Neizvesno da će pokrajinska skupština razmatrati zakon o svojini
Šandor Egereši nije razgovarao o sazivanju vojvođanskog parlamenta sa DS, poručuju demokrate. Ilić: od nas ništa ne zavisi; Mirović: Sad je kasno za sazivanje skupštine; Pastor: Lično sumnjam u valjanost teksta
Novi Sad – Parlamentarne stranke iz Vojvodine zainteresovane su da se uključe u javnu raspravu o predlogu Nacrta zakona o javnoj svojini koja počinje u ponedeljak i trajaće do 31. avgusta. Međutim, pitanje je da li će zbog ubrzane procedure donošenja zakona, biti vremena da se o tome izjasni i skupština Vojvodine. Takvu ideju izneo je predsednik pokrajinskog parlamenta Šandor Egereši, najavivši da bi sednica mogla da bude održana po završetku godišnjih odmora, odnosno, početkom septembra.
Kako je potvrđeno za „Politiku”, Egereši o tome nije razgovarao sa predstavnicima Demokratske stranke, koja je stožer vladajuće koalicije u pokrajini i ima većinu u pokrajinskom parlamentu. S obzirom na to da se očekuje da predlog zakona,početkom septembra,već uveliko bude pred republičkim poslanicima, postavlja pitanje da li bi, sve i da vojvođanske demokrate pristanu na to, imalo smisla o njemu raspravljati i na Skupštini Vojvodine. Funkcioner Saveza vojvođanskih Mađara Balint Pastor podseća za „Politiku” da od 2000.godine ni jedan predlog iz pokrajinskog parlamenta nije stigao na dnevni red skupštine Srbije. Pastor najavljuje da će ta stranka, iako izopštena u procesu izrade Predloga Nacrta zakona,sigurno učestvovati u Javnoj raspravi.
„Naravno da ćemo se uključiti. Jedino nismo bili uključeni u rad radne grupe, što mislim da je izdejstvovano zajedničkim naporima DS-ai LSV-a. Ne samo da je izvesni skandal, već nije ni prirodno da SVM,kao jedna od stranaka koje se godinama zalažu za donošenje tog zakona, ne učestvuje u njegovoj izradi. Za početak, sada želimo da vidimo na čemu je rađeno mesecima, i kako izgleda, mada lično sumnjam u valjanost teksta”, kaže Pastor.
Ovaj poslanik SVM-a, smatra da bi s obzirom na značaj zakona za dalje funkcionisanje lokalnih samouprava i pokrajine, bilo bi u redu da se o tome izjasni i pokrajinski parlament. „Sve da se to i desi, ne treba očekivati ništa u republičkoj skupštini jer 11 godina ni jedan predlog zakona iz Vojvodine nije stigao na dnevni red, pošto je centralizacija na takvom nivou da se mišljenja i stavovi iz Novog Sada ne uzimaju u obzir. Mislim da će mnogo delotvornije biti ono što ćemo mi kao stranka, i sve ostale stranke, formulisati u vidu amandmana ili javnoj raspravi, pre nego što zakon bude usvojen”, objašnjava Pastor.
Pokrajinska skupština ima više mogućnosti. Može da raspravlja o nacrtu koji ide na javnu raspravu, da donese sopstveni predlog zakona, ali i da raspravlja o tekstu koji usvoji vlada Srbije i prosledi ga Narodnoj skupštini, i donese amandmane na njega. Da li će, i koju mogućnost izabrati, još uvek nije poznato. Iz opozicionih stranaka kažu da oni neće insistirati na otvaranju te teme.
„Mislim da je to besmisleno u ovoj fazi, s obzirom na to da je neko negde već dogovorio zakon”, kaže šef poslaničke grupe DSS-a Borko Ilić, i dodaje:„Ako se nešto bude našlo u skupštinskoj raspravi, spremni smo da učestvujemo u tome i predlažemo naša rešenja, ali na zakazivanju sednice nećemo insistirati, jer od nas ništa ne zavisi.”
I naprednjaci smatraju da je sve završeno, i da će samo biti formalizovan negde dogovoren tekst. Funkcioner SNS-aIgor Mirović optužuje vladajuću koaliciju da javnost „opterećuje međusobnim odnosima i političkim razmiricama, čak i kada je reč o tako važnim zakonima”.
„Neverovatan je i podatak da je na čelu radne grupe bio Bojan Kostreš, koji nema nikakvih stručnih kvalifikacija za razmatranje tako važnog zakona, ali odgovornost snosi DS jer su ga oni predložili na to mesto. Sada je najvažnije da lokalne samouprave, AP Vojvodina i republika utvrde šta je čije u imovinskoj oblasti,što može doneti iskorak u privrednom razvoju zemlje. Ukoliko zakon na jasan i jezgrovit način to ne učini, onda je jasno da je Bojan Kostreš ispunio svoju osnovnu neznalačku ulogu. Sad je kasno za bilo kakvo sazivanje skupština, jer je dete rođeno, a babica više nema na vidiku.
A. POPOVIĆ