Političke lekcije o srednjovekovnim privilegijama
Žigmanov: Hrvatska zajednica isključena je iz odlučivanja. Dr Pastor: Imate nešto protiv vlasti, a tražite privilegije
Subotica – Na proteklom zasednju Skupštine grada od 52 tačke dnevnog reda, među kojima su bile i o ostvarenju budžeta, planu za najveći vetropark u zemlji, najžešću rasprava pokrenuta je oko toga ko će biti članovi komisija za davanje imena ulicama i postavljanja i održavanja spomenika ili komisije za borbu protiv bolesti zavisnosti.
Polemiku je pokrenuo Tomislav Žigmanov, predsednik odborničke grupe „DSHV-LSV – ujedinjeni za demokratsku Suboticu” nezadovoljan što u ovim komisijama nema predstavnika hrvatske zajednice. „Ove odluke nisu na fonu onoga o čemu se intezivno razgovora kada je u pitanju ispravka onoga što Srbija nije učinila u svojoj primeni međunarodno preuzetih obaveza, pogledajte član 9. sporazuma između Srbije i Hrvatske, a to je da se omogući predstavnicima hrvatske zajednice učešće u donošenju odluka. Ova praksa ne prati tu vrstu aktivnosti i iskazujemo žaljenje što se to nije dogodilo. Kada nastavimo razgovor o saradničkim odnosima moraćemo ovo da spomenemo, ali isključiti predstanivnike hrvatske zajednice je greška na koju ćemo morati ukazati”, rekao je Žigmanov.
To je potaklo dr Balinta Pastora, predsednika Skupštine grada, da, kako je rekao, u svojstvu predlagača kaže: „Ne samo ja kao predlagač već i čitava koalicija optuženi smo da smo diskriminisali hrvatski narod. To nije ni namera, ni cilj, niti je to učinjeno. Verovatno sam prvi predsednik skupštine koji se povodom Dana grada obratio i na hrvatskom jeziku”, rekao je dr Pastor, a potom je podsetio da su i on i gradonačelnik Stevan Bakić prisustvovali otkrivanju biste biskupa Ivana Antunovića, i pred protivljenja bunjevačke zajednice. Politički predstavnici Bunjevaca su inače, deo vladajuće koalicije u gradu. Takođe je Žigmanovu rekao da razume šta to znači boriti se za interese nacionalne zajednice i dodao: „Ovo što vi radite je pogrešno i kontraproduktivno. Položaj hrvatske nacionalne zajednice neće zavisiti od toga da li ćete imati ili ne člana u ovim komisijama. Ovo ne može tako da funkcioniše. Imate nešto protiv vlasti, a hoćete da imate privilegije. Mi smo dali izbalansiran predlog za sve odbore i za sve komisije, i predlažem da odlučite da li ste deo vladajuće većine ili ste opozicija. Ne možete decenijama da budete i na vlasti i u opoziciji. Ne možete da idete na listi opozicionih stranaka, a ujedno očekivati od vlasti da vam rešava probleme. Ne možete da budete protiv Vučića, a opet od tog istog Vučića da tražite da vam rešava probleme. Ili ste u vlasti, ili u opoziciji. Ja znam da je lagodnije biti u opoziciji, ali onda nemojte nešto tražiti što pripada odborničkim grupama koje su u vlasti. I još jednom: predlog je izbalansiran, mislim da hrvatska zajednica neće biti diskriminisana”, rekao je dr Pastor.
Žigmanov je u replici objasnio da nije govorio o diskriminaciji hrvatske zajednice, već o tome da su isključeni njeni predstavnici. Takođe je dodao da ne žele privilegije, jer je srednji vek prošao, već da žele biti uključeni u proces donošenja odluka.
U raspravu se uključio i samostalni odbornik Mirko Bajić, predsednik Saveza bačkih Bunjevaca koji je uputio Žigmanova da mesto u komisiji traži od Nenada Čanka sa kojim je bio na izbornoj listi. „Vi nikada niste izašli na izbore kao Hrvat tražeći glasove Hrvata. Koga vi predstavljate”, zapitao se Bajić.
Veljko Vojnić, predsednik odborničke grupe „Aleksandar Vučić – za našu decu”, podržao je dr Pastora i dodao da hrvatska zajednica nije isključena iz proces odlučivanja jer su odbornike SNS-a birali i Hrvati. „I ja sebe smatram zastupnikom i njihovih interesa”, rekao je Vojnić.
Nakon skupštinskog zasedanja oglasio se i Hrvatski demokratski forum saopštenjem sa potpisom predsednika Zvonimira Perušića koji je ocenio da je Žigmanov na skupštini dobio lekciju o funkcionisanju političkog parlamentarnog života. „Ne može se večito kritikovati vlast i izigravati ugroženost, a od iste te vlasti snishodljivo tražiti privilegije, jer to nije praksa, a nije ni pristojno. Tako se ne zastupaju interesi manjinske zajednice”, stav je HDF-a.
ALEKSANDRA ISAKOV