Pajtić veruje u strateško partnerstvo
Predsednik Vlade Vojvodine i potpredsednik Demokratske stranke Bojan Pajtić izjavio je da raskid koalicije između demokrata i Saveza vojvođanskih Mađara u Subotici nije primer za ukupne odnose između dveju stranaka, te istakao da je "SVM bio, jeste i biće strateški partner DS-a" u Vojvodini. On je za "Dnevnik" rekao da su odnosi između lokalnog DS-a i lokalnog SVM-a u Subotici godinama "izuzetno loši", ali da na pokrajinskom nivou ipak postoji dobra saradnja ovih političkih aktera.
– Čini se, naime, da je nekim ljudima u subotičkom SVM-u najveći prioritet u radu bio da DS ne postigne nikakav uspeh, što nije dobro za grad Suboticu. Ali, ti narušeni koalicioni odnosi su pitanje za Suboticu – obrazložio je Pajtić.
On je, međutim, nedvosmisleno istakao da će DS uvek oko sebe okupljati proevropski opredeljene stranke, a posebno stranke manjinskih nacionalnih zajednica, jer je Vojvodina izrazito etnički mešovita.
– U Vojvodini trećina stanovništva ne pripada većinskom narodu. To je činjenica koja se mora uvažiti i ti ljudi moraju naći svoje mesto u institucijama sistema – kazao je Pajtić.
Na pitanje da li je DS na "klizavom političkom terenu" jer se, sem Subotice, i u Senti raskida koalicija sa SVM-om, Pajtić je kazao da ni na jednom nivou DS-a ne postoji strateška stranačka odluka da se raskidaju politički savezi sa SVM-om. On je pri tome naveo da je do lomova u koaliciji u Senti došlo nakon prethodnog pokušaja SVM-a da istisne demokrate iz lokalne vlasti, ali je ponovio da i ta dešavanja vidi samo kao "lokalno neslaganje opštinskih odbora dve stranke". Pajtić je istovremeno ukazao i na to da su i poruke zvaničnika SVM-a da ono što se dešava na lokalnom nivou ne može ni na koji način staviti pod znak pitanja podršku te stranke "onome što je evropski put Srbije".
– Postoje razlike između nas i naših koalicionih partnera, pa tako i u odnosu na SVM, koji se, na primer, zalaže za neku vrstu etničke autonomije na severu Vojvodine, što za nas nikad neće biti prihvatljivo. Uostalom, nije naš program identičan ni s programima drugih koalicionih partnera, ali saradnju temeljimo na onome što su nam zajednički prioriteti, a to su evropske integracije, uvažavanje ljudskih prava, demokratizacija i modernizacija društva, te ekonomski i privredni razvoj. Uz to, mi sa SVM-om imamo tradiciju duge i plodne saradnje – naveo je Bojan Pajtić.
I funkcioner Saveza vojvođanskih Mađara i republički poslanik Balint Pastor kaže da aktuelni sukobi između DS-a i njegove stranke u Subotici i još nekim vojvođanskim opštinama ne dovode u pitanje stranački stav o podršci Vladi Mirka Cvetkovića, odnosno poziciju SVM-a u skupštinskoj većini u republičkom parlamentu.
– Mi podržavamo Vladu Mirka Cvetkovića jer smatramo da se trenutno ne može formirati bolja. Ali, zadržavamo za sebe pravo da u budućnosti ne glasamo za neke predloge zakona ukoliko bi oni bili protivni interesima naših birača, odnosno Vojvodine – kazao je Pastor.
On je naveo da je i do sad bilo nekoliko slučajeva kada su poslanici SVM-a glasali protiv nekih zakonskih predloga, ali podvlači da nikad to nije bilo glasanje protiv Vlade.
– Glasali smo protiv energetskog sporazuma s Rusijom i protiv budžeta za 2010. godinu jer smo smatrali da su ti akti protivni interesima građana Vojvodine. Mi ćemo i ubuduće podržavati Vladu, ali mislim da naši koalicioni partneri ne treba da očekuju da ćemo glasati protiv interesa naših birača, pogotovo u situacijama kad je i Ustav na našoj strani – istakao je funkcioner SVM-a.
Naš sagovornik smatra da na pokrajinskom nivou vlasti budućnost saradnje dveju stranaka zavisi od stava DS-a, jer demokrate imaju apsolutnu većinu u Skupštini Vojvodine. No, kada je reč o stavu SVM-a, Pastor kaže da njegova stranka nema nameru da narušava vojvođansku koaliciju.
– Međutim, trenutno ne možemo znati koje su granice odmazde DS-a zbog našeg glasanja protiv republičkog budžeta – napomenuo je Pastor.
Kad je reč o sudbini mandata vojvođanskih poslanika koji obavljaju i funckije na lokalnom nivou i eventualnog prekomponovanja koalicije u slučaju prevremenih izbora u nekim izbornim jedinicama, on kaže da treba sačekati definitavan stav Agencije za borbu protiv korupcije.
– Naravno da bi moglo biti neizvesnosti ukoliko bismo morali organizovati pokrajinske izbore u 14 ili više izbornih jedinica, ali treba sačekati stav Agencije, pa i to kakvu će odluku doneti sami poslanici o tome koju će funkciju izabrati – kazao je Pastor.
B. D. S.