Nema više ucena, vlada efikasnija
Šta bi donela parlamentarna većina od 126 poslanika
Nije krhko: Većina u parlamentu i formiranje izvršne vlasti ići će mnogo brže nego da se pregovaralo oko želja i uslova LDP-a ili URS-a.
Iako neki tvrde da bi parlametarna većina od 126 poslanika, koju bi imale demokrate i koalicija oko socijalista uz podršku stranaka manjina, SPO i Maje Gojković bila krhka, novija istorija srpske politike ih demantuje: vlade koje su formirane u sličnim uslovima bile su i te kako održive.
Dogovorom pomenutih stranaka, o čemu je Press juče pisao, dobija se na ekspeditivnosti. Ovim scenarijom LDP Čedomira Jovanovića ili URS Mlađana Dinkića gube mogućnost da „zatežu", uslovljavaju, traže resore, što bi produžilo pregovore i udaljilo Srbiju od formiranja nove vlade.
I manji broj resora u vladi sprečiće svađu oko ministarskih mesta i ubrzaće rad izvršne vlasti, a stranke manjina neće zahtevati više od onog što im pripada.
Politički analitičari pozdravljaju ovakav rasplet. Prema rečima advokata Bože Prelevića, člana ekspertskog tima Pressa za izbore 2012, ljudi iz URS-a ili LDP-a mogu da budu ljuti što neće biti u vladi, ali i zadovoljni.
- Mogu da budu zadovoljni zato što neće biti krivi za odluke vlade, ali i ljuti jer nisu na vlasti. Ako se ta vlada formira, SNS je sigurno neće rušiti bar dve godine, jer su svesni problema sa kojima će se ona suočavati i biće im lakše da budu sa strane - govori Prelević i napominje da vladi predstoji suočavanje sa ozbiljnim problemima, od dugova, preko problema spoljne politike, do rastućeg nezadovoljstva naroda.
Predrag Simić, analitičar i profesor na FPN-u, kaže da su se stvari malo zakomplikovale, ako imamo u vidu „strelice" koje Milorad Dodik šalje prema Čedomiru Jovanoviću iz Banjaluke i najnoviji sukob DS-a i G17. Prema Simićevoj proceni, postoji mogućnost da „krhka većina" funkcioniše, ali i upozorava:
- Treba biti oprezan zbog činjenice da je u parlamentu ukinuta blanko ostavka, što većinu može da učini još krhkijom.
Prema rečima Zorana Stojiljkovića, profesora na FPN-u, vlada koju dogovaraju DS i SPS bila bi kompaktna što se tiče raspodele ministarskih mesta. Vlada bi mogla da bude održiva, s obzirom na iskustvo manjinske vlade iz vremena Vojislava Koštunice, kao i neke druge slučajeve, navodi on.
Stojiljković podseća da smo imali i situacije kada nije bilo sasvim sigurno ni koliko poslanika imamo u parlamentu.
- Manjinske vlade su održive i zato što su opozicione partije često udaljenije jedne od drugih nego one na vlasti - govori Stojiljković.
Ognjen Pribićević, analitičar i bivši ambasador Srbije u Nemačkoj, napominje da se, kako vreme prolazi, situacija oko formiranja vlade sve više komplikuje i da bi veća većina u parlamentu, koja bi brojala pet ili šest poslanika, mogla da predstavlja problem.
- Što se raspodele resora u vladi tiče, mislim da smo daleko od kadrovskih problema. I moguću vladu DS-a i SPS-a čekaju mnogo ozbiljniji problemi, pre svega u sferi ekonomije - govori Pribićević.
Pribićević pak upozorava da je u vreme najkrhkije vlade Vojislava Koštunice ipak celokupna situacija u državi bila drugačija i mnogo jednostavnija nego danas.
- To je bilo vreme ozbiljnih investicija, tada je u zemlju ušlo oko četiri milijarde evra, a SPS je hvatao kopču sa novim vremenom. Osim toga, manje stranke možda i ne žele suviše da se otimaju za ministarska mesta, s obzirom na čudesa i probleme koji nas očekuju - zaključuje Pribićević.
Press je juče ekskluzivno objavio da se zna sastav parlamentarne većine, koju će sačinjavati Demokratska stranka, Socijalistička partija Srbije i manjinske stranke, čime će koalicija DS-SPS dobiti većinu od 126 poslanika. Balint Pastor iz Saveza vojvođanskih Mađara rekao je da je dogovor sa DS-om postignut i da će SVM učestvovati u vlasti, ali da neće tražiti ministarska mesta.
I Maja Gojković (NP) i Aleksandar Jugović iz SPO-a kazali su da su se sa Tadićem dogovorili oko saradnje. Kako Press saznaje, na njih dvoje je juče vršen jak pritisak da promene odluku, ali su ostali čvrsti u nameri da podrže kabinet Borisa Tadića.
EKIPA PRESSA