Predsednika birati u parlamentu
NS je za većinski izborni sistem, SVM za proporcionalni sa stepenastim cenzusom za koalicije, a SPO–DHSS za više izbornih jedinica
Promena Ustava je neophodna, ali treba dobro analizirati šta menjati, složili su se juče predstavnici poslaničkih grupa Nove Srbije, Saveza vojvođanskih Mađara i Srpskog pokreta obnove i Demohrišćanske stranke Srbije, koji su na sastanku Akcione grupe za reformu političkog sistema predstavili svoje predloge. Oni, kako su isticali, nemaju ništa protiv smanjenja broja poslanika, ali smatraju da treba biti obazriv po ovom pitanju.
Nova Srbija se zalaže, kako je rekao šef poslaničke grupe Miroslav Markićević, za uvođenje većinskog izbornog sistema i za Skupštinu Srbije i za lokalne samouprave, da građani znaju za koga konkretno glasaju. On je kazao i da NS nema ništa protiv smanjenja broja poslanika, ali da treba da se dogovorimo koliko ova zemlja ima stanovnika i dodao: „Neki kažu da ima 7,5 miliona, to znači da su oni priznali nezavisnost Kosova, ako nisu, onda mi imamo deset miliona stanovnika. Ako se smanjuje broj poslanika, a ostaje proporcionalni izborni sistem, onda cenzus treba spustiti na tri odsto.”
Markićević je naglasio: „Nezvanično čujem da će, ukoliko pokrajinski i lokalni izbori budu održani 20. decembra, tada biti i referendum za promenu Ustava. To je prerano za izmenu Ustava, a, osim toga, referendum bi morao imati poseban dan. Ako neko misli da menja preambulu Ustava, za koju je, znamo iz kojih razloga i patrijarh Pavle glasao, neka ne računa na mene i moju porodicu. Voleo bih da se reforma političkog sistema ne svede samo na smanjenje broja poslanika, neće građani od toga bolje živeti, ali hoće ako budemo donosili kvalitetnije zakone. Svake godine imamo poslovni forum na Kopaoniku, a šta građani imaju od toga? Već godinama od NBS ne dobijam odgovor na pitanje ko je dobijao pare iz primarne emisije, a to su oni sa Kopaonika. Treba da donesemo zakon koji će to da reši, ali ovde vlada sistem ’ne pitaj me za prvi milion’, a posle se čudimo kad dođe do socijalnog bunta.”
Stav Saveza vojvođanskih Mađara, kako je rekao Balint Pastor, šef poslaničke grupe, jeste da u središte rada Akcione grupe treba staviti promenu Ustava, jer je nemoguće izmeniti neke zakone, bez toga. On je, između ostalog, naveo da je SVM za neku vrstu proporcionalnog izbornog sistema sa stepenastim cenzusom za koalicije, a predsednika Srbije birao bi parlament. Pastor je naglasio da treba dobro proanalizirati šta se menja u Ustavu, jer, „ovaj sadašnji i dalje sadrži odredbu o blanko ostavkama, mada smo mi zakonom ukinuli takve ostavke, što je malo neobično, treba voditi računa o takvim stvarima”.
Pastor je kazao da Ustavom treba da se preciznije regulišu veće nadležnosti AP Vojvodina, da se „Vojvodini vrati zakonodavna nadležnost, da se precizno utvrde izvori finansiranja definisanjem prihoda.” Prema njegovim rečima treba promeniti Ustav i definisati primat međunarodnog prava nad domaćim, zbog stvaranja pravnog osnova za predstojeće članstvo u EU. „U Ustavu treba doraditi odredbu o nacionalnim savetima manjina, koji bi bili organizacije kroz koje se ostvaruje pravo na manjinsku samoupravu i regulisati njihovo finansiranje. On, takođe, smatra da treba izmeniti zakone kako bi se obezbedila zastupljenost pripadnika nacionalnih manjina u javnom sektoru, da se vodi računa o nacionalnom sastavu stanovništva.
Poslanička grupa SPO–DHSS, kako je rekao njen šef Aleksandar Jugović, smatra da su neophodne izmene Ustava zbog decentralizacije Srbije, promena broja poslanika i usklađivanje sa standardima EU. Prema njegovim rečima, Srbiju treba podeliti na niz jedinica, koliko bi bilo i regiona. I Jugović je za to da se predsednik Srbije bira u parlamentu. On nije detaljnije predstavio kako bi trebalo da izgledaju nova rešenja u pogledu smanjenja broja poslanika i izbornih pravila, već je najveći deo vremena objašnjavao zašto je neophodno doneti zakon o otvaranju dosijea. „Svi koji kažu da nema ništa u dosijeima ne govore istinu, tu su tragovi političkih ubistava, šverca cigareta i sve ono nasleđe koje je preneto u 21. vek”, kazao je Jugović.
M. ČEKEREVAC