Moralni čin ili obaveza prema Evropi
U FOKUSU - Stotinak nevladinih organizacija traži podršku od Tadića za rezoluciju o osudi zločina u Srebrenici
Beograd - Zbog sećanja na žrtve, sebe i svoje budućnosti, Srbija bi trebalo da usvoji rezoluciju o osudi zločina u Srebrenici i 11. jul počne da obeležava kao dan sećanja na srebrenički genocid, poručili su juče aktivisti više nevladinih organizacija koji su se okupili ispred Predsedništva Srbije.
Od predsednika Srbije Borisa Tadića zatraženo je da podrži ovaj zahtev, uz podsećanje da je Evropski parlament 15. januara ove godine usvojio Rezoluciju kojom je 11. jul proglašen za Dan sećanja na genocid u Srebrenici i preporuku evropskim zemljama da usvoje odgovarajuće akte kojim bi obeležili taj dan. Deklaraciju o osudi genocida u Srebrenici prekjuče je usvojila Skupština Crne Gore, a Hrvatski sabor je, na predlog zastupnika nacionalnih manjina Šemse Tankovića, juče 11. jul proglasio Danom sećanja na genocid u Srebrenici.
Apel Borisu Tadiću podržalo je stotinak nevladinih organizacija. Biljana Kovačević Vučo (JUKOM) izrazila je nadu da će predsednik uprkos nepovoljnoj političkoj klimi, „smoći snage za ovaj pre svega moralni čin“. Staša Zajević (Žene u crnom) podsetila je da nevladine organizacije, mesecima, svakog jedanaestog dana, traže od nadležnih državnih organa da usvoje rezoluciju o osudi zločina u Srebrenici i da će danas organizovano autobusom otići u Memorijalni centar Potočari i prisustvovati pomenu ubijenim Srebreničanima. Nevladina organizacija „Srebrenica istorijski projekat“ predložila je da Skupština Srbije donese rezoluciju kojom se osuđuju svi ratni zločini, a predsednik ove organizacije osnovane u Holandiji Stefan Karganović smatra da je „pitanje Srebrenice otvoreno i nerazjašnjeno“.
Preporuku Evropskog parlamenta od parlamentarnih stranaka u Srbiji podržale su LDP i LSV, koje su Skupštini Srbije takođe predložile rezolucije o osudi genocida u Srebrenici. Njihovi predlozi nisu se, međutim, našli na dnevnom redu. Šefica poslaničke grupe „Za evropsku Srbiju“ Nada Kolundžija izjavila je juče da je Srebrenica simbol stradanja ogromnog broja ljudi, ali da to ne sme da znači da bilo koja žrtva sme da bude zaboravljena ili da bilo koji počinilac treba da izmakne pravdi. Vlajko Senić (G17 plus) ističe da Srbija mora da se ogradi od zločina koji su drugi činili u njeno ime, ali i da drugi moraju da se ograde od zločina koji su učinjeni nad Srbima. Predsednik NS Velimir Ilić izjavio je da treba kazniti svaki zločin. Šef poslaničke grupe manjina u Skupštini Srbije Balint Pastor smatra da je neophodno da dođe do pomirenja između srpskog i bošnjačkog naroda, „za šta je preduslov da događaji iz bliske prošlosti, a pre svega Srebrenica, dođu na svoja mesta, da se čitava ta priča zatvori“.
Molitve u džamijama
Mešihat Islamske zajednice u Srbiji u svim džamijama koje joj pripadaju danas organizuje molitvu dženazu, povodom obeležavanja Dana sećanja na genocid u Srebrenici. „Rijaset Islamske zajednice BiH na zasedanju u Sarajevu doneo je odluku da se 10. jula u svim džamijama na području IZ, s pozivom svim džamijama u Evropi, pročita evropska hutba reis-ul-uleme Mustafe Cerića, a 11. jula u svim džamijama biće organizovano klanjanje dženaze „, rekao je glavni muftija IZ u Srbiji Muamer Zukorlić.
Obraz ometao Žene u crnom
Beograd - Organizacija Žene u crnom sinoć je na centralnom beogradskom Trgu Republike priredila performans povodom 14. godišnjice genocida nad muslimanima u Srebrenici. Oko 100 policajaca je kordonom razdvojilo Žene u crnom od dvadesetak pripadnika Obraza i Srpskog narodnog pokreta 1389. Žene u crnom su, držeći bele ruže, ćutanjem podsetile na zločin u Srebrenici i na kraju napravile krug od cvetova. Pripadnici Obraza i Srpskog narodnog pokreta 1389 su, držeći slike haških optuženika Ratka Mladića i Radovana Karadžića, skandirali: „Lažete veštice“, „Crne veštice napolje iz Srbije“, „Srbija, Rusija pravoslavna unija“, „Ne damo Mladića, daćemo vam Tadića“.
S. BIŠEVAC