Dva amandmana obezbedila podršku
NOVI SAD – Poslanici Skupštine Srbije danas će glasati o izmenama i dopunama Zakona o javnom informisanju i još 23 predloga zakona. Najviše reakcija u javnosti izazvale su upravo izmene Zakona o javnom informisanju, koje su, prema oceni pojedinih političara i dela stručne javnosti, antievropske i koje nisu u skladu s pravnim sistemom naše zemlje. Ipak, zbog podrške Liberalno-demokratske partije (LDP), koja je saopštila da će podržati zakon ukoliko Demokratska stranka (DS) i G17 plus prihvate nekoliko amandmana – zakon će, po svemu sudeći, biti donet. U tim amandmanima, između ostalog, traži se brisanje odredaba gde je predviđeno gašenje javnog glasila čiji je račun blokiran duže od 90 dana. Zvuči ironično, ali vladajuća koalicija dobiće glasove LDP-a ako prihvati te opozicione amandmane, koje je vlada odbacila kao neprihvatljive.
– Biće interesantno posmatrati glasanje, posebno glasanje vladajuće većine o amandmanima koje je podnela opozicija. Podržaćemo zakon ako vladajuća većina podrži određene amandmane – kaže za naš list poslanik LDP-a Zoran Ostojić.
Poslovnik nije prekršen
S obzirom na to da je skupština završila raspravu o predloženim amandmanima, a vlada odbila te amandmane, ostaje nedoumica u vezi s tim da li se naknadnim uvršćavanjem amandmana na kojima insitira LDP krši Poslovnik o radu Skupštine Srbije. I vlast i opozicija tvrde da neće biti povrede poslovnika, jer se samo glasa o već predloženim amandmanima.
– Poslovnik se ne krši tim glasanjem. Možda je zabunu u javnosti unela priča o tome da LDP traži prihvatanje određenih amandmana kako bi podržao zakon. Među amandmanima o kojima se najviše priča jeste i onaj o prenošenju osnivačkih prava, što je naš amandman, koji sam upravo ja branila rečima da se ograničava ustavno pravo na slobodu preduzetništva. Znači, onaj koji danas priča da će amandmanima popraviti zakon jeste LDP, koji nije podneo ni jedan jedini amandman, ali na taj način želi da opravda svoj stav prema glasanju o zakonu – kaže poslanica SNS-a Jorgovanka Tabaković i ponavlja da SNS neće glasati za predložene izmene zakona.
Poslanik vladajuće većine Balint Pastor iz Saveza vojvođanskih Mađara kaže da će podržati zakon i konstatuje kako će određeni amandmani unaprediti taj akt. On je podsetio na to da nema mesta sumnji u kršenje Poslovnika o radu i objasnio da će poslanici glasati o već predloženim amandmanima. Zakon će podržati i samostalni poslanik, lider Demohrišćanske stranke Vladan Batić, ali pod uslovom da se prihvate dva pomenuta amandmana. Prema najavama, protiv izmena Zakona o informisanju glasaće opozicione stranke – Srpska napredna stranka, koalicija DSS/Nova Srbija, Srpska radikalna stranka, ali i Jedinstvena Srbija, koja je članica vladajuće koalicije.
Vlada pala na zakonu
Nova Srbija ocenila je da je Vlada Srbije "pala" bez obzira na dogovor koji su DS, G17 plus i LDP postigli o izglasavanju izmena i dopuna Zakona o javnom informisanju.
– Dogovor koji je postignut sa LDP-om povodom usvajanja Predloga zakona o izmenama i dopunama Zakona o javnom informisanju, za NS predstavlja nepobitnu činjenicu da je ova vlada pala i da je LDP, u stvari, samo njen rezervni igrač i produžena ruka, te da s vladajućom koalicijom učestvuje u sunovratu Srbije – kaže potpredsednica NS-a Dubravka Filipovski.
Ona je istakla da predložene izmene i dopune tog zakona "predstavljaju svojevrsni cinizam vladajuće koalicije", jer, kako je objasnila, cilj predloženog zakona nije da zaštiti građane Srbije od kleveta, već stranke vladajuće koalicije od kritika.
Kako je rečeno, Demokratska stranka i G17 plus dogovorili su se u subotu sa LDP-om o njegovom usvajanju. Među ostalim strankama vladajuće koalicije, Socijalistička partija Srbije i Partija ujedinjenih penzionera Srbije najavile su da će biti uzdržane.
Poziv UNS-a poslanicima
Udruženje novinara Srbije (UNS) pozvalo je poslanike Skupštine Srbije da ne glasaju za Predlog zakona o izmenama i dopunama Zakona o javnom informisanju jer je "nedemokratski i nelegitiman po načinu predlaganja i po načinu donošenja".
– Zakon je po sadržini neustavan i antievropski i ne može ostvariti svrhu uređivanja medijske scene, suprotno neargumentovanim tvrdnjama predlagača – navedeno je u saopštenju.
G. LUKIĆ