Reakcije na deblokadu sporazuma
Beograd -- Predstavnici parlamentarnih stranaka u Srbiji uglavnom su pozdravili odluku EU da počne primenu prelaznog trgovinskog sporazuma sa Srbijom.
Dok stranke vladajuće koalicije deblokadu sporazuma ocenjuju kao veliki uspeh i napredak u evrointegracijama zemlje, pojedine opozicione stranke su nešto suzdržanije.
Portparolka Demokratske stranke Jelena Trivan izjavila je da je odmrzavanje Prelaznog trgovinskog sporazuma zajednički uspeh Vlade, parlamenta i javnosti.
"Sada je potpuno jasno svakom skeptiku i najvećem kritičaru Vlade da je Srbija učinila nadčovečanske napore, da je uradila gotovo nemoguće i da je odblokirala svaku prepreku na putu evropskih integracija i to jedino sopstvenim radom i naporima", rekla je ona.
Predsednik Srpske napredne stranke Tomislav Nikolić izjavio je da je odblokiranje Prelaznog trgovinskog sporazuma sa Evropskom unijom "potpuno očekivan potez koji je upućen Srbiji".
"Dakle ovo je potpuno očekivani potez i upućen je Srbiji, a nije upućen ni Vladi ni opoziciji", izjavio je Nikolić Tanjugu.
"Očekivao sam ovakav razvoj sa EU zato što mi je to nagovešteno i u Briselu kada smo razgovarali o tome kada bi moglo da dođe do viznih liberalizacija i do odmrzavanja sporazuma", naveo je on.
Nikolić je rekao da je politička klima u Srbiji takva da EU sme da se upusti u dalju liberalizaciju odnosa sa Srbijom pošto je veliki broj političkih stranaka opredeljen za Srbiju u EU.
Liberalno-demokratska partija ocenila je da posle odmrzavanja Prelaznog trgovinskog sporazuma Srbija treba ubrzo da podnese zahtev za članstvo u EU.
"Za LDP je redosled koraka jasan i to je naš politički plan. Za vrlo kratko vreme moramo da dođemo do podnošenja zahteva za članstvo u EU", navodi se u saopštenju te stranke i dodaje da odmrzavanje Sporazuma "daje smisao svemu što je LDP radio godinama".
"Sjajna vest stigla je iz Brisela i ona je velika satisfakcija za sve ono pozitivno što smo uradili da bismo do došli do dve fenomenalne odluke EU u protekle dve nedelje", navodi se u saopštenju.
"Sada dolazi vreme za demonstraciju političke i društvene sposobnosti da se put do članstva pređe za što kraće vreme. Vreme je za potpunu mobilizaciju čistih proevropskih snaga u zemlji, koje su mnogo jače po dubini društva, nego u pojedinačnim partijama", saopštio je LDP.
Šef poslaničke grupe Demokratske stranke Srbije Miloš Aligrudić ocenio je, s druge strane, da odmrazavanje Prelaznog trgovinskog sporazuma “samo po sebi neće popraviti štetu koja je Srbiji naneta jednostranom primenom tog akta“.
Aligrudić je naveo da je odmrzavanje Prelaznog trgovinskog sporazuma proizvod pozitivne ocene koju je glavni tužilac Haškog tribunala dao u godišnjem izveštaju o saradnji Srbije sa tim sudom.
Prema njegovom mišljenju preostaje nam da vidimo da li će građani Srbije imati koristi od tog akta i koja je njegova cena, jer smo, kako je naveo “do sada bili svedoci da u takvim igrama postoje izgovorena, ali ne i pisana pravila“.
Potpredsednica stranke G17 plus Suzana Grubješić ocenila je da odmrzavanje Prelaznog trgovinskog sporazuma predstavlja još jedno priznanje reformama koje Srbija sprovodi na putu evropskih integracija.
"Nadamo se da će se uskoro stvoriti uslovi za podnošenje kandidature za članstvo u EU što je strateški cilj naše države", rekla je Grubješićeva.
Poslanik Saveza vojvođanskih Mađara Balint Pastor smatra da je deblokada sporazuma "svakako radosna vest, posle vizne liberalizacije".
"Evo još jedna dobra vest iz Brisela, ali ne treba da osećamo euforiju. Približavanje Evropskoj uniji je svakako jedan proces i dobro što smo ovu stepenicu uspeli da preskočimo, ali treba raditi dalje na harmonizaciji naših zakona sa pravnim tekovinama EU", kazao je Pastor.
On je istakao da Srbija treba da završi saradnju sa Haškim tribunalom i zatvori to poglavlje.
Predsednik Jedinstvene Srbije Dragan Marković Palma ocenio je da će se posle deblokiranja Prelaznog trgovinskog sporazuma poboljšati i ekonomski položaj građana Srbije.
"To je velika stvar i to je dosta para koje će ostati u Srbiji u narednom periodu tako da je Jedinstvena Srbija veoma zadovoljna", rekao je Marković.
On je dodao i da je njegova stranka "očekivala takvu odluku jer je Srbija ispoštovala sve svoje međunarodne obaveze koje je imala i na potezu su bili oni koji odlučuju o sudbini naših građana".
Šef poslaničke grupe Srpske radikalne stranke Dragan Todorović ocenio je da odmrzavanje Prelaznog trgovinskog sporazuma za Srbiju "ne znači apsolutno ništa".
Todorović je izjavio da je Srbija jednostranom primenom tog sporazuma imala veliku štetu, a da je odmrzavanje, isto kao i izveštaj glavnog tužioca Haškog tribunala Serža Bramerca samo "dimna zavesa koja ima za cilj da dodatno grđane Srbije drži u uverenju da će ući u Evropsku uniju".
Šefovi diplomatija Evropske unije danas su u Briselu odlučili da stave na snagu Prelazni trgovinski sporazum sa Srbijom zato što vlasti u Beogradu sprovode ključne evropske reforme i taj trgovinski sporazum, kao i zato što je tužilaštvo Haškog suda zadovoljno saradnjom s Beogradom.
BETA, TANJUG