Još jedna nepotrebna agencija, bez trajnog efekta po primenu Zakona o borbi protiv korupcije
Povodom formiranja novog antikorupcionog tela, predsednica Saveta za borbu protiv korupcije, Verica Barać kaže
U Skupštini Srbije juče je konstituisan Odbor Agencije za borbu protiv korupcije, koji će imati devet članova predloženih od parlamentarnog Administrativnog odbora, Vrhovnog suda, Socijalnoekonomskog saveta i revizorske institucije. U obraćanju članovima Odbora, predsednica Skupštine Slavica Đukić- Dejanović je istakla da to telo ima značajnu ulogu u primeni Strategije za borbu protiv korupcije i izrazila uverenje da će ono raditi u interesu građana. Đukić-Dejanović je rekla da je potrebna odlučna borba protiv korupcije koja je prisutna u svim segmentima društva u Srbiji.
Državni sekretar Ministarstva pravde Srbije Slobodan Homen posebno je ukazao na ulogu koju će Odbor Agencije za borbu protiv korupcije imati u kontroli finansiranja političkih stranaka.
Portparol Demokratske stranke Jelena Trivan rekla je da Savet i Agencija za borbu protiv korupcije nemaju iste nadležnosti i ista ovlašćenja. „Agencija ima šira ovlašćenja i mogućnosti. Razlog za njeno uvođenje u naš državni sistem je širenje spektra i mogućnosti nezavisnih tela za borbu protiv korupcije“, kaže Trivan. Ona smatra da je Agencija nešto drugo i da će biti dodatni udarac korupciji u Srbiji.
Balint Pastor iz Saveza vojvođanskih Mađara smatra da je Agencija za borbu protiv korupcije svakako potrebna Srbiji. „Opšte je poznato da Srbija ima ogromne probleme s korupcijom, stoga je na osnovu zakona formirana Agencija za korupciju i ne bi trebalo uopšte da se pitamo da li je to Srbiji potrebno“, zaključuje Pastor.
Poslanik Jedinstvene Srbije Petar Petrović kaže da je ta stranka uvek bila za formiranje svake organizacije koja bi pomogla u borbi protiv korupcije. „Ako Vlada smatra da će osnivanjem ove Agencije poboljšati borbu protiv korupcije, mi ćemo podržati taj zahtev, jer to ne može da šteti, već može samo da doprinese efikasnijoj borbi protiv korupcije, kriminala i drugih oblika negativnog ponašanja“, navodi Petrović.
Šef poslaničke grupe radikala Dragan Todorović smatra da u našoj državi može da se osnuje sto antikoruptivnih tela, ali da to apsolutno ništa ne znači. „Ta Agencija je samo obmana građana Srbije po onom starom principu - ko o čemu... a za to vreme kriminal i korupcija cvetaju“, objašnjava Todorović i dodaje da će to biti samo novi namet na budžet, odnosno, kako navodi, „trošenje budžetskih sredstava koja ionako nemamo i mogućnost da se udome neki stranački kadrovi“.
Predsednica Saveta za borbu protiv korupcije Verica Barać kaže za „Borbu“ da postoji više razloga zašto je takva Agencija nepotrebna, ali i da samo vreme može pokazati da li će to telo biti uspešno u borbi protiv korupcije. „Suština problema korupcije je da kod nas institucije nisu svesne svojih nadležnost i ovlašćenja. Kako može parlament ili predsednik dati nekome ovlašćenja koja sam nema, a pošto institucije ne funkcionišu ozbiljno, one nisu trajne, samim tim nema ni trajnog efekta na primenu zakona“, objašnjava Baraćeva i dodaje da ukoliko ne postoji niko ko će da kontroliše kontrolora, onda se otvara mogućnost da nijedna institucija ne može da funkcioniše. Ona smatra da Srbija boluje od partijske zavisnosti u svakoj društvenoj pori.
Agencija može i da tuži i da sudi
Prvoj sednici Odbora Agencije za borbu protiv korupcije prisustvovalo je sedam članova tog tela. Sednici je predsedavala najstariji član Odbora i sudija Vrhovnog suda u penziji Mileva Gajin. Gajin je rekla da će najsloženiji posao Odbora biti kontrola finansiranja političkih stranaka i izbornih kampanja, jer zakon u tom delu, kako je navela, samo načelno definiše ovlašćenja Agencije za borbu protiv korupcije. U oktobru 2008. Skupština Srbije je donela zakon o Agenciji za borbu protiv korupcije, a 18. marta ove godine je izabrala članove njenog odbora. Članovi Odbora su profesor Fakulteta političkih nauka u Beogradu Čedomir Čupić i docenti na tom fakultetu, Zoran Stojiljković i Tanja Miščević, sudija Vrhovnog suda Srbije u penziji Mileva Gajin i profesor Ekonomskog fakulteta u Nišu Evica Petrović. Članovi su i profesor Pravnog fakulteta u Beogradu Branko Lubarda, advokat Slobodan Beljanski i novinar Zlatko Minić. Predsednica beogradskog Fonda za političku izuzetnost Sonju Liht podnela je ostavku na članstvo u Odboru Agencije, pa se očekuje da predsednik Republike predloži novog kandidata. Agencija bi trebalo da radi punim kapacitetom od 1. januara 2010. godine, ukoliko se do tada završi konkurs za direktora Agencije i donese poslovnik o radu Odbora. Na sednici je konstatovano da svi članovi u zakonskom roku treba da podnesu izveštaje o imovini i zatraže mišljenje o eventualnom postojanju sukoba interesa. Agencija ima mogućnost da pokrene postupak, a može da izriče novčane i krivične kazne.
IVAN KRIŠKA