Ministarstva koče statut
Nacrt zakona o nadležnostima AP Vojvodine još nije završen
Beograd - Nacrt zakona o nadležnostima Vojvodine još nije usaglašen, i pored najava da će se to dogoditi do sredine ove nedelje. Više vojvođanskih funkcionera reklo je Danasu da pojedina ministarstva Vlade Srbije nisu odgovorila na predloge pokrajinskih sekretarijata, čime je zakočen proces usvajanja zakona. Samim tim, blokiran je i Predlog statuta Vojvodine.
- Od predsednika IV Bojana Pajtića zahtevamo da javno kaže koja ministarstva koče statut i njihove razloge - poručuje potpredsednik LSV-a Bojan Kostreš. Balint Pastor (SVM) ističe da sva odgovornost oko procesa usvajanja statuta i pratećih zakona leži na DS-u.
Nacrt zakona o nadležnostima Vojvodine nije usaglašen, iako je najavljivano da će pokrajinski sekretarijati i republička ministarstva postići dogovor do sredine ove nedelje.
Kako je Danasu reklo više vojvođanskih funkcionera, nekoliko ministarstava Vlade Srbije nije uradilo svoj deo posla, odnosno odgovorilo na predloge pokrajinskih resora, čime je zakočen proces usvajanja zakona. Samim tim, ponovo je blokiran i Predlog statuta Vojvodine. Naime, nakon što se Beograd i Novi Sad dogovore o nacrtu zakona o nadležnostima, on će biti prosleđen Skupštini Vojvodine na usvajanje, a potom u paketu s Predlogom statuta našao bi se pred poslanicima Narodne skupštine. Prema nezvaničnim najavama, nacrt zakona bi mogao biti gotov do kraja nedelje, a pred republičkim poslanicima bi, sa statutom, mogao da se nađe 1. marta.
Vojvođanski političari naveli su pre nekoliko dana za Danas da još traju usaglašavanja s ministarstvima zdravlja i prosvete, koja su prekoračila rokove dogovorene za dostavljanje odgovora. Ministar zdravlja Tomica Milosavljević nije imao vremena da odgovara na pitanja Danasa o ovoj temi, rekavši kratko da se o rešenjima za nacrt zakona „vode razgovori“. Ministar prosvete Žarko Obradović rekao je Danasu da je njegovo ministarstvo svoje mišljenje dostavilo pokrajinskom Sekretarijatu za obrazovanje u petak.
Republički i pokrajinski ministri, odnosno sekretari, pokušavaju da se dogovore o nešto manje od 30 nadležnosti koje se odnose na raspodelu nadležnosti između vlasti u Beogradu i Novom Sadu.
Problemi u usaglašavanju o ovom zakonu ipak nisu jedini. Demokratska stranka, G17 plus i SPS u Skupštini Vojvodine imaju glatku većinu, ali ipak za sve svoje odluke očekuju podršku koalicionih partnera iz SVM-a i Lige socijaldemokrata Vojvodine. Za većinu u Skupštini Srbije neophodna je saglasnost svih poslanika vladajuće koalicije.
LSV i SVM najavljuju da neće glasati za zakon o nadležnostima ukoliko njime bude znatno promenjen Predlog statuta.
- Liga neće glasati ni za jedan zakon koji predlažu ministarstva koja koče proces donošenja statuta Vojvodine. Od predsednika Izvršnog veća Vojvodine Bojana Pajtića zahtevamo da javno kaže koja su ta ministarstva i njihove razloge. Liga neće glasati za zakon kojim se autonomija Vojvodine, koja je napisana u Predlogu statuta, smanjuje. Autonomija mora ostati na istom nivou ili može biti povećana - poručuje za Danas potpredsednik LSV-a Bojan Kostreš.
Identično mišljenje ima Balint Pastor, funkcioner SVM-a. On za naš list kaže da sva odgovornost oko procesa usvajanja statuta i pratećih zakona leži na DS-u. On izražava nadu da se nacrtom zakona o nadležnostima neće derogirati ono što je napisano u Predlogu statuta.
DS: Bez promene suštine
Kako je nedavno za Danas rekao Dragoslav Petrović, šef poslaničkog kluba Za evopsku Vojvodinu u pokrajinskom parlamentu i funkcioner DS-a, zakon o nadležnostima bi trebalo da bude operativan i da pokriva sve što se odnosi na prenos nadležnosti s Republike na Pokrajinu. Petrović je naveo da će tehničko- pravna korekcija statuta, u cilju njegove bolje usklađenosti sa Ustavom, biti urađena i potvrđena u pokrajinskom parlamentu pre nego što stigne u Skupštinu Srbije. Petrović je rekao da je jedan od problema u izradi ovog zakona različit odnos prema određenim terminima u tekstu Predloga statuta kao što su, recimo, međunarodni ugovori i međunarodni sporazumi. To će, kako je naveo, biti preinačeno, kao i još nekoliko pojmova. On je istakao da nema nikakve suštinske izmene Predloga statuta, odnosno smanjenja predviđenih nadležnosti Pokrajine.
L. VALTNER