Najskuplji poslanici u Srbiji
Članovi vojvođanskog parlamenta „šiju“ kolege iz Narodne skupštine
Iako je posao poslanika u Skupštini Srbije vrlo isplativ, verovali ili ne, još isplativije je biti poslanik u vojvođanskom parlamentu.
Ne samo da pokrajinski parlamentarci imaju veće plate od kolega iz Beograda, već je istraživanje „Alo!“ pokazalo da rade neuporedivo manje.
Predsednik Skupštine Srbije Slavica Đukić-Dejanović verovatno zavidi kolegi Šandoru Egerešiju, jer on kao prvi čovek vojvođanskog parlamenta dobija za 35.000 dinara veću platu. Poslanik u Beogradu prima 75.886, a poslanik u Novom Sadu 80.629 dinara neto zaradu. Poslanički dodatak u Vojvodini je oko 40.000, a u Srbiji 30.000 dinara. Jedino u dnevnicama Srbija „šije“ Vojvodinu: 2.191 prema 1.372 dinara. Za razliku od parlamenta Srbije, poslanici u Vojvodini koji su stalno zaposleni nemaju pravo na dnevnice. Pokrajinski parlament je ograničio broj poslanika na stalnom radu na polovinu od ukupnog broja, dok u republičkom zakonodavnom telu takvo ograničenje ne postoji.
Trenutno u Skupštini Vojvodine ima 47 poslanika na stalnom radu (od ukupno 119), a u parlamentu Srbije 195. Ostalima se u obe institucije nadoknađuje razlika u plati. Pravo na poslanički dodatak, besplatan prevoz, dnevnice, naknada troškova prenoćišta i ostale beneficije imaju i jedni i drugi. Osim toga, vojvođanski poslanici održe u proseku šest sednica godišnje, a njihove kolege sa republičkog nivoa bar tri puta više.
I zamenik predsednika LSV-a Bojan Kostreš priznaje za naš list da su obaveze republičkog poslanika znatno veće. Uprkos tome, on se posle funkcije predsednika Skupštine Vojvodine „vratio“ poslaničkoj dužnosti u Beogradu. Razliku u platama u dve skupštine objašnjava većim bruto dohotkom u Vojvodini u odnosu na Srbiju.
- Činjenica je da pokrajinski poslanici imaju manji broj radnih dana, ali to nije odraz njihove lenjosti. Oni jednostavno nemaju šta da rade dok se Vojvodini ne vrate njene nadležnosti. Sa usvajanjem statuta to će se značajno promeniti - najavljuje Kostreš za naš list.
Šef poslanika SRS-a u vojvođanskom parlamentu Milorad Mirčić ima iskustva i u republičkom parlamentu, ali smatra, iako postoje nesrazmere, da su dva parlamenta po mnogo čemu neuporediva.
- Skupština Vojvodine je regionalni parlament i kao pandan joj može poslužiti Skupština Beograda. Vojvođanski parlament sa 120 poslanika predstavlja dva miliona ljudi. Skupština Srbije i 250 njenih poslanika zastupa osam miliona ljudi. I gde je tu srazmernost? - naglašava Mirčić.
Kada je reč o odnosu obaveza i zarada u predstavničkim telima Srbije i Vojvodine, on kaže da se zalaže za „svođenje na normalu“, odnosno smanjenje plata.
- Sve zavisi od predsednika Skupštine, odnosno onoga ko je na vlasti. Zakazivanje sednica, dnevni red, plate... sve je u njihovim rukama - objašnjava šef radikala u vojvođanskom parlamentu.
Balint Pastor: Ne zavidim ocu na većoj lovi
Mada ima manju platu, a radi više, poslanik SVM-a u Skupštini Srbije Balint Pastor kaže za „Alo!“ da nije ljubomoran na oca Ištvana koji je poslanik u vojvođanskom parlamentu.
- Eto dokaza da plate u republičkom parlamentu nisu baš toliko velike koliko se u javnosti stvorio utisak.
Vojvođanski poslanici nemaju toliko posla jer pokrajina nema ozbiljnih ingerencija i to je najbolji dokaz da što pre treba usvojiti statut Vojvodine. Videćete, tada će i tamo biti više posla - objašnjava mlađi Pastor ove razlike.
Zasedanja Skupštine Vojvodine
Godina - održane sednice
2004. 4
2005. 10
2006. 5
2007. 6
2008. 7
2009. 1
Poređenje plata Vojvodina - Srbija
predsednik Skupštine 141.101 105.888
potpredsednik 131.070 92.652
predsednik odbora 118.256 82.945
poslanik na stalnom radu 80.629 75.886
sekretar Skupštine 109.763 93.614
I. K. - G. S.