Janković ujedinio vlast i opoziciju
Hvalili ga i oni koji su pokušali da mu ograniče nadležnosti i da olakšaju njegovu smenu
Zaštitnik građana Saša Janković, kome je mandat istekao pre desetak dana, biće ponovo izabran na tu funkciju i to jednoglasno. Ombudsman je uspeo u nečemu što odavno nikome nije pošlo za rukom – da ujedini vlast i opoziciju. Ipak, skupštinska debata o njegovom reizboru trajala je tri sata, jer su baš svi želeli da kažu neku lepu reč o njemu. A imalo je šta da se kaže, sporno je samo to što su neki zaboravili da su, koliko juče, hteli da mu smanje nadležnosti, a neki nisu glasali za njegov prvi izbor, jer su bili opozicija.
Pri kraju debate, Donka Banović (DSS) je lepo pretpostavila da „gospodinu Jankoviću mora biti malo neprijatno, a verovatno je i zabrinut što su ga svi ovoliko hvalili”. Banovićeva je podsetila da on nema pravo da učestvuje u raspravi, a „kada bi mogao da kaže nešto o prethodnom sazivu, pretpostavljam da ne bi bilo toliko hvale za ovaj dom, jer je u vašem izveštaju navedeno da ste podneli 40 inicijativa, a samo tri su bile uspešne.”
Ovaj podatak, koji je Banovićeva navela, najbolje svedoči o poštovanju institucije zaštitnika građana. Da Saši Jankoviću nije bilo ni malo lako, svedoči i debata Balinta Pastora (SVM), koji je podsetio da su SVM, LDP i SPS još u martu predložile parlamentu da na vreme reizabere Jankovića, ali da nije bilo volje za to. Pastor je podsetio, između ostalog, da je zaštitnik građana „od samog početka reforme pravosuđa upozoravao državne organe na moguće negativne posledice takve reforme i bio je u pravu”.
Kako je prošao zato što je bio u pravu, objasnila je Milica Vojić-Marković (DSS) podsetivši da je „to bio razlog da ne bude reizabran. U januaru, tadašnja ministarka pravde Snežana Malović i svi njeni pomoćnici tražili su da se smanji nadležnost ombudsmana, tako što bi iz njegove kontrole bili izuzeti Visoki savet sudstva i Državno veće tužilaca i to samo zato što je gospodin Janković rekao da je rad VSS u krnjem sastavu nezakonit, pa su mu i odluke nezakonite.”
Niko nije podsetio kako je prethodna vladajuća koalicija složno, a njen veći deo je i sada vlast, izmenila poslovnik o radu kako bi omogućila da ombudsman bude lako smenjen, ako vlast ne bude zadovoljna izveštajem koji on podnese. Ta odredba je izbrisana, tek kad je intervenisala Evropa. Razlog za ovakvu odredbu, bio je jedan ombudsmanov izveštaj o radu u kojem je naveden presek stanja ljudskih prava, pa i zatvorenika, koji se nikako nije dopao parlamentarnoj većini. Tada su ga, složno, napali da je, „umesto da podnese izveštaj o svom radu i o tome kako troši novac koji za to dobija, Saša Janković ocenjivao rad drugih”. Preksinoć su njegovim izveštajima i njegovom radu svi, baš svi, pa i ovi koji su pokušavali da mu smanje nadležnosti, odali priznanje.
Bilo je podsećanja i da je Janković „uspeo da uradi ono što poslanici nisu mogli, da žalbom Ustavnom sudu spreči primenu skandaloznog Zakona o informisanju, pošto ga je USS proglasio neustavnim.”
Naprednjaci nisu diskutovali. Njihova stranka u vreme prvog izbora Jankovića nije postojala, ali su neki od sadašnjih poslanika i tada bili poslanici, ali kao radikali, pa nisu hteli ni da učestvuju u glasanju sa obrazloženjem da su opozicija. Sada će svi glasati, a Miljenko Dereta (LDP) kazao je da je dobro što postoji konsenzus, iako su razlozi za glasanje različiti, „neki će glasati, zbog poverenja koje zaštitnik građana ima te bi njegov neizbor izazvao reakciju javnosti”. Gordana Čomić (DS) nije pominjala ništa od problema koje je ombudsman imao sa prethodnim sazivom, ali je kazala da zaštitnik građana treba da „ uradi nešto kad oni koji dobiju izliv vlasti u mozak počnu da rade tako da svi imaju štete.”
Bilo bi dobro da svi, kad Janković danas bude izabran, imaju u vidu hvalospeve, koje su s pravom izrekli o njegovom radu, pre njegovog izbora.
M. ČEKEREVAC