Evropa bi trebala da zna za autohtone nacionalne zajednice
Ovogodišnja regionalna konferencija najveće evropske krovne organizacije nacionalnih manjina FUEN održana je u Vojvodini, a Novi Sad je bio domaćin okupljanja.
U središtu skupa je bio doprinos nacionalnih zajednica ekonomskom blagostanju – posebno u prekograničnim regionima. Na dvodnevno savetovanje došli su političari i stručnjaci iz više evropskih zemalja.
FUEN, odnosno Federacija evropskih nacionalnih manjina okuplja 110 organizacija iz 36 država. Cilj federacije da se čuje glas autohtonih manjina širom Evrope i da se na međunarodnom planu jača ostvarivanje njihovih interesa.
Lorant Vince, poslanik Evropskog parlamenta i predsednik FUEN-a rekao je: „Ovo je prva u nizu regionalnih konferencija koju smo organizovali izvan Evropske unije, smatram da se u ovim regionima kriju vrednosti, stručnost i znanje koje treba zajednički da prikažemo. Moje uverenje je da Savez vojvođanskih Mađara i ovdašnji Mađari mogu da prenesu vrednosti Evropskoj uniji.“
Na konferenciji je naglašen dijalog između nacija i značaj saradnje u smislu očuvanja stabilnosti regiona i njegovog razvoja. Usame Zukorlić, ministar bez portfelja zadužen za oblast pomirenja, regionalne saradnje i društvene stabilnosti rekao je: „Želim da kažem da mi, kao Bošnjaci, u ovoj državi imamo mnogo šta da naučimo od Saveza vojvođanskih Mađara. To ne krijem i često ističem, a posebno način na koji su stvorili uslove da se u ovoj državi i ovoj regiji ostvari istorijsko pomirenje između srpskog i mađarskog naroda.“
Organizatori smatraju da je Vojvodina bila idealno mesto za odvijanje konferencije jer više od 26 nacionalnih zajednica ovde zajedno živi, uz korišćenje šest službenih jezika. Jedan od ciljeva konferencije je bio da se gosti iz prve ruke uvere u izgrađeni model zaštite manjina.
Balint Juhas, predsednik Skupštine Vojvodine je kazao: „Smatram da su aktivnosti FUEN-a izuzetno važne jer je ovo jedina organizacija koja prepoznaje važnost tema autohtonih manjina i predstavlja nas u čitavoj Evropi. Naš glas šalje u svaki kutak Evrope. To je već drugo pitanje kolika je spremnost da se čuje glas autohtonih manjina, ali ova federacija upravo zbog toga postoji i rade na tome da što više njih čuje naš glas i da što više njih obrati pažnju na nas.“
Savez vojvođanskih Mađara je kao partner FUEN-a učestvovao u organizaciji. Obezbeđivanje prava manjina nije samo pitanje očuvanja identiteta, već i jedan od ključnih elemenata za razvoj teritorije – istakao je dr Balint Pastor, predsednik stranke. „Savez vojvođanskih Mađara uvek je bio na strani dijaloga, političke aktivnosti uvek je gradio na dijalogu. Smatram da je ovo stanovište proteklih decenija donelo ozbiljne rezultate u izgradnji odnosa između većine i manjine. O toj dobroj praksi treba i da izvestimo poslanike koji dolaze iz Evrope.“
Žarko Mićin, gradonačelnik Novog Sada je u svom pozdravnom govoru naglasio da je naš grad uvek bilo mesto raznolikosti i uzajamnog poštovanja. Naglasio je da različite nacionalne zajednice, bilo da su Srbi, Mađari, Slovaci, Romi ili Rusini, sve doprinose bogatom kulturnom životu Novog Sada i njegovom razvoju.
Predsednici Skupštine Vojvodine, Saveza vojvođanskih Mađara i FUEN-a tokom konferencije održali su i usaglašavanje. Naglasili su da dvodnevna konferencija doprinosi razmeni dobre prakse i izradi predloga za konkretne mere. Osim toga, istakli su značaj nacionalnih manjina, kao važnog potencijala u razvoju privrednih kontakata.