Pretres amandmana na rešenja o javnoj svojini
BEOGRAD - Prepodnevni deo debate o amandmanima na predložena rešenja o javnoj svojini obeležila je oštra polemika poslanika Saveza vojvođanskih Mađara i Lige socijaldemokrata Vojvodine, tokom koje su ligaši, između ostalog, optužili SVM da 10 dana izaziva krizu vlade.
Za razliku od načelne rasprave o tom zakonskom predlogu, kada je tačka sporenja te dve stranke bila železnica u Vojvodini, ovog puta Mađari su bili nezadovoljni što je vlada usvojila amandman LSV-a koji predviđa da Vojvodini pripadnu sredstva stvorena ulaganjem te pokrajine koja su joj potrebna za ostvarivanje njenih nadležnosti.
Poslanik SVM Balint Pastor ocenio je da je taj amandman "katastrofalan" pošto je predviđeno da vlada u roku 180 dana uredbom utvrdi koja su to sredstva na poslovima rudarstva, energetike, sajmova i drugih privrednih manifestacija, javnog informisanja...
Aleksandra Jerkov iz LSV je oštro replicirala naglašavajući da ne vidi kako može biti skandalozan predlog da Vojvodini pripadnu sredstva stvorena ulaganjem te pokrajine koja su joj potrebna za ostvarivanje njenih nadležnosti.
"Ne znam kako neko ko se zalaže za autonomiju Vojvodine može smatrati da je katastrofalno da Vojvodina dobije više sredstava", rekla je Jerkov i dodala da smatra da je katastrofalno da SVM 10 dana "izaziva krizu vlade" i insistira da se "u istu ravan stave okupatori i žrtve i da im se da mogućnost za povraćaj imovine".
Jerkov je SVM optužila i da "u onima koji su učestvovali u oduzimanju imovine Vojvodini vide potencijalne koalicione partnere".
"Ne znam kako dolazak na vlast Aleksandra Vučića i Tomislava Nikolića može doneti nešto bolje za Vojvodinu", upitala je Jerkov.
Na to je Pastor uzvratio pitanjem zar misli da će vlada svojim aktom u roku od 180 dana zaista potvrditi "koje su to stvari koje treba da pripadnu Vojvodini" i da je LSV zbog toga trebalo da insistira da se to reguliše zakonom o javnoj svojini, a ne podzakonskim aktom.
"A što se tiče Vučića i Nikolića time se ne bi trebalo baviti, to nije tema. Oni su nama koalicioni partneri koliko i vama. Nigde sa njima nismo u koaliciji i nemojte obmanjivati javnost, već objasnite zašto ste odustali od legitimnih zahteva da se stvore uslovi za ekonomski razvoj Vojvodine", rekao je Pastor.
U debatu se uključio i lider Liberalno-demokratske partije Čedomir Jovanović, koji je rekao da je "predstavnicima Pokrajine potrebna interna medijacija" i da sve to što se dešava kompromituje ideje autonomije Vojvodine.
I radikali su se "umešali" u polemiku, pa je tako zamenik šefa poslaničke grupe SRS Aleksandar Martinović rekao da poslanici izgleda prisustvuju "brakorazvodnoj parnici partija koja misle da polažu pravo na Vojvodinu".
Tokom načelne debate o tom predlogu podršku predloženim rešenjima najavila je većina stranaka vladajuće koalicije, kao i opoziciona Liberalno-demokratska partija.
Potpredsednik Vlade Srbije Božidar Đelić, koji je taj predlog "branio" pred poslanicima, uveren je da će većina za usvajanje zakona o javnoj svojini biti veća i od koalicione, pošto je vlada usvojila seriju amandmana kojima će ona biti obezbeđena.
Amandmanima, koje je Vlada Srbije usvojila na incijativu vojvođanske administracije, predviđeno je da ta pokrajina dobije u vlasništvo puteve drugog reda, kanalsku mrežu, pojedine objekte u inostranstvu i objekte koji su građeni sredstvima za kapitalne investicije.
Poslanici Saveza vojvođanskih Mađara su najavili da neće odustati od amandmana, kojima, pored ostalog, traže da deo železničke infrastrukture na teritoriji Vojvodine pripadne toj pokrajini.
Liga socijaldemokrata Vojvodine uslovila je podršku tom zakonskom predlogu prihvatanjem amandmana kojima traži da Vojvodina dobije manje oblike svojine na njenoj teritoriji.
Ukoliko poslanici SVM i LSV na kraju ipak uskrate podršku tom zakonskom predlogu njihove glasove nadomestiće poslanici LDP, a lider te stranke Čedomir Jovanović tu odluku je obrazložio time što će tako liberali i ovog puta pomoći vladajuću većinu, jer je donošenje zakona o javnoj svojini uslov za sticanje statusa kandidata za članstvo u EU.
Izuzev LDP, druge opozicione stranke smatraju da je zakon loš i neprimenljiv, a njihove kritike su se kretale od toga da on "krčmi" Srbiju zarad opstanka aktuelne vlasti nekoliko meseci duže, do toga da će njime Kosovo biti isključeno iz pravnog sistema zemlje.
Poslanici su tekuću vanrednu sednicu, 13. u ovoj godini, započeli pre dva dana, a na njoj pored predloženih rešenja o javnoj svojini raspravljaju i o predlozima zakona o vraćanju imovine i obeštećenju, kao i izmenama Zakona o vraćanju imovine crkvama i verskim zajednicama.
Tanjug