Regionalizacija menja Statut?
Beograd -- Vlada Srbije trebalo bi na sutrašnjoj sednici da raspravlja o predlogu Zakona o regionalnom razvoju, kojim bi se uvele regije na teritoriji Srbije.
U međuvremenu, Statut Vojvodine izgleda da više nije tema za demokrate, koji sve češće govore o regionalizaciji i ustavnim promenama. Kada se ima u vidu da je predsednik Tadić pre nekoliko dana rekao da regionalizacija ne znači stvaranje regija koje bi ličile na Vojvodinu i Kosovo, pojavile su se i ocene da DS pokušava da pitanje Statuta zameni pitanjem regionalizacije.
Koalicioni partner demokrata, Savez vojvođanskih Mađara, to tumači kao način da se odloži usvajanje Statuta Vojvodine.
U Vladi Srbije u toku je usaglašavanje teksta Zakona o regionalnom razvoju, a prema nekim najavama, on bi, iako za sada nije uvršten u dnevni red, mogao da se nađe pred članovima Vlade na sutrašnjoj sednici.
Nezvanično se moglo čuti da taj predlog zakona predviđa formiranje sedam regiona u Srbiji i to – Beograd, Vojvodina, Zapadna, Istočna, Centralna i Južna Srbija i Kosovo i Metohija.
Balint Pastor tvrdi za B92 da taj zakon ne treba povezivati sa Statutom Vojvodine.
“Taj će Zakon uspostaviti isključivo statističke regione koji nemaju veze sa administrativnim regionima”, navodi Pastor.
“Ti statistički regioni su bitni prvenstveno zbog toga da bi određene oblasti mogle konkurisati u Evropskoj uniji iz pretpristupnih fondova, ali ih ne smemo poistovećivati sa administrativnim regionima”, ukazuje on.
“Za to je svakako potrebno menjati Ustav, znači Statut Vojvodine bi trebalo potvrditi bukvalno odmah, jer je to obaveza prema važećem Ustavu, a posle možemo razgovarati o eventualnim drugim administrativnim regionima”, rekao je Pastor.
On smatra i da Demokratska stranka nametanjem nove teme - izmene Ustava, pokušava da odloži donošenje Statuta Vojvodine, što je obaveza po važećem Ustavu, donetom pre samo tri godine.
“Ove promene Ustava, po meni, nije moguće sprovesti na kratke staze zbog procedure promene Ustava, pa zbog toga to ne bi trebalo da služi kao izgovor za nepotvrđivanje Statuta Vojvodine u Narodnoj Skupštini Republike Srbije”, kaže Pastor.
Međutim, demokrate demantuju da je Statut Vojvodine doveden u pitanje i da je uslovljen procesom regionalizacije i ustavnim promenima.
Predsednik Pokrajinskog odbora DS-a Vojvodine Dušan Elezović kaže da Tadić nijednom rečenicom nije naznačio da će se vojvođanski statut i prenos nadležnosti pokrajini - sprovesti tek na kraju mandata.
I Aleksanadar Popov iz Centra za regionalizam za B92 navodi da se regionalizacija nikako ne sme vezivati za Statut Vojvodine.
Popov, međutim, primećuje da je veoma čudno što čak ni članice vladajuće koalicije nemaju jedinstvene stavove o tim pitanjima, kao i da se nije smelo dozovoliti da Statut Vojvodine postane neka vrsta političkog skandala.
“Ista je vladajuća garnitura, taj deo vojvođanski, bez oponiranja centrali u Boegradu, čak je i SPS glasao za Statut i sada se postavlja pitanje šta se u međuvremenu desilo da se pojave sumnje u to da li je Statut u skladu sa Ustavom ili ne, pre svega u okviru vladajuće koalicije”, rekao je Popov.
“To bi oni morali da objasne i vojvođanskoj javnosti i javnosti cele Srbije. Cela ta priča, ukoliko je tačno da su oni, tek nakon donošenja Statuta, utvrdili da on nije u skladu sa Ustavom, onda mislim to dovodi u pitanje i njihovu ozbiljnost i kredibilitet u celoj ovoj priči”, kaže on.
Podsetimo, predsednik Srbije i lider Demokratske stranke Boris Tadić izjavio je na sednici Glavnog odbora DS da je pitanje regionalizacije i decentralizacije od suštinskog značaja za Srbiju.
Tadić je najavio i da će pitanje regionalizacije, u koje, kako je rekao, duboko veruje, na sledećoj skupštini stranke kandidovati kao centralno mesto politike DS-a.
“Ideja regionalizacije nije ideja podele Srbije, već upravo ideja jačanja njenog integriteta. Ako zemlja nema ravnomeran regionalan razvoj to ugrožava njen integritet", rekao je Tadić i naveo da to nije ideja stvaranja regija koje bi ličile na Vojvodinu i Kosovo.