Istekao zakonski rok za podnošenje izveštaja o finansiranju stranaka
Partije oklevaju da kažu odakle im novac * Zakonsku obavezu je ispunilo tek nešto više od 20 stranaka * KORAĆ: Samo male stranke se izdržavaju iz budžeta, dok se velike finansiraju na ko zna kakve načine
Beograd - Rok za predaju finansijskih izveštaja političkih stranaka za redovan rad u prošloj godini istekao je juče, a tu obavezu je ispunilo tek nešto više od 20 stranaka. Među strankama koje su to učinile uglavnom se nalaze parlamentarne partije, ali i jedan broj stranaka koje ne učestvuju aktivno u političkom životu Srbije. U Odboru očekuju da će izveštaji posle uskršnjih praznika taj proces biti završen.
Jelena Trivan, portparol Demokratske stranke, rekla je novinarima u parlamentu da je ta stranka predala izveštaj i da će on, nakon što bude usvojen na sednici Odbora za finansije, biti objavljen na skupštinskom sajtu.
Prema njenim rečima, zainteresovani će u tom izveštaju moći da vide i donatore stranke, bez obzira na to da li je reč o fizičkim ili pravnim licima, što će „razvejati priče“ o tome ko su finansijeri stranaka, bar kada je reč o DS-u.
Partija ministra ekonomije i regionalnog razvoja Mlađana Dinkića G 17 plus, takođe je u zakonskom roku dostavila izveštaj Odboru.
Dragan Todorović, potpredsednik Srpske radikalne stranke, rekao je da je ta stranka predala izveštaj.
Kako je za Danas rekao Balint Pastor iz Saveza vojvođanskih Mađara i ta partija je ispunila svoju zakonsku obavezu i predala izveštaj Odboru za finansije, a to je učinila i Zajedno za Kragujevac, na čijem je čelu Veroljub Stevanović. I Socijaldemokratska unija je, prema rečima predsednika stranke Žarka Koraća predala izveštaj o finansiranju Odboru za finansije.
- Samo male stranke se izdržavaju iz budžeta, dok se velike finansiraju na ko zna kakve načine - navodi Korać.
Petar Petrović iz Jedinstvene Srbije rekao je da je ta stranka predala izveštaj o svom finansiranju.
- Nikada nismo krili kako trošimo novac svojih građana - izjavio je Petrović.
Izveštaje su još podnele i Demokratska pravoslavna stranka Socijaldemokratski pokret, Demokratska zajednica Mađara, Demokratski pokret Srbije, Ekološka stranka Srbije, Građanska demokratska stranka, Otpor srpske unije domaćina, Liberali Srbije, Konvencija za Sombor i Politička stranka Srbije 21.
Miloš Aligrudić, šef poslaničkog kluba DSS-a, rekao je za Danas da ne zna da li je stranka koju predvodi u Skupštini predala izveštaj o finansijama i da se tim poslovima bavi direktor stranke.
Vesna Pešić, predsednica političkog saveta LDP-a, rekla je za Danas da ne zna da li je LDP predala izveštaj i dodala: „Ja sam Vesna Pešić i ne bavim se time.“
Petar Kuntić, predsednik Demokratskog saveza Hrvata u Vojvodini, naveo je da ga niko nije obavestio da izveštaj treba dostaviti skupštinskom odboru i da ga shodno tome nije podneo.
- Videću sa ovlašćenim knjigovođom da li je njemu dostavljen neki dopis iz Skupštine. Nisam znao da ističe rok - kazao je Kuntić.
Zakon o finansiranju političkih stranaka predviđa da sve registrovane političke stranke vode knjigovodstvo o svim prihodima i rashodima i da za svaku poslovnu godinu dostave izveštaj o imovini, prilozima koji prelaze 6.000 dinara, kao i izveštaj o završnom računu sa sertifikatom ovlašćenog revizora. Stranke će, od 1. oktobra ove godine, finansijske izveštaje za redovan rad dostavljati Agenciji za borbu protiv korupcije, jer je izmenama Zakona o finansiranju političkih stranaka koje će tog dana stupiti na snagu, predviđeno da nadležnost Ministarstva finansija i Odbora za finansije bude preneta na Agenciju.
Prema dosadašnjim zakonskim rešenjima, Odbor je bio nadležan da, preko ovlašćenih revizora, sprovede kontrolu finansijskih izveštaja stranaka za redovan rad, a prema zaključku tog tela iz 2004, kao krajnji rok za predaju izveštaja za prethodnu godinu utvrđen je 15. april.
I. ŽIVANOVIĆ - L. VALTNER