Skupština o železnici
Novi zakon o železnici omogućiće veću efikasnost železničkog sistema Srbije, primenu evropskih propisa, a poboljšaće se i uslovi prevoza, rekao poslanicima ministar Milutin Mrkonjić. SVM uslovljava podršku zakonu usvajanjem amandmana koji bi Vojvodini omogućio upravljanje železnicom na svojoj teritoriji.
Poslanici republičkog parlamenta završili su današnji rad, a debatu o novim zakonskim rešenjima o železnici, koja bi trebalo da poboljšaju efikasnost železničkog sistema, nastaviće sutra.
Nakon toga poslanici bi trebalo da pređu na razmatranje predloga zakona iz oblasti zdravstva, a reč je o predlozima zakona o pravima pacijenata i o zaštiti lica sa mentalnim smetnjama.
Ministar saobraćaja Milutin Mrkonjić izjavio je da Predlog zakona o železnici stvara uslove za otvaranje tržišta i pojavu više železničkih prevoznika što će, kako je naveo, pojačati konkurenciju i poboljšati uslove prevoza.
Na sednici Skupštine Srbije, Mrkonjić je rekao da se novim zakonom o železnici predviđa razdvajanje železničkog sistema Srbije na deo za upravljanje infrastrukturom, organizovanje i regulisanje saobraćaja i na deo za prevoz putnika i roba.
Novi zakon će omogućiti veću efikasnost železničkog sistema Srbije i primenu evropskih propisa u njemu, rekao je Mrkonjić i dodao da Predlog zakona o železnici pruža osnovu za reformu železnice u Srbiji.
Ministar je rekao da je zakonom predvidjeno i da Skupština Srbije na predlog Vlade usvoji petogodišnji Nacionalni program železničke infrastrukture u kome će biti utvrđeno stanje infrastrukture i mere potrebno za njeno održavanje i razvoj.
Za dve godine biće udvostručen vozni park
Pomoćnik ministra saobraćaja Dejan Lasica je na sednici skupštinskog Odbora za prostorno planiranje, saobraćaj, infrastrukturu i telekomunikacije, najavio velike nabavke u oblasti voznih sredstava i infrastrukture.
Kako je rekao, za dve godine će biti udvostručen vozni park i kapaciteti zahvaljući kojima će železnice u Srbiji moći da budu konkurentnije.
Predlogom zakona o železnici se, rekao je Lasica, predviđa integracija domaćih železnica u transportne usluge i železnički sistem EU, kao i harmonizacija domaćih propisa sa važećim evropskim zakonima.
Poslanici SVM-a i LSV-a ocenjuju da Vojvodina treba da ima nadležnosti u železničkoj infrastrukturi na svojoj teritoriji.
Šef poslaničke grupe Saveza vojvođanskih Mađara Balint Pastor rekao je da će ta stranka podržati taj zakonski predlog ukoliko bude usvojen njen amandman kojim se traži da Vojvodina i lokalne samouprave mogu da upravljaju železničkom infrastrutkurom na svojoj teritoriji.
"Najbitnije je da AP Vojvodina može da ima određene nadležnosti u vezi sa upravljanjem železničkom infrastrukturom", rekao je Pastor na sednici Skupštine Srbije.
Pastor je odbacio tvrdnje da poslanici iz Vojvodine žele da "rasture" Železnicu Srbije i istakao da bi trebalo omogućiti Vojvodini da konkuriše kod evropskih i drugih fondova i da ulaže u infrastrukturu.
Reagujući na izlaganje Pastora, Mrkonjić je rekao da Srbija sarađuje sa Mađarskom kako bi se krak od Beograda do Budimpešte završio u najkraćem roku, istakavši da Vojvodina, ili neka druga regija u Srbiji nema mogućosti da to sama obavi.
Poslanik LSV-a Đorđe Stojšić rekao je da sistem železnica višedecenijski propada kako u domenu transporta robe tako i transporta putnika.
Stojšić je, tokom skupštinske debate o novim rešenjima u oblasti železnica, naveo da je prvi voz 1829. godine, koji je saobraćao od Liverpula do Mančestera, išao 56 kilometara na sat, dok je sada u Srbiji prosečna brzina vozova 40 kilometara na sat.
Govoreći u prilog tome da Vojvodina treba da ima nadležnosti nad železničkom infrastrukturom na svojoj teritoriji, Stojšić je naveo da je tako u periodu od 1977. do 1989. godine, kada je imala te nadležnosti, remontovala 527 kilometara pruga, sve su elektrificirane, nabavljeno je više od 10 električnih lokomotiva, 10 elektromotornih vozova i druga oprema
Uz opasku da je i sednica parlamenta započela sa 20 minuta zakašnjenja, u stilu železnica, poslanica LDP-a Judita Popović je rekla da su najveći problem u toj oblasti loša infrastruktura i partijsko rukovođenje, te da ne vidi da će ti problemi biti rešeni novim zakosnkim predlozima.
Jedna od tema o kojoj će parlamentarci raspravljati tokom sednice je i učešće pripadnika VS u još jednoj mirovnoj misiji EU - reč je o misiji na Maliju, gde će biti upućeno 13 pripadnika VS.
Poslanici će razmatrati i izveštaj skupštinskog Odbora za kontrolu službi bezbednosti o izvršenom nadzoru nad radom službi bezbednosti za 2012. godinu.
Na dnevnom redu sednice su i dva zakonska predloga iz oblasti zdravstva - o pravima pacijenata i o zaštiti prava pacijenata sa mentalnim smetnjama.