeli stipendija za studente medicine, stomatologije i ekonomije u organizaciji Nacionalnog saveta mađarske nacionalne manjine

3. april 2025.

10,30 - Subotica - Intervju dnevnom listu „Politika” 

14,00 - Subotica - Generalni konzulat Mađarske u Subotici - svečano uručenje državnih odlikovanja povodom nacionalnog praznika Mađarske

7. april 2025.

16,00 - Hajdukovo - Sednica Predsedništva i Saveta SVM-a

8. april 2025.

07,30 - Subotica - Gostovanje u jutarnjem programu Subotičkog mađarskog radija „Napindító” (na mađarskom jeziku, uživo)

10. april 2025.

17,00 - Budimpešta - Sastanak sa predsednikom Vlade Mađarske, Viktorom Orbanom

15. april 2025.

10,00 - Beograd - Druga posebna sednica Narodne skupštine u Četrnaestom sazivu - Na dnevnom redu: Izbor Vlade

13,00 - Beograd - Snimanje emisije „Közügyek” TV Pannon (na mađarskom jeziku; na programu u 18,00 časova)

16. april 2025.

10,00 - Beograd - Sednica Narodne skupštine

16,30 - Beograd - Dan za glasanje (Druga posebna sednica Narodne skupštine u Četrnaestom sazivu - Izbor Vlade)

22. april 2025.

07,30 - Subotica - Gostovanje u jutarnjem programu Subotičkog mađarskog radija „Napindító” (na mađarskom jeziku, uživo)

28. april 2025.

10,00 - Subotica - Gostovanje u Podkast emisiji „Het nap plus” nedeljnika "Het nap"

12,00 - Subotica - Intervju dnevnom listu „Dnevnik”           

16,00 - Hajdukovo - Sednica Predsedništva i Saveta SVM-a

30. april 2025.

10,00 - Novi Sad - Gostovanje u emisiji „PoliTér” Drugog kanala Radio Novog Sada (na mađarskom jeziku; uživo)

6. maj 2025.

07,30 - Subotica - Gostovanje u jutarnjem programu Subotičkog mađarskog radija „Napindító” (na mađarskom jeziku, uživo)

10,30 - Subotica - Sastanak sa Igorom Velimirovićem, Načelnikom PU Subotica

10. maj 2025.

10,00 - Doroslovo - II vojvođanska medijska konferencija

12. maj 2025.

10,00 - Sentandreja (Mađarska) - Pozdravni govor na susretu udruženja građana Karpatskog basena „Civil Kavalkád“

14. maj 2025.

19,00 - Čantavir - Sednica mesne organizacije Saveza vojvođanskih Mađara

15. maj 2025.

18,00 - Senta - Sednica mesne organizacije Saveza vojvođanskih Mađara

20. maj 2025.

07,30 - Subotica - Gostovanje u jutarnjem programu Subotičkog mađarskog radija „Napindító” (na mađarskom jeziku, uživo)

19,00 - Kanjiža - Sednica mesne organizacije Saveza vojvođanskih Mađara

21. maj 2025.

17,00 - Temerin - Obilazak zgrade sedišta Mađarskog udruženja zanatlija i preduzetnika Temerin pre renoviranja

18,00 - Temerin - Sednica mesne organizacije Saveza vojvođanskih Mađara

22. maj 2025.

17,00 - Budimpešta - Sastanak sa predsednikom Vlade Mađarske, Viktorom Orbanom

24. maj 2025.

09,30 - Palić - Sastanak sa Silardom Nemetom, potpredsednikom Fidesa, poverenikom, poslanikom u Parlamentu Mađarske, predsednikom Mađarskog rvačkog saveza

10,00 - Palić - Palićke Olimpijske igre i Memorijalni dani „Lajoš Vermeš” – polaganje venaca kod spomenika Lajoša Vermeša

12,00 - Subotica - Svečano otvaranje Vojvođanskog galopa

16,30 - Subotica - Memorijalna trka „Pásztor István”

18,30 - Subotica - Finale Vojvođanskog galopa i uručenje nagrada

26. maj 2025.

11,00 - Subotica - Sastanak sa Antonijom De Blasiom, predsednikom Udruženja Zdravih gradova Karpatskog basena

27. maj 2025.

10,00 - Subotica - Gostovanje u Podkast emisiji „Het nap plus” nedeljnika "Het nap"

28. maj 2025.

10,00 - Palić - Svečano potpisivanje ugovora o dodeljenim sredstvima ustanovama i udruženjima po konkursu NSMNM

29. maj 2025.

09,00 - Budimpešta - Učešće na četvrtoj CPAC Hungary - međunarodnoj Konferenciji konzervativne političke akcije

30. maj 2025.

16,00 - Novi Sad - Obeležavanje 10. godine od osnivanja Studentskog doma „Evropa”

3. jun 2025.

07,30 - Subotica - Gostovanje u jutarnjem programu Subotičkog mađarskog radija „Napindító” (na mađarskom jeziku, uživo)

16,00 - Subotica - Sednica Saveta Gradske organizacije SVM u Subotici

4. jun 2025.

16,00 - Bački Vinogradi - Svečanost povodom Dana mađarskog nacionalnog jedinstva

5. jun 2025.

09,00 - Budimpešta - Plenarna sednica Foruma mađarskih poslanika Karpatskog basena

17. jun 2025.

08,00 - Subotica - Gostovanje u jutarnjem programu Subotičkog mađarskog radija „Mozaik” (na mađarskom jeziku, uživo)