Krajnja instanca odlučivanja parlament
Srpska pravoslavna crkva nezadovoljna Predlogom statuta Autonomne Pokrajine Vojvodine
* Crkva očekuje od državnih vlasti da preduzmu korake koji su u skladu sa njihovim ovlašćenjima * U Kabinet predsednika Borisa Tadića stižu pisma za i protiv predloženog akta
Beograd - Sveti arhijerejski sinod Srpske Pravoslavne Crkve, povodom Predloga statuta AP Vojvodine, obratio se predsedniku Srbije Borisu Tadiću, predsedniku Vlade Republike Srbije Mirku Cvetkoviću i predsednici Skupštine Srbije Slavici Đukić-Dejanović, izražavajući zabrinutost za suverenitet i teritorijalni integritet Republike Srbije, navodi se na sajtu SPC.
„SPC izražava veliku zabrinutost za suverenitet i teritorijalni integritet države Srbije, nasilnim otimanjem Kosova, a potom pokušajem da se od AP Vojvodine načini nova država u Srbiji. To se čini Predlogom novog statuta AP Vojvodine, koji joj protivustavno dodeljuje, pored ostalog, i sledeća obeležja državnosti - pravo da zaključuje međunarodne ugovore u oblastima iz svoje nadležnosti, pravo da osniva svoja predstavništva u inostranstvu, pravo, prigrabljeno uzurpacijom, Skupštine Vojvodine da donosi zakone“, navodi se u saopštenju.
U sedištu SPC Danasu je rečeno da je Crkva obraćanjem najvišim državnim organima vlasti i objavljivanjem na sajtu SPC sadržaja pisma, obavestila javnost o svom stavu o Predlogu statuta Vojvodine. Crkva očekuje od državnih vlasti da preduzmu korake, koje su u skladu sa njihovim ovlašćenjima. Na pitanje zbog čega se Sinod obratio baš na pomenute tri adrese našem listu je objašnjeno da se Crkva nije bavila procedurom, da je ona nadstranačka organizacija i da njene stavove ne mogu da iznose predstavnici pojedinih političkih partija.
Iz Kabineta predsednika Srbije potvrđeno je za Danas da je Tadićprimio pismo Svetog arhijerejskog sinoda SPC, kao i da su prethodnih dana u Kabinet stizala pisma i od građana Srbije, nevladinih organizacija i drugih institucija od kojih su neka pozitivno ocenjivala Statut AP Vojvodine, dok su druga bila protiv i da je predsednik Srbije upoznat s tim.
Nada Kolundžija, šefica poslaničke grupe ZES, objašnjava za Danas da će se Demokratska stranka zalagati za ostvarenje punog ustavnog sadržaja autonomije Vojvodine.
- Za sve one koji utiču na raspravu o statutu, Ustav Srbije mora da bude osnova - naglašava Kolundžija.
Željko Ivanji, poslanik G 17 plus u parlamentu Srbije kaže za Danas da ova stranka apsolutno podržava statut Vojvodine, „jer uvažava određene specifičnosti ove srpske pokrajine“.
Prema njegovim rečima, crkva ne može da utiče na političke odluke, jer je odvojena od države.
Balint Pastor, poslanik Saveza vojvođanskih Mađara u Skupštini Srbije kaže za Danas da pismo SPC neće imati uticaja na poslanike, koji odlučuju o statutu AP Vojvdina.
- Postala je opasna praksa da crkva utiče na državu, koja ne bi smela da se meša u državna i politička pitanja. Crkva može da ima stav o nečemu, ali ne vidim značaj u tome da ta institucija raspravlja o statutu Vojvodine - ističe Pastor.
Aleksandra Jerkov, poslanica Lige socijaldemokrata Vojvodine, ne razume zašto bi Srpsku pravoslavnu crkvu zanimao statut Vojvodine i kako ona ima veze s državnim uređenjem.
- Potez SPC je prilično neumesan. Ne shvatam šta očekuju od predsednika i premijera Srbije, jer je parlament jedini nadležan za pitanje statuta Vojvodine - ukazuje Jerkov.
Živica Tucić, direktor Verske informativne agencije (VIA), izjavio je za Danas da „ne treba apriori osporavati pravo crkvama da iznose stavove o važnim pitanjima u društvu“.
- Svi društveni segmenti, uključujući i Crkvu, imaju pravo da iznesu javno svoj stav o važnim društvenim problemima, iako se zna da je krajnja istanca u odlučivanju o političkim pitanjima parlament. Nekima će se stav Crkve svideti, nekima - ne. Pri donošenju odluka od opšte važnosi treba uzeti u obzir sva mišljenja, mada je problem upravo u tome što kod nas nema kulture civilizacijskog dijaloga - kaže Tucić.
Aleksandar Popov, direktor Centra za regionalizam, rekao je na konferenciji za novinare u Novom Sadu da je neugodno iznenađenje što je Crkva učinila ovakav korak da utiče na parlament u jednoj značajnoj oblasti, koja se tiče svih građana ove zemlje.
Rimokatolička crkva nije razmatrala vojvođansko pitanje
Rimokatolička crkva nije dosad razmatrala, niti se izjašnjavala o Predlogu statuta Vojvodine. Milutin Novaković, portparol Beogradske nadbiskupije, objašnjava za Danas da je to tema o kojoj treba da se izjasni Međunarodna biskupska konferencija „Sveti Ćirilo i Metodije“, čiji su članovi i biskupi iz Vojvodine, a koja o tome dosad nije razgovarala.
Pajtić neobavešten
Bojan Pajić, predsednik Izvršnog veća Vojvodine, rekao je na konferenciji za novinare u Novom Sadu da za pismo SPC čuje prvi put, iako je sedeo pored episkopa Irineja. „U tekstu Predloga statuta APV biće samo kozmetičkih i terminoloških pojašnjenja, a nikako suštinskih izmena. Recimo, u odeljku o međuregionalnoj saradnji spominju se izrazi „međunarodni ugovori“ što nije primereno, pa će se to precizirati u „međuregionalni ugovori“. To po meni nije suštinska izmena, jer će to svakako biti sporazumi između regija“, naveo je Pajtić.
EKIPA DANASA