Konačno
Novi zakon o političkim strankama smanjiće broj postojećih partija sa sadašnjih
600 na 30 do 60, najavljuje ministar Milan Marković
BEOGRAD - Staro pravilo "dva Srbina, tri partije" uskoro prestaje da važi. Naime, usvajanjem Predloga zakona o formiranju stranaka broj partija u Srbiji mogao bi da se smanji sa sadašnjih 600 na između 30 i 60. Paradoksalno je da se taj broj i dalje povećava. Ipak, najveći broj stranaka je neaktivan i pasivan. Vlada Srbije nedavno je usvojila predlog novog zakona o formiranju stranaka, kojim se prvi put od 1990. stiču uslovi za smanjivanje broja političkih partija.
Većina stranaka formirana je prostim udruživanjem građana, pa su tako nastale i Stranka simpatizera sporta Srbije, Narodna računarska stranka, Stranka deviznih štediša, Stranka Glas razuma, Kulturni pokret Srbije... Ako zakon bude usvojen, umesto dosadašnjih 100, za osnivanje partije biće neophodno najmanje 5.000 potpisa, dok će stranke nacionalnih manjina morati da prikupe između 500 i 1.000 potpisa. Partije će ubuduće na svakih osam godina morati da podnose izveštaje kako ne bi bile obrisane iz registra. Sadašnjim strankama dat je rok od šest meseci da se preregistruju pod novim uslovima. Ako se ovaj zakon bude dosledno primenjivao, moglo bi doći do ukrupnjavanja političke scene Srbije, a najveću cenu platile bi male partije, koje bi bukvalno bile zbrisane.
- Kada svedemo to na razuman broj, onda ćemo moći da odredimo institute kao što je izborna kaucija, da omogućimo direktnu prohodnost na izbore, što je jako važno, pošto su to veliki troškovi, velike komplikacije i zloupotrebe, da sprovedemo jasne mehanizme finansijske kontrole - objašnjava ministar za lokalnu upravu i samoupravu Milan Marković.
Marko Blagojević, programski direktor Cesida, tvrdi da je ovim zakonom na ozbiljan način uveden red bar u taj segment političke scene naše zemlje.
- Registar političkih partija će se svesti na one stranke koje zaista postoje. Uvešće se i red u partnerstva stranaka, odnosno njihove koalicije. U Srbiji trenutno postoji 620 političkih partija, ali realno funkcioniše nepunih 20 odsto - otkriva Blagojević.
Aleksandar Vulin, lider Pokreta socijalista, kaže da broj neophodnih potpisa za
formiranje stranke može da bude i 15.000.
- Bojim se da će primenom tog zakona nestati G17 plus i ono što je ostalo od SPS. Postoji tu i drugi problem, a to je želja aktuelnog režima da stvori dvopartijski sistem, kako bi njihovi finansijeri mogli da uplaćuju samo na dve adrese - ukazuje Vulin.
Balint Pastor, poslanik LSV, uveren je da će njegova stranka, koja okuplja pripadnike mađarske nacionalne manjine, sigurno preći cenzus po novim uslovima.
- Nije baš normalna situacija da jedna država veličine Srbije ima više od 400 stranaka. Mislim da će po novom zakonu opstati samo one partije koje realno postoje i realno zastupaju interese građana - konstatuje Pastor.
Moravci, sportisti, rokeri, domaćini, hrišćani...
Samo od početka godine u registar je upisano preko 30 novih stranaka. Ovakav bilans ne čudi kad se ima u vidu da je za osnivanje nove političke partije donedavno bilo dovoljno samo sto potpisa i devet hiljada dinara. Spisak stranaka u Srbiji maštovit je i raznovrstan. Tako na političkoj sceni deluju partije kao što su Domaćinska partija, Seljačko-veterinarska stranka Srbije,
Velika rokenrol partija, Alternativna stranka, Kosovska objektivna stranka, Moravska liga, Uspon, Pokret za preokret, Narodni front Jugoslavije za Srbiju, Jugoslovenska radnička klasa "Josip Broz Tito", Narodnjačka hrišćanska stranka
- Hrast, Novo doba, Parlamentarna partija, Romski pokret obnove, Savez porodica Srbije, Kulturni pokret Srbije - KPS, Liga socijaldemokrata Sandžaka, Liga za Pančevo - Stranka umerenog napretka, Demokratski pokret "5. oktobar", Demokratski pokret žena, Ženska stranka, Stranka simpatizera sporta Srbije, Savremena stranka, Glas za spas, Stranka običnih Srba...
D.P.