Menjati i Ustav i izborni sistem
Poslaničke grupe SVM-a, NS-a i SPO–DHSS-a iznele su svoja viđenja promene političkog sistema i saglasile se u tome da su neophodne promene Ustava Srbije i izbornog sistema.
Sledeći krug iznošenja stavova poslaničkih grupa zakazan je za utorak, 30. jun, kada bi predloge trebalo da iznesu JS, SDPS i SDS.
– SVM smatra je Ustav prepun grešaka, tehničkih i pravnih, kao i nepostojanih rešenja – rekao je šef poslanika te stranke Balint Pastor, dodajući da je za SVM irelevantno da li će biti donet novi ustav ili će se menjati važeći.
U prilog tezi da je Ustav prepun takvih rešenja, Pastor je rekao da taj akt još uvek sadrži mogućnost „blanko ostavki”, koje su zakonski ukinute 2011. godine.
– Mišljenja smo da u fokus pažnje Akcione grupe treba staviti Ustav Republike Srbije. Nerealno je razmišljati o promeni određenih elemenata političkog sistema, a mogućnost ustavne revizije smatrati „jeresi”. Ustav je najviši pravni i politički akt svake države, osnovni zakon. Ako se želi promeniti broj poslanika, treba izmeniti član 100, stav 1 Ustava – rekao je Pastor, i napomenuo da je Ustav iz 2006. godine pun jezičkih i pravnih grešaka.
Navodeći nekoliko primera grešaka, kazao je da bi bilo opravdano analizirati važeći Ustav, i zaključiti da je celishodno revidirati veliki broj njegovih odredbi. On je u ime SVM-a predložio da se analiza radi sveobuhvatno, od člana do člana.
– Ako se to prihvati, SVM se zalaže za doradu odredbe o nacionalnim savetima nacionalnih manjina i preciznije regulisanje njihovog položaja u pravnom i političkom sistemu kao organizacija kroz koje se ostvaruje pravo na manjinsku samoupravu – rekao je Pastor.
On je istakao da je bitno da se u samom Ustavu utvrde načelni okviri nadležnosti i finansiranja nacionalnih saveta, kao i osnovni principi njihovog odnosa s drugim organima vlasti. SVM je mišljenja da treba izmeniti i član Ustava koji reguliše nadležnosti autonomnih pokrajina, i to na način da APV ima više, Ustavom garantovanih izvornih nadležnosti, da obim nadležnosti ne bi zavisio od u određenom trenutku postojeće skupštinske većine u republičkom parlamentu.
– Smatramo da propisi kojima se pojedina pitanja iz republičke nadležnosti poveravaju autonomnim pokrajinama treba da spadaju u kategoriju organskih zakona – rekao je Pastor, i dodao da se u skladu sa značenjem reči „autonomija” SVM zalaže za vraćanje APV zakonodavne nadležnosti.
Dodao je da se član Ustava o finansijskoj autonomiji autonomnih pokrajina u proteklom periodu pokazao neprimenljivim pa se zato zalažu za precizno utvrđivanje izvora finansiranja APV putem definisanja izvornih prihoda. SVM smatra neophodnim i redefinisanje hijerarhije normi u Ustavu – primat međunarodnog prava nad domaćim, tj. stvaranje pravne osnove za predstojeće članstvo Srbije u EU. Osim promene Ustava, SVM smatra da je neophodno usvojiti i izmeniti nekoliko zakona, pre svega onaj o nacionalnim savetima nacionalnih manjina, potom uvesti izmene kojima bi se obezbedila zastupljenost pripadnika nacionalnih manjina u javnom sektoru, zatim izmeniti onaj o službenoj upotrebi jezika i pisma pa korigovati izborni sistem na republičkom i lokalnom nivou.
Pastor je istakao da treba da se promeni i Zakon o izboru predsednika Republike. Kako je kazao, većinski izborni sistem u zemlji kakva je Srbija nije primenjiv jer ne obezbeđuje reprezentativnost parlamenta, zbog čega treba zadržati neki od oblika proporcionalnog izbornog sistema. Stoga, po njemu, treba uvesti stepenasti cenzus za koalicije, a predsednika države treba da bira parlament. U okviru ustavnih promena SVM se zalaže i za preciznije regulisanje položaja nacionalnih saveta nacionalnih manjina, da Vojvodina ima više Ustavom zagarantovanih izvornih nadležnosti, za vraćanje zakonodavne nadležnosti toj pokrajini, da budu precizno utvrđeni izvori njenog finansiranja putem definisanja izvornih prihoda. Ta stranka se takođe zalaže za unapređene garancije nezavisnosti pravosuđa, da Narodna banka Srbije bude nezavisna, a ne samostalna...
Mirosalav Markićević je rekao da Nova Srbija predlaže izmenu tri zakona, o lokalnim izborima, o lokalnoj samoupravi i o izboru poslanika.
– NS podržava predlog da se smanji broj poslanika – kazao je Markićević, i dodao da se zalaže za većinski izborni sistem.
Prema njegovim rečima, ukoliko bi se smanjio broj poslanika, neophodno je smanjiti cenzus za ulazak političke stranke u Skupštinu Srbije, i to na tri odsto. Treba da se „dogovorimo o tome koliko naša zemlja ima stanovnika” jer se stalno govori da Srbija ima sedam i po miliona stanovnika.
– Mislim da ova zemlja ima oko deset miliona stanovnika jer oni koji kažu da ih ima sedam i po miliona, indirektno su priznali nezavisnost Kosova i Metohije – rekao je Markićević.
On je naveo da se nezvanično govori o tome da će pokrajinski i lokalni izbori biti 20. decembra i da tada treba da bude i referendum o promeni Ustava Srbije.
– S obzirom na značaj Ustava, referendum ne bi trebalo da bude istog dana – rekao je on.
V. ĐURIČIĆ