Iz budžeta više od 20 milijardi za nezaposlene
„Predlozi zakona o zapošljavanju i osiguranju za slučaj nezaposlenosti i o profesionalnoj rehabilitaciji i zapošljavanju osoba sa invaliditetom predstavljaju proevropske propise koji treba da doprinesu smanjenju visoke stope nezaposlenosti u Srbiji“, rekla je juče ministarka za Nacionalni investicioni plan Verica Kalanović. Obrazlažući te zakonske predloge u parlamentu ona je navela da je broj nezaposlenih u Srbiji oko 758.387, od čega u Beogradu 98.410, u Vojvodini više od 190.000, a u centralnoj Srbiji oko 460.000. Suštinski nezaposlenih u 2006. godini bilo je 21,6 odsto, 18,8 odsto u 2007, a prošle godine 14,7 odsto. Kalanovićeva je ukazala na to da Srbija spada u red evropskih zemalja s najvećom stopom nezaposlenih, ali da nije u grupi najugroženijih.
Zakon o zapošljavanju utvrđuje nacionalni akcioni plan koji donosi vlada i koji sadrži godišnje ciljeve i prioritete, programe i mere, ali i izvore finansiranja politike zapošljavanja. Novi zakon, za razliku od dosadašnjeg, uvodi stimulativne mere za aktivno traženje posla. Za te namene u ovoj godini planirano je 3,5 milijardi dinara, kao i 20 milijardi za novčanu nadoknadu nezaposlenima. Zakon predviđa i jačanje nacionalne službe za zapošljavanje, kao i Agencije za zapošljavanje, rekla je Kalanovićeva.
Pored toga, predviđaju se i veća sredstva za obuku, prekvalifikaciju, dokvalifikaciju, subvencije za zapošljavanje, podršku samozapošljavanju... Kalanovićeva je objasnila da je Predlog zakona o profesionalnoj rehabilitaciji i zapošljavanju osoba sa invaliditetom potpuno nov, reformski i proevrospki zakon koji treba da doprinese većoj ekonomskoj samostalnosti osoba sa invaliditetom. Ona je istakla da tačnih podataka o broju osoba sa invaliditetom nema, ali se procenjuje da ih u Srbiji ima oko 700.000, pri čemu je samo 21.000 njih u radnom odnosu. U evidenciji Nacionalne službe za zapošljavanje prijavljene su 22.464 osobe sa invaliditetom, od čega sedam odsto ima visoko obrazovanje, rekla je Kalanovićeva.
Bonus za zaposlenje pre roka
Jedan od podsticaja zapošljavanju je i redukovana visina i dužina trajanja novčane naknade za slučaj nezaposlenosti, ali je istovremeno predviđen podsticaj za korisnike novčane naknade koji se zaposle pre roka. Prema predloženom zakonu, tokom prvih 12 meseci od uvođenja u evidenciju Nacionalne službe za zapošljavanje odgovarajuće zaposlenje za nezaposlenog jeste zaposlenje u okviru stečenog obrazovanja. Po isteku tog roka odgovarajućim zaposlenjem se smatra i ono na nižem nivou u okviru iste ili srodne vrste obrazovanju, pri čemu se uzimaju u obzir iskustvo nezaposlenog i stanje na tržištu rada.
Opozicija za veći podsticaj države turizmu
Poslanici su nastavili objedinjenu načelnu raspravu o predlogu zakona o spoljnotrgovinskom poslovanju, standardizaciji, turizmu i o Predlogu zakona o tehničkim zahtevima za proizvode i ocenjivanju usaglašenosti. Obrazlažući predložene zakone ministar ekonomije i regionalnog razvoja Srbije Mlađan Dinkić rekao je poslanicima da je usvajanje tih zakona važno za pristupanje Srbije Svetskoj trgovinskoj organizaciji. Poslanici opozicije najviše su kritikovali Predlog zakona o turizmu, navodeći da se iz predloženih rešenja ne vidi šta Srbija želi da uradi od turizma i kakva turistička zemlja želi da bude. Na dnevnom redu sednice je i rasprava o predlozima zakona o zapošljavanju i osiguranju za slučaj nezaposlenosti, profesionalnoj rehabilitaciji i zapošljavanju osoba sa invaliditetom, kao i predlozi odluka o razrešenju i prestanku dužnosti sudija i javnih tužilaca.
Vlada stabilna, nema razloga za nove izbore
Portparolka Demokratske stranke Jelena Trivan rekla je juče novinarima u Domu Narodne skupštine da u ovom trenutku ne postoji nikakav razlog za raspisivanje vanrednih parlamentarnih izbora "jer je Vlada Srbije stabilna, a stranke vladajuće koalicije imaju stabilan rejting koji je raste". Poslanik Jedinstvene Srbije Petar Petrović kaže da "sve snage treba da usmerimo na prevazilaženje ekonomske krize, a ne da trošimo teško zarađeni novac građana na neke nove izbore koji će možda političku scenu pomeriti levo ili desno za jedan ili dva odsto". Izbori, prema mišljenju poslanika Saveza vojvođanskih Mađara Balinta Pastora, ništa ne bi promenili na političkoj sceni, osim možda rešavanja spora između naprednjaka i radikala. Nasuprot tome, šef poslaničke grupe Srpske radikalne stranke Dragan Todorović ponovo se juče založio za raspisivanje vanrednih izbora, ocenjujući da "Vlada nema nikakvu budućnost i što duže bude trajala, to će za Srbiju biti veća šteta".