Počela rasprava o budžetu za 2011.
Beograd -- Poslanici Skupštine Srbije započeli su načelnu raspravu o vladinom predlogu budžeta za 2011. godinu.
Vlada planira da Srbija naredne godine potroši 120,5 milijardi dinara više nego što će zaraditi. Prihodi bi trebalo da budu 724,4 milijarde dinara, a rashodi 844,9 milijardi.
Iako to znači da će Srbija i dalje trošiti više nego što zaradi, ministarka finansija Diana Dragutinović ističe da je već ovim predlogom, deficit budžeta smanjen u skladu sa nedavno usvojenim pravilima o fiskalnoj odgovornosti.
Predsednik Vlade Srbije Mirko Cvetković obrazložio je pred poslanicima Skupštine Srbije da će predloženi budžet za 2011. obezbediti normalno funkcionisanje države, podsticaje privredi, smanjenje javne potrošnje uz zaštitu ugroženih građana.
"Budžet za iduću godinu je štedljiv i razvojan i objektivni je odraz ekonomske snage Srbije, a biće osnov za oživljavanje i dugoročni razvoj privrede, nastavak reformi i inevsticije u infarstrukturu", rekao je on u Skupštini Srbije na početku sednice na čijem je dnevnom redu predlog budžeta i prateći poreski zakoni.
Vlada Srbije, prema rečima Cvetkovića, postiže "ozbiljne rezultate u ostvarenju najvažnijih nacionalnih interesa kao što su vitalno funkcionisanje države i dostojanstven život gradjana.
"U teškoj godini ekonomske krize Vlada je preduzela ozbiljne i pravovremene antikrizne mere kojima je sprečen kolaps privrede, zatvaranje preduzeća i banaka i masovno otpuštanje radika", istakao je premijer.
Iduće godine, kako je dodao Cvetković, počinje primena novog modela ekonomskog rasta u kojoj će predloženi budžet biti stub ekonomske politike i omogućiti da se privreda postavi na zdrave noge.
Ministarka finansija Diana Dragutinović, obrazlažući predlog budžeta, istakla je da je on u skladu sa fiskalnim pravilima da se deficit državne kase ograniči na 4,1 odsto bruto domaćeg proizvoda, smanji javna potrošnja, odmrznu plate i penzije i obezbedi novac za sva zakonom propisane socijalna davanja.
Ona je rekla da budžet zahteva "socijalnu koheziju" i pozvala poslanike da glasaju za taj dokument.
U okviru objedinjenog načelnog pretresa poslanići će razmotiriti i predloge za izmenu zakona o budžetskom sistemu, o porezima na imovinu, o porezu na dodatu vrednost, o akcizama, o porezima na upotrebu, držanje i nošenje dobara i o penzijsko-invalidskom osiguranju.
Poslanici kluba manjina koji obično dovode u pitanje svoju podršku budžetu, ovoga puta najavljuju podršku, a poslanik Saveza vojvođanskih Mađara Balint Pastor, kaže da je budžet konačno u skladu sa ustavom jer je, pored sedam odsto, za Vojvodinu izdvojeno i tri sedmine za kapitalne rashode na njenoj teritoriji.
"Ovo je tužan dan za rezervne igrače u vladajućoj koaliciji, pošto će SVM glasati za budžet, jer se prvi put desilo da Vlada Srbije uputi u skupštinsku proceduru predlog koji je u skladu sa Ustavom Srbije", rekao je Pastor.
Poslanici opozicije su nezadovoljni što je Vlada i ove godine kasnila sa dostavljanjem predloga budžeta pa su primorani da danonoćno pišu amandmane o zakonima koje i ne stižu da pročitaju.
O budžetu će se raspravljati i u Skupštini Vojvodine.
Pokrajinski budžet bi trebalo da iznosi oko 61 milijarde dinara, što je na niovu ovogodišnjeg.
Najviše novca namenjeno je obrazovanju u Vojvodini, ali pre svega za plate zaposlenih. Tako od skoro 27 milijardi, koliko će biti rezervisano za obrazovanje, čak 26 milijardi i 250 miliona dinara otpada na finansiranje zaposlenih u obrazovanju.
Takođe, za transfere lokalnim samoupravama namenjeno je 7, 3 milijarde dinara.
Pored toga, biće i ulaganja u privredu pa je Fondu za kapitalna ulaganja namenjeno nešto više od 9 milijardi dinara, a za realizaciju politike zapošljavanja 400 miliona.
Fond za razvoj poljopriovrede i Garancijski fond trebalo bi naredne godine da raspolažu sa 1,3 milijarde dinara koji su namenjeni za kredite i garancije privredi i poljoprivredi.
Manjak u budžetu bi trebalo da iznosi oko 2,5 milijarde, a plan je da se on pokrije iz prenetih neutrošenih sredstava iz prethodnih godina i od prodaje kapitalnih preduzeća iz Vojvodine.