Neracionalan i loš potez

Većina stranaka protiv vanrednih parlamentarnih izbora

Većina parlamentarnih stranaka smatra da vanredni parlamentarni izbori u ovom  trenutku ne bi bili rešenje za izlazak iz ekonomske krize, i da bi bili  neracionalan i loš potez. Portparol Demokratske stranke Jelena Trivan izjavila  je da se Demokratska stranka ne pribojava prevremenih parlamentarnih izbora,  ali da bi njihovo raspisivanje bilo "teška i bespotrebna avantura" koja ne bi  dovela do preraspodele snaga na političkoj sceni. "DS najmanje treba da se  pribojava izbora, s obzirom na to da njen rejting konstantno raste. Porast  rejtinga DS govori u prilog činjenici, prema svim istraživanjima, da je to  stranka koja uspešno vodi zemlju u najtežim trenucima kroz ovu krizu", izjavila  je Jelena Trivan agenciji Tanjug .

Šefica poslaničke grupe G17 plus u Skupštini  Srbije Suzana Grubješić je ocenila u izjavi Tanjugu da je zalaganje SRS za  održavanje izbora u cilju prevazilaženja ekonomskih problema neiskreno, "jer  je i opozicija svesna da izbori ne bi doneli ništo novo i kvalitetno i da ne bi  brže izvukli Srbiju iz krize. Da ozbiljno žele izbore, poradili bi na tome da  sakupe dovoljan broj poslanika da obore vladu, ili da obore makar neki važan  zakon, ili da, recimo, sada kod usvajanja rebalansa budžeta sakupe dovoljnu  većinu koja će glasati protiv", istakla je Grubješić.

Šef poslaničkog kluba SPS  - Jedinstvena Srbija Branko Ružić ocenio je za Tanjug da vanredni izbori ne bi  bili politički racionalan potez, koji ne bi doveo do izlaska iz ekonomske  krize, već do njenog produbljivanja. "Ekonomska kriza ne može se prevazići  vanrednim parlamentarnim izborima. To znaju i predstavnici opozicije koji, ne  samo da su nespremni, nego govore o izborima, a praktično pokazuju da ne bi  bili spremni da se uhvate u koštac sa krizom koja je pogodila državu", rekao je  Ružić u intervjuu Tanjugu.

Predsednik Srpske napredne stranke (SNS) Tomislav  Nikolić izjavio je da, i pored ekonomske krize u kojoj se Srbija nalazi, za  održavanje vanrednih parlamentarnih izbora postoji i finansijsko i političko  opravdanje. Nikolić je za Tanjug istakao da je ekonomska situacija u zemlji  ozbiljna i teška, da se Vlada Srbije ne snalazi u borbi protiv krize, te da bi  izbori bili rešenje za izlazak zemlje iz takve situacije. "Nisam video da u toj  vladi postoji neko ko bi umeo da se u ovom vremenu snađe. Zato tražim vanredne  parlamentarne izbore, da mi neko pruži priliku da biram vlast koja će da me  vodi kroz tešku krizu", kazao je Nikolić.

Šef poslaničke grupe DSS Miloš  Aligrudić smatra da izbori mogu biti rešenje u situaciji u kojoj se Srbija  nalazi, ali da se DSS ne zalaže za njih po svaku cenu. "Izbori bi bili rešenje,  jer bi posle mogla da bude formirana drugačija vlada, koja bi mogla na bolji  način da vodi državu", kazao je Aligrudić.

Šef poslaničkog kluba manjina u  Skupštini Srbije Balint Pastor izjavio je osvrćući se na zahteve pojedinih  političkih stranaka za održavanjem izbora, da se na taj način ne može izaći iz  sadašnje ekonomske krize, jer bi izbori, kako je rekao, iziskivali dosta novca  koga u državnoj kasi nema. Osim toga, izbori ne bi doneli ništa novo na politič koj sceni i verovatno bi vlast opet formirale iste stranke, jedino bi mogli rešiti spor između radikala i naprednjaka, a time i opstrukciju u parlamentu, ocenio je Pastor.

Potpredsednik Srpske radikalne stranke Dragan Todorović  smatra da bi vanredni parlamentarni izbori u ovom trenutku predstavljali  opterećenje za republički budžet, ali da su oni ipak najbolji način za  rešavanje nagomilanih problema u državi. Istraživanja o rejtingu političkih  partija koja pokazuju pad SRS, kao i neuspesi radikala na ponovljenim izborima u nekoliko opština u Srbiji, Todorovića ne zabrinjavaju.

LDP: Podrška vladinim merama
Predsednik Liberalno-demokratske partije (LDP) Čedomir Jovanović izjavio je da  je ta stranka uvek spremna za izbore, ali da su za nju u uslovima ekonomske  krize prevremeni izbori loše, iako ne i najgore rešenje. Jovanović je Tanjugu  izjavio da izbori moraju da budu rešenje problema pred kojima se nalazi Srbija,  a ne da donesu njihovo umnožavanje. "Sutra na Glavnom odboru LDP predložiću  podršku vladinim ekonomskim merama pod uslovom da se one prošire političkim  merama, a to znači ubrzanjem evropskih integracija i odlukom o članstvu Srbije  u NATO, kao i pod uslovom da ekonomske mere, koje su u ovom trenutku mere  štednje, budu proširene merama podrške privredi", rekao je Jovanović.
 

14. oktobar 2025.

10,00 - Beograd - Sednica Narodne skupštine 

15. oktobar 2025.

19,00 - Budimpešta - Prijem u parlamentu za članove Stalne konferencije Mađara (MÁÉRT)

16. oktobar 2025.

10,00 - Budimpešta - 23. sednica Stalne konferencije Mađara

17. oktobar 2025.

13,00 - Subotica - Sastanak sa Žigmondom Barnom Palom, zamenikom ministra za poslove Evropske Unije, poslanikom u parlamentu Mađarske

16,00 - Mali Iđoš - Obilazak završenih radova Ogledne OŠ „Adi Endre“

16,25 - Mali Iđoš - Obilazak završenih radova u  Mađarskom kulturnom centru „Petefi Šandor“

17,00 - Mali Iđoš - Tribina Saveza vojvođanskih Mađara

20. oktobar 2025.

10,30 - Kanjiža - Svečana sednica Skupštine opštine Kanjiža povodom Dana opštine

16,00 - Hajdukovo - Sednica Predsedništva i Saveta SVM-a

21. oktobar 2025.

07,30 - Subotica - Gostovanje u emisiji "Napindító" na Subotičkom mađarskom radiju (na mađarskom jeziku; uživo)

10,00 - Bačinci - Obilazak investicija kompanije Superior Foods doo zajedno sa Draganom Glamočićem, ministrom poljoprivrede Republike Srbije

13,30 - Martonoš - Obilazak investicija kompanije Telek Paprika doo zajedno sa Draganom Glamočićem, ministrom poljoprivrede Republike Srbije

23. oktobar 2025.

16,00 - Palić - Polaganje venaca povodom godišnjice izbijanja mađarske revolucije 1956.

17,00 - Odavanje počasti na mestu večnog počivališta dr Gabora Regenjija i Ištvana Pastora sa ministrom odbrane Mađarske, Krištofom Salai-Bobrovnickim

17,30 - Subotica - Sastanak sa ministrom odbrane Mađarske, Krištofom Salai-Bobrovnickim

18,00 - Subotica - Centralna manifestacija SVM-a povodom godišnjice izbijanja mađarske revolucije 1956.

 

27. oktobar 2025.

11,00 - Žabalj - Sveta misa u katoličkoj crkvi Snežne Gospe u znak sećanja na nevine žrtve iz 1944. i 1945. godine

12,00 - Čurug - Komemoracija nevinim žrtvama iz 1944. i '45. Godine

13,30 - Čurug - Snimanje političke emisije "Közügyek" na TV Pannon (na mađarskom jeziku; na programu danas u 18 časova)

29. oktobar 2025.

10,00 - Subotica - Gostovanje u Podcast emisiji „Het nap plus” nedeljnika Het nap

17,30 - Subotica - Sednica Upravnog odbora Fondacije „Pásztor István”

30. oktobar 2025.

10,00 - Nosa - Polaganje venaca na spomen-ploču Ištvanu Pastoru i komemoracija

11,30 - Subotica - Sastanak sa Segedinsko-Čanadskim biskupom Laslom Kiš-Rigom

14,00 - Subotica - Sveta misa povodom druge godišnjice od smrti Ištvana Pastora

16,00 - Subotica - Polaganje venaca na grob Ištvana Pastora

31. oktobar 2025.

11,00 - Pančevo - Svečano otkrivanje biste Moru Jokaiju

15,00 - Novi Sad - Svečani prijem brucoša u Studentskom domu „Evropa”

2. novembar 2025.

15,00 - Subotica - Komemoracija nevinim žrtvama iz 1944. i '45. godine

3. novembar 2025.

12,00 - Šupljak - Svečano otkrivanje biste Dežeu Kostolanjiu

4. novembar 2025.

07,30 - Subotica - Gostovanje u emisiji "Napindító" na Subotičkom mađarskom radiju (na mađarskom jeziku; uživo)

17,00 - Kelebija - Proslava desetogodišnjice službe seoskog poverenika

5. novembar 2025.

10,00 - Subotica - Otvaranje konferencije projekta "SharingValues"

7. novembar 2025.

10,00 - Subotica - Konferencija Udruženja Zdravih gradova Karpatskog basena

12. novembar 2025.

18,00 - Palić - Dodela nagrada smotre televizijskih filmova u organizaciji Odbora „Koš Karolj“

15. novembar 2025.

11,00 - Hajdukovo - Proslava 10-og rođendana Foruma penzionera SVM-a

18. novembar 2025.

07,30 - Subotica - Gostovanje u jutarnjem programu Subotičkog mađarskog radija „Napindító” (na mađarskom jeziku, uživo)

19. novembar 2025.

17,00 - Hajdukovo - Sednica Predsedništva i Saveta SVM-a

20. novembar 2025.

13,30 - Subotica - Intervju dnevnom listu „Dnevnik”

21. novembar 2025.

10,00 - Subotica - Intervju za dnevni list  "Magyar Szó“

24. novembar 2025.

16,00 - Novi Sad - Svečano potpisivanje ugovora o stipendiranju studenata prava i visokog obrazovanja koje dodeljuje Nacionalni savet mađarske nacionalne manjine

25. novembar 2025.

09,00 - Subotica - Sednica Upravnog odbora Fondacije „Pásztor István”

10,00 - Subotica - Snimanje političke emisije "Közügyek" na TV Pannon (na mađarskom jeziku; na programu danas u 18 časova)

26. novembar 2025.

10,00 - Subotica - Sastanak sa Laslom Palkovičem, poverenikom u vladi Mađarske za veštačku inteligenciju

11,00 - Subotica - Sastanak o izradi strategije veštačke inteligencije naše zajednice u Vojvodini u okviru stručne konferencije

15,00 - Stara Moravica - Pomen povodom godišnjice upokojenja Ferenca Čubele i Antala Kiša

27. novembar 2025.

11,00 - Subotica - Odavanje počasti na mestu večnog počivališta Ištvana Pastora

11,30 - Subotica - Uručenje Nagrada „Pásztor István” Viktoru Orbanu, predsedniku Vlade Mađarske i Aleksandru Vučiću, predsedniku Republike Srbije

28. novembar 2025.

09,00 - Subotica - Sastanak sa Katarinom Pranić i njenom ćerkom, koje su dobile podršku od Fondacije „Pásztor István”

10,00 - Subotica - Gostovanje u Podcast emisiji „Het nap plus” nedeljnika Het nap

17,00 - Subotica - Sednica mesne organizacije Saveza vojvođanskih Mađara

1. decembar 2025.

10,00 - Subotica - Sastanak sa Čabom Latorcaijem, zamenikom ministra za javnu upravu i regionalni razvoj Mađarske

17,00 - Bečej - Učešće na javnoj raspravi o nacrtu II Strategije regionalnog i ekonomskog razvoja

2. decembar 2025.

07,30 - Subotica - Gostovanje u jutarnjem programu Subotičkog mađarskog radija „Napindító” (na mađarskom jeziku, uživo)

3. decembar 2025.

12,00 - Gornji Breg - Press konferencija u vezi postavljanja dvojezičnih – mađarsko-srpskih – znakova obaveštenja za vođenje saobraćaja

4. decembar 2025.

13,00 - Subotica - Sastanak sa Žigmondom Barnom Palom, zamenikom ministra za poslove Evropske Unije, poslanikom u parlamentu Mađarske

15,30 - Subotica - Obilazak Gradske kuće, upoznavanje sa istorijom zgrade i pregled budućih ulaganja

16,25 - Subotica - Obilazak završenih radova na objektu Gradske biblioteke

17,00 - Subotica - Javna tribina Saveza vojvođanskih Mađara

5. decembar 2025.

16,00 - Feketić - Sećanje na Ištvana Šarkezija

8. decembar 2025.

10,00 - Bačka Topola - Sastanak sa Leventeom Mađarom, zamenikom ministra spoljnih poslova i spoljne trgovine u Vladi Mađarske

10,40 - Bačka Topola - Svečano otvaranje novog logističkog centar preduzeća „A24 Assistance” d.o.o. sa Leventeom Mađarom

11,40 - Krivaja - Svečano otvaranje novih razvojnih kapaciteta Vinarije Brindza sa Leventeom Mađarom

13,00 - Subotica - Press konferencija sa Leventeom Mađarom, zamenikom ministra spoljnih poslova i spoljne trgovine u Vladi Mađarske

13,30 - Subotica - Učešće na javnoj raspravi o nacrtu II Strategije regionalnog i ekonomskog razvoja

9. decembar 2025.

17, 00 - Sombor - Sednica mesne organizacije Saveza vojvođanskih Mađara

10. decembar 2025.

18,00 - Subotica - Mesni odbor SVM-a Subotica - Bajnat-Prozivka, dečji program i uručenje božićnih paketića

11. decembar 2025.

11,25 - Novi Sad - Sastanak sa državnim sekretarom za nacionalnu politiku u Vladi Mađarske, Lerincem Načom

11,30 - Novi Sad - Svečano otvaranje Muzeja štampe i štamparstva dnevnog lista „Mađar so“ sa Lerincem Načom

12,00 - Novi Sad - Obeležavanje 81. rođendana dnevnog lista „Mađar so“ (Magyar Szó)

12. decembar 2025.

13,30 - Subotica - Sastanak sa Silardom Nemetom, potpredsednikom Fidesa, poverenikom, poslanikom u Parlamentu Mađarske, predsednikom Mađarskog rvačkog saveza

16,30 - Gunaroš - Predaja renoviranog ogranka Biblioteke „Eržebet Juhas“ u Bačkoj Topoli

17,10 - Gunaroš - Sednica mesne organizacije Saveza vojvođanskih Mađara

16. decembar 2025.

07,30 - Subotica - Gostovanje u emisiji "Napindító" na Subotičkom mađarskom radiju (na mađarskom jeziku; uživo)

10,30 - Senta - Sastanak sa državnim sekretarom za nacionalnu politiku u Vladi Mađarske, Lerincem Načom

11,00 - Senta - Obeležavanje 20. rođendana Zavoda za kulturu vojvođanskih Mađara

17. decembar 2025.

10,00 - Beograd - Sednica Narodne skupštine

19. decembar 2025.

09,00 - Subotica - Snimanje intervjua za emisiju „Magyar Hangok“ mađarskom nacionalnom radiju Hír FM (na mađarskom jeziku; emitovanje u subotu u 8 časova)

20. decembar 2025.

11,00 - Segedin - Učešće na najvećem skupu Digitalnih građanskih krugova u 2025.-oj godini

22. decembar 2025.

11,00 - Sajan - Svečano uručenje poklona za decu u organizaciji Saveza „Rakoci“ i NSMNM

14,00 - Subotica - Intervju za dnevni list  "Mađar So“ (objaviće se u prazničnom izdanju, 24.-og decembra)

16,00 - Hajdukovo - Sednica Predsedništva i Saveta SVM-a

23. decembar 2025.

08,15 - Subotica - Sednica Upravnog odbora Fondacije „Pásztor István”

11,00 - Beograd - Sednica Narodne skupštine

12,50 - Beograd - Dan za glasanje (IV sednica Jesenjeg redovnog zasedanja)

29. decembar 2025.

10,00 - Subotica - Gostovanje u Podcast emisiji „Het nap plus” nedeljnika Het nap

12,00 - Subotica - Intervju za Mađarsku nacionalnu agenciju MTI

17,00 - Bačka Topola - Forum predsednika mesnih, opštinskih, okružnih odbora i drugih funkcionera SVM-a

30. decembar 2025.

08,00 - Subotica - Gostovanje u jutarnjem programu Subotičkog mađarskog radija „Mozaik” (na mađarskom jeziku, uživo)

13. januar 2026.

08,00 - Subotica - Gostovanje u jutarnjem programu Subotičkog mađarskog radija „Mozaik” (na mađarskom jeziku, uživo)