Regioni prošli na mišiće
Tesna većina u skupštini za predlog URS-a
Kontra - Protiv SVM, uzdržani LSV i PUPS, a četiri poslanika DS i jedan socijalista nisu ni glasali. Prvi put od formiranja Vlade parlamentarna većina nije bila tako nejedinstvena
Prvi put od konstituisanja ove vlade poslanici iz gotovo svih vladajućih stranaka otkazali su lojalnost i nisu glasali za zakonski predlog koalicionog partnera.
Zakon o finansiranju lokalne samouprave, koji su predložili Ujedinjeni regioni Srbije Mlađana Dinkića, usvojila je juče parlamentarna većina, ali u krnjem sastavu.
Vladajući orkestar odavno nije delovao raštimovanije, a Zakon je usvojen glasovima samo 108 poslanika vladajuće koalicije od 127, koliko ih je bilo u sali. Protiv je bio SVM, uzdržani LSV i PUPS, a četiri poslanika DS-a (Gordana Čomić, Dragoljub Mićunović, Miroslav Martić i Branka Ljiljak), kao i socijalista Dejan Radenković nisu ni glasali. Dinkić praktično duguje zahvalnost opoziciji jer je njegov zakon prošao isključivo zbog odluke opozicionih stranaka da uopšte ne prisustvuju glasanju.
Dinkić je, komentarišući to da je Zakon usvojen tankom većinom, rekao da se time „samo pokazalo ko je za decentralizaciju samo na rečima".
- Svi koji nisu glasali suštinski se plaše gubljenja moći centralne vlasti - kazao je Dinkić.
Lider LSV-a Nenad Čanak objašnjava da su poslanici te stranke bili uzdržani jer su „hteli da pokažu stav da to nije decentralizacija već prikupljanje političkih poena". On smatra da taj propis neće rešiti ni pitanje transfera lokalnim samoupravama već će „samo proizvesti nov tip prebacivanja odgovornosti sa centra države na lokal".
- Zakon odgovara samo nekima, a ne celoj državi, ni procesu decentralizacije. Samo neke lokalne samouprave će profitirati, a najviše Beograd - kazao je Čanak.
Šef poslaničke grupe SVM Balint Pastor kaže da će „Dinkićev zakon proizvesti visok deficit budžeta, što bi moglo da dovede do problema u finansiranju Vojvodine".
- Usvajanjem Zakona biće teško obezbediti sedam odsto republičkog budžeta za finansiranje pokrajine i tri sedmine za kapitalne investicije u Vojvodini - rekao je Pastor.
Poslanik LDP-a Ivan Andrić smatra da usvajanje Zakona, i pored upozorenja iz Fiskalnog saveta i MMF-a, pokazuje da su prevagnuli politički interesi vladajuće koalicije.
- Zakon je usvojen na silu, bez faktičke većine. I imaće katastrofalne posledice jer će stvoriti rupu u budžetu koja će moći da se pokrije samo novim zaduživanjem na jesen - dodaje Andrić.
Poslanica SNS-a Jorgovanka Tabaković ocenjuje da je Dinkićev zakon „šarena laža" i da lokalne samouprave ne mogu imati više novca jer se sredstva u republičkom budžetu ne povećavaju.
Kakva je sudbina četiri preostala predloga URS o decentralizaciji
Dačić i Petrović ukočili Dinkića
Iako je URS sproveo peticiju za pet zakonskih predloga o decentralizaciji , već sada je izvesno da će bar dva zakona teško proći u parlamentu.
Predloženi zakon o direktnom izboru gradonačelnika najverovatnije neće ni doći pred poslanike jer se, kako saznajemo, njegovom usvajanju najviše protivi SPS, a ni u DS ne gledaju rado na taj Dinkićev predlog.
Sporan je i zakon o poljoprivrednom zemljištu pošto zeleno svetlo za donošenje tog akta mora da da Ministarstvo poljoprivrede. Imajući u vidu da ministar poljoprivrede Dušan Petrović i Dinkić nisu u najboljim odnosima, očekivano je da resorno ministarstvo zateže sa davanjem saglasnosti da se taj zakon nađe u skupštinskoj proceduri.
A treći - zakon o javnoj svojini, za koji su u URS-u tražili podršku građana, uskoro će predložiti Vlada Srbije, a ne ta stranka. Taj zakon je, naime, u evropskoj agendi, tako da će parlament dati prednost predlogu Cvetkovićevog kabineta, a ne Dinkićeve opcije.
I zakon o porezu na imovinu koji je bio u paketu URS-a neće ubrzo ugledati svetlost dana jer bi njegova primena mogla da počne tek 1. januara 2012.
BILJANA BOJIĆ, NENAD ČALUKOVIĆ